SAP kazançları artıyor ancak destek uzatılmıyor


SAP, 2024’ün ilk çeyreği için %8 artışla 7 milyar Euro gelir bildirdi. Bulut gelirinde %24 artışla 3,9 milyar Euro’ya yükselirken, yazılım lisansları geliri %26 düşüşle 203 milyon Euro’ya geriledi. Ancak, desteği 2027’de sona erecek olan Kurumsal Çekirdek Bileşenler (ECC) temel ERP paketinin uzun vadeli desteği sorulduğunda şirket, bakımı uzatma planının olmadığını söyledi.

Şirket yöneticileri, Seeking Alpha’da yayınlanan kazanç çağrısı sırasında yapay zekanın (AI) büyüme fırsatlarını vurgulamayı seçti.

SAP CEO’su Christian Klein, SAP’nin yapay zekadan nasıl para kazandığı sorulduğunda şirketin ticari modelinin, temel paketlerde tekrarlanan görevlerin otomasyonu için bazı standart yapay zeka içerdiğini söyledi. Şirket ayrıca premium AI özellikleri de sunuyor. Şunları ekledi: “Artık giderek daha fazla GenAI sunuyoruz [generative AI] Aynı zamanda yüksek bilgi işlem gücü gerektiren modeller.”

Ocak ayında SAP, işi dönüştürmek ve yapay zekanın sunduğu fırsatlara daha fazla odaklanılmasını sağlamak için bir yeniden yapılandırma planını duyurdu. Dönüşüm 8.000 kişinin iş kaybıyla sonuçlanacak.

SAP, mali kazanç beyanında şunları söyledi: “Yeniden yapılandırmanın amacı, SAP’nin beceri seti ve kaynaklarının gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesini sağlamak ve çoğunluğu gönüllü izin programları ve şirket içi yeniden becerilendirme kapsamında olacak olan yaklaşık 8.000 pozisyonu etkilemesi bekleniyor.” miktar.”

İlk çeyrekte, programın toplam yeniden yapılandırma giderlerinin büyük çoğunluğunu karşılayan 2,2 milyar Euro’luk bir yeniden yapılandırma karşılığının kaydedildiği belirtildi.

Rise bulut teklifinin premium sürümünde yerleşik yapay zekayı genişletmenin faydalarına bakan Klein, müşterilerin SAP’nin GenAI Hub’ını BTP (iş teknolojisi platformu) üzerinde dağıtabileceklerini söyledi. Kazançların Seeking Alpha transkriptine göre şunları söyledi: “Verilere yerel entegrasyon elde ediyorsunuz. Ayrıca bazı modülleri önceden eğitebiliriz. İş dünyasında önemli olan güvenlik ve yetkilendirme entegrasyonuna sahipsiniz.”

Kazanç görüşmesi sırasında Klein, iş dünyası liderleriyle yapay zeka hakkında yaptığı konuşmalardan bahsetti ve şunları söyledi: “Daha geçen hafta, üretimdeki üretim kesintileri ve GenAI merkezimizin makinelerin daha hızlı çalışır duruma getirilmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında bir konuşma yaptım. Bu, bu büyük kimya şirketi için yüz milyonlarca verimlilik kazancıyla sonuçlanacak.”

Bu tür kullanım durumları henüz iş dünyasında yaygın değil ancak Klein, işletmelerin bu tür yetenekleri geliştirdiğinden emin ve bunun da yapay zeka hizmetlerinin daha fazla tüketilmesine yol açtığını söyledi. “Önümüzdeki çeyreklerde ve önümüzdeki yıllarda bundan para kazanacağız” diye ekledi.

Klein, yapay zekaya olan ilginin SAP’nin S/4 Hana müşterilerini şirketin bulut ERP yazılımını daha hızlı dağıtmaya yönlendirdiğini iddia etti. “İş yapay zekasında gördüğümüz şey, S/4 için geçiş başlangıç ​​tarihini bu yılın sonu veya gelecek yıl olarak planlayan birçok müşterinin artık daha hızlı hareket etmek istemesi çünkü varlıklarda SAP iş yapay zekasının yeteneklerini görüyorlar. yönetim ve şirketlerindeki iş akışlarının otomatikleştirilmesi üzerine.”

Şirketin yazılım bakım tekliflerine bakan CFO Domink Asam şunları söyledi: “11 milyar Avroluk bakım tabanımızın yarısından biraz fazlası, 2027 yılı sonuna kadar düzenli bakımı biten ürünlerden oluşuyor.”

Asam, bu müşteriler için bazılarının o zamana kadar buluta geçebileceğini, diğerlerinin ise daha yüksek uzatılmış destek ücretlerini ödemeyi tercih edeceğini söyledi. SAP’nin ECC desteğine devam etme konusunda pek istekli olmadığını açıkça belirtti.

“Tüm bunlardan aslan payının olduğunu varsaymak doğru olur diye düşünüyorum. [maintenance revenue of older products] 2030 yılına kadar bir şekilde ortadan kalkacak çünkü bu ürünlerin bakımını uzatmayacağız” dedi.Source link