Sahte miras Nijeryalı dolandırıcılığı şimdi Telegram aracılığıyla yayılıyor


Bir siber güvenlik şirketi, Telegram aracılığıyla bilinmeyen bir numaradan gelen bir mesajla başlayan dolandırıcılık girişiminin ayrıntılarını bildirdi. Bu iyi bilinen Nijeryalı aldatmacadır. Birkaç yıl önce çok popüler olan, suçluların ölümcül bir hastalığı olan ve servetini bırakacak bir varis arayan çok önemli bir kişinin hikayesini anlatan toplu e-postalar gönderdiği bir plan. Hikaye ayrıntılı olarak değişebilir, ancak suçluların önerdiği senaryo neredeyse her zaman aynıdır.

Bu durumda, potansiyel mağdurla +229 ön ekiyle başlayan bir numaradan Telegram aracılığıyla iletişime geçildi. Uluslararası alan koduna göre Benin’e karşılık gelir. Batı Afrika’da bulunan bir ülke. Mesajın, kanser hastası olduğunu iddia eden ve bu parayı hayır kurumlarına bağışlamasına yardımcı olmak isteyen bir kişiye 400 bin avroluk miras bırakmakla ilgilenen Fransa’da bir şirketin sahibi olan bir kadından geldiği iddia edildi.

Ayrıca, insanları bunun meşru bir şey olduğuna inandırmak için, dolandırıcılar görüntüleri gönderdi ve sözde hasta kişiyi gösterdikleri birkaç saniye süren bir video görüşmesi yaptı.

Mesajda, suçlular avukatın telefon numarasını paylaşıyor, böylece parayı kabul ederlerse WhatsApp üzerinden birbirleriyle iletişime geçip teslimatını koordine edebiliyorlar.

Mesajı alan kişi bunun bir dolandırıcılık olduğunu çabucak anlasa da -çünkü bir yabancının bizim hesabımıza 400.000 avro transfer etmek istemesi mümkün değildir- suçlularla birlikte oynamaya karar verdi ve adımların ne olduğunu sordu.

Sözde avukatla transferin detaylarını koordine etmesi için birkaç mesaj alışverişinde bulunduktan sonra, parayı teslim edebilmek için ihtiyaç duydukları bilgileri içeren bir form gönderdiler. Bu durumda, dolandırıcıların temas kurduğu kişi devam etmemeye karar verdi. Ama varsa, genellikle ikinci bir olayda -ve kurbanın güvenini kazandıktan sonra- dolandırıcılar, devri yapabilmek için kurbanlardan bir miktar vergi ödemelerini ve böylece miras parasının gelmesi için para isterler. hesap. Ancak bunların hiçbiri doğru değil. Dolandırıcılar parayı tutmayı başarır ve kurbanlar hiçbir şey alamaz.

Nijerya dolandırıcılığı: geri dönen bir yöntem

Birçoğu, birinin bu aldatmacaya düşmesinin neredeyse imkansız olduğuna inanacak olsa da, Temmuz 2022’de Ulusal Polis ve INTERPOL, Nijerya dolandırıcılığını uluslararası düzeyde gerçekleştiren bir suç örgütünü dağıttı.

Yetkililer, suç örgütüne karışan 80 kişiyi tutukladı ve 500.000 dolar ve 30.000 avronun üzerinde paraya el koydu. Görünüşe göre, çoğunlukla yaşlı yetişkinler olmak üzere binden fazla kurbanı dolandırmayı başardılar. Bu yetmezmiş gibi, bu yılın Nisan ayında INTERPOL, diğer şeylerin yanı sıra çevrimiçi dolandırıcılığa adanmış uluslararası bir suç örgütü olan Black Axe ile bağlantıları olduğu anlaşılan başka bir Güney Afrika suç çetesini dağıttı.Source link