Rusya İnternet Sansür Makinesini Sessizce Hızlandırıyor


Son olarak, Shakirov, web sitelerini engelleyen “bilgiye erişim kısıtlaması” olduğunu söylüyor. Web sitelerini engellemeye yönelik yasal yetki, 2016 yılında Rusya’nın bağımsız internet yasasının kabul edilmesiyle hayata geçirildi ve o zamandan beri Rusya, siteleri engellemek için teknik yeteneklerini genişletiyor. Shakirov, “Artık erişimi kısıtlama olanakları hızla gelişiyor” diyor.

Egemen internet yasası, dünyanın geri kalanıyla bağlantısı kesilebilen bir Rus interneti olan RuNet fikrinin üzerine inşa edilmesine yardımcı oluyor. Top10 VPN tarafından yapılan bir analize göre, Şubat sonunda Ukrayna’ya karşı savaşın başlamasından bu yana, Rusya’da 2.384’ten fazla site engellendi. Bunlar, bağımsız Rus haber siteleri ve Ukrayna etki alanlarından Big Tech ve yabancı haber sitelerine kadar uzanmaktadır.

Kâr amacı gütmeyen Freedom House’da teknoloji ve demokrasi araştırma görevlisi olan Grant Baker, “Rus hükümeti, insanların erişebildiği içerik üzerinde sürekli olarak daha fazla kontrol sahibi olmaya çalışıyor” diyor. (Ülkenin medya ve iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, WIRED’den gelen bir yorum talebine yanıt vermedi.) Baker, tüm internet kontrol önlemlerinin ve gözetim sistemlerinin, 16.000’den fazla barışçıl protestocunun gözaltına alınması da dahil olmak üzere daha geniş toplumsal kısıtlamalarla birleştiğini söylüyor. ve yüz tanımanın artan kullanımı.

Ancak bir gözetleme imparatorluğu kurmak kolay değil. Çin, siyasi vizyonunun dışında kalan web sitelerini engelleyen Büyük Güvenlik Duvarı ile dünyanın en kısıtlayıcı çevrimiçi ülkesi olarak kabul ediliyor. İnternetin bu Çin “egemen” modelinin gelişmesi yıllar aldı, Çin’in güvenlik duvarının yaratıcısının bile bir VPN kullanarak çevresinde dolaştığını bildirdi.

Rusya, bu Çin modelini bir dereceye kadar taklit etmeyi amaçladığından, bocaladı. Yetkililer 2018’de mesajlaşma uygulaması Telegram’ı engellemeye çalıştıklarında sefil bir şekilde başarısız oldular ve iki yıl sonra vazgeçtiler. Rusya’nın RuNet vizyonunu oluşturmak birçok gecikmeyle karşı karşıya kaldı. Ancak, Rusya’nın en son politika duyurularının çoğu kısa vadeli olarak tasarlanmamıştır; interneti kontrol etmek uzun vadeli bir projedir. Bazı önlemler hiç olmayabilir.

Kıdemli ortak Julien Nocetti, “Kremlin’den gelen net bir siyasi sinyal ile hırs arasındaki genellikle bulanıklaşan ayrım ve bunun somut projelere ve değişikliklere etkili bir şekilde çevrilmesi arasındaki çoğu zaman bulanıklaşan ayrım göz önüne alındığında, tüm bu önlemlerin etkisini ayrıntılı olarak değerlendirmek hala zor” diyor. Rusya’nın internetini inceleyen Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırmacı.

Örneğin, son aylarda birden fazla Rusça uygulama mağazası ortaya çıktı, ancak birçoğunun indirilebilecek birkaç uygulaması var. Bağımsız gazeteye göre Moskova Timesönde gelen uygulama mağazası yarışmacısı RuStore’un indirilebilecek 1.000’den az uygulaması var.

Diğer bağımsız internet çabaları da bocaladı. Rusya’nın YouTube’a eşdeğer olan RuTube, yetkililerin kullanımını zorlamasına rağmen popülerlik kazanamadı. Bu arada, henüz piyasaya sürülmemiş potansiyel bir Instagram alternatifi olan Rossgram’ın web sitesi, “geliştirilme aşamasında” olduğunu belirten bir mesaj görüntüleyerek insanları “dolandırıcılardan geldikleri” için çevrimiçi bulabilecekleri uygulamanın sürümlerini indirmemeleri konusunda uyarıyor.

Rusya’nın bağımsız internet önlemlerinin birçoğu yerden kalkmak için mücadele ederken, Mart 2021’de Twitter’ı ilk kez kısmaya çalışmasından bu yana web sitelerini engelleme yeteneği gelişti. Ve diğer ülkeler izliyor. Shakirov, “Ülkeler birbirinden çeşitli internet düzenleme uygulamalarını öğreniyor” diyor. “Rusya internetinin Çince versiyonunu yapmaya karar verdi ve şimdi Sovyet sonrası uzayın diğer ülkeleri, Afrika veya Latin Amerika bu örneği izleyebilir.”

Lokot, daha fazla ülkenin interneti düzenlemeye çalıştığı ve bunu ulusal güvenliklerini göz önünde bulundurarak yaptığı için internetin kendisinin riske atıldığını söylüyor. Lokot, “Konuşma ‘kamu yararına internet’ten ‘internete ve ulusal güvenlik meselesi olarak internet erişimine’ dönüştüğünde sorular değişiyor, diyor Lokot. “Potansiyel olarak devletler tarafından -ve sadece otoriter devletler tarafından değil, aynı zamanda demokratik devletler tarafından- yapılan gerçekten sorunlu bazı seçimler göreceğiz.”Source link