Siber Sigorta Şirketleri Riski Değerlendirmenin Yeni Yollarını Arıyor, Rapor Buldu


Bir siber güvenlik şirketi olan Panaseer tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapor, siber sigorta şirketlerinin artan taleplere karşı giderek daha dikkatli hale geldikçe riskleri değerlendirmek için yeni yollar aradıklarını gösteriyor.

2022 Siber Sigorta Piyasası Eğilimleri Raporu, yüklenim süreçlerinde güven eksikliği olduğunu tespit etti. Neredeyse 10 katılımcıdan biri, siber sigorta için sigortacılık yeteneklerine ‘o kadar güvenmediklerini’ itiraf etti. Sigorta şirketlerinin yalnızca %44’ü siber riski değerlendirme konusunda ‘kendilerine çok güvendiklerini’ söyledi.

En önemli faktör sorulduğunda Bir müşterinin güvenlik durumunu değerlendirirken, katılımcıların %40’ı bulut güvenliğini söyledi. Sonraki en önemli faktörler güvenlik bilinci ve uygulama güvenliğiydi. Listenin en altında, dört sigorta şirketinden sadece birinin bunları önemli risk faktörleri olarak gördüğü kimlik erişim yönetimi ve uç nokta tespiti ve müdahalesi vardı.

10 sigortacıdan neredeyse dokuzu, müşterilerin siber riskini değerlendirmek için tutarlı bir endüstri yaklaşımı çağrısında bulundu. ABD’de, sigortacıların önümüzdeki iki yıl içinde planladıkları risk değerlendirme değişikliklerinin başında, müşterinin güvenlik duruşuna ilişkin daha ayrıntılı kanıt talep etmek geliyordu. Müşteri sayılarını azaltarak izledi.

Rapor, siber sigortacıların fidye yazılımı saldırılarına karşı koruma sağlamaktan kaçınmaya başladığını gösteriyor. İlginç bir şekilde, İngiltere’de yanıt veren her 10 kişiden biri, önceden var olan risk değerlendirme yöntemlerini değiştiremezlerse önümüzdeki üç yıl içinde siber sigorta pazarından çıkacaklarını belirtti.

ABD’de son iki yılda bir sigortacı tarafından ödenen en büyük fidye 3.52 milyon dolardı, İngiltere’deki en büyük fidye ise 3.26 milyon sterlindi. Rapor, son iki yılda fidye yazılımı iddialarının maliyetinde %27’lik bir artış olduğunu ve bunun gibi büyük ödemelerle sonuçlandığını gösterdi.

Rapora göre, imalat şirketleri en fazla siber sigorta talebinde bulunurken, bunu finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri izledi.

Panaseer, çalışmayı üretmek için risk uzmanları ve CISO’larla birlikte 400 küresel sigortacıyla anket yaptı.Source link