SaaS Güvenliğindeki Yeni Zayıf Bağlantı: Cihazlar


SaaS Güvenliği

Tipik olarak, tehdit aktörleri bir kuruluşun SaaS uygulamalarına sızmak istediğinde, bir giriş aracı olarak SaaS uygulamasının yanlış yapılandırmalarına bakarlar. Ancak, çalışanlar artık işlerini halletmek için telefonları veya dizüstü bilgisayarları gibi kişisel cihazlarını kullanıyor. Cihazın hijyeni istenilen düzeyde değilse, organizasyon için risk artar ve kötü niyetli kişiler için saldırı yüzeyi genişler. Ve böylece, EDR, XDR ve güvenlik açığı yönetimi çözümleri aracılığıyla Uç Nokta (Aygıt) Koruması, SaaS Güvenliğinde kritik bir faktör olarak ortaya çıktı.

Uç noktaların ve cihazların oluşturduğu tehditleri iyileştirmedeki zorluk, SaaS uygulaması kullanıcıları, rolleri ve izinleri ile ilişkili cihazlarının uyumluluk ve bütünlük seviyeleri arasında ilişki kurabilme yeteneğinde yatmaktadır. Bu uçtan uca yaklaşım, kuruluşun SaaS Güvenliği için bütünsel, sıfır güven yaklaşımı uygulaması için ihtiyaç duyulan şeydir.

Ancak basit bir başarı değil, Adaptive Shield gibi otomatikleştirilmiş SaaS Güvenlik Duruş Yönetimi çözümleri artık SaaS kullanıcısını ve ilişkili cihazlarını cihazın hijyen puanıyla ilişkilendiren görünürlük sağlayabilir.

10 dakika planlamak için buraya tıklayın. SaaS yığınınızı nasıl güvence altına alabileceğinizi görmek için demo

Yüksek Riskli Cihazlar

SaaS güvenliği bağlamında yüksek riskli cihazları nasıl sınıflandırırsınız?

Şirketin temel SaaS uygulamaları için yüksek düzeyde izne sahip olan veya kullanıcılar tarafından kullanılan cihazlar. Örneğin, şirketin CRM’sine yüksek düzeyde erişimi olan bir kişi, cihazı savunmasızsa ve bunun derhal düzeltilmesi gerekiyorsa şirket için yüksek risk oluşturabilir. Bu yüksek riskli cihazlar, bir kuruluşun SaaS ortamı için kritik bir tehdit vektörü görevi görür.

Güvenlik ekipleri, hangi cihazların/kullanıcıların en yüksek risk oluşturduğunu ele almak için cihazları sürekli olarak kullanıcılarına ve ilgili izinlerine eşlemelidir.

Kullanıcı, Uygulama ve Cihaz Arasındaki İlişki

Belirtildiği gibi, kullanıcı ne kadar ayrıcalıklıysa, cihazı o kadar yüksek risk altındadır. Kullanıcı, uygulama ve cihaz duruşunda derinlemesine gözlemlenebilirlik elde etmek için güvenlik ekiplerinin, örneğin güncel işletim sistemi yapılandırmaları ve tüm güvenlik açıkları gibi kullanıcılarının cihazlarının hijyenini kontrol etmesi gerekir. Bu değerlendirme ve eldeki puanla, güvenlik ekipleri kullanıcının SaaS uygulaması erişimini haritalayabilir ve izleyebilir (elbette SaaS uygulamalarının güvenliğini sağlamanın yanı sıra).

Bu çapraz referanslar yerine getirildiğinde ve erişilebilir olduğunda, kuruluşlar politikalar ve kurumsal en iyi uygulamalar aracılığıyla “yumuşak” uygulama geliştirmelerini etkinleştirebilir. Bu şekilde güvenlik ekipleri, kullanıcıyı ciddi şekilde sınırlamadan riskleri ve tehditleri izleyebilir.

Sıfır Güven Yaklaşımını Alın

Sıfır güven, bugün siber güvenlik dilinde çokça tartışılan bir kavramdır. Birçoğu onu moda bir kelime olarak görse de, anlamı yeterince vurgulanamayan önemli bir yaklaşımı temsil ediyor. Kuruluşun SaaS yığınını tamamen, uçtan uca ve sürekli olarak güvenceye almak için bütünsel ve otomatik bir çözüm gerekir.

Adaptive Shield gibi bir SSPM çözümü, yalnızca SaaS uygulama yapılandırmalarının yönetimi ihtiyacını değil, aynı zamanda kuruluş çalışanlarının kullandığı cihazları da çözmek için oluşturulmuştur. (Üçüncü taraf uygulama erişiminden bahsetmiyorum bile – bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.) MDM (mobil cihaz yönetimi) çözümü ile entegre edildiğinde, Adaptive Shield cihaz verilerini çeker ve cihazı sahibiyle eşler.

Kuruluşlar, bir SaaS güvenlik değerlendirmesi yaparken cihaz duruşuna bakarak bütünsel bir sıfır güven yaklaşımına ulaşabilir.

SaaS güvenliğinizdeki zayıf bağlantıları nasıl ortadan kaldıracağınızı şimdi öğrenin.

Source link