Rus ‘Hacktivistler’ Ukrayna’nın Çok Ötesinde Sorunlara Neden Oluyor


Rus hacker gruplarının kendi aralarında bazı bağlantılar olması mümkündür. Birçok durumda, Wahlstrom, diğer grupların çalışmaları hakkında Telegram kanallarında çapraz paylaşımda bulunduklarını söylüyor. Örneğin, Killnet Litvanya’nın hedef alınmasını istediğinde, XakNet, Rus fidye yazılımı grupları ve diğer Rus yanlısı hack gruplarından yardım isteyen bir mesaj yayınladı.

Wahlstrom, “XakNet ve Killnet, Rus medya alanında yeterli miktarda medya röportajı verdi, bu da en azından bu faaliyetlerin bir kısmında potansiyel bir ikili bileşen olduğunu düşünmek için bir neden” diyor. “Ukrayna’da veya daha uzaklarda, yurtdışındaki Rus çıkarlarını geliştirmeye yardımcı oluyorlar, ancak diğer yandan Rus hükümetinin kararlarını destekleyen bu vatansever gönüllülerin görüntüleri olan gruplar olarak Rus medyasında yoğun bir şekilde tanıtılıyorlar.”

Killnet, bir yorum talebine XakNet ile “artık arkadaş olmadığını” söyleyerek yanıt verdi. Grup, “Düşmanımız senin hükümetindir kardeşim” diyor. “Ama sıradan insanlar için tehlikeli değiliz.”

DDoS saldırıları Ukrayna’da da öne çıktı. Oradaki yetkililer gönüllü bir BT ordusu oluşturdu, dünyanın dört bir yanından insanların Rus hedeflerine karşı saldırıların başlatılmasına yardımcı olabileceği yer. BT ordusu, Rus devlet dairelerinin, yemek dağıtım hizmetlerinin ve bankaların web sitelerini en azından geçici olarak kapattığını iddia etti – Putin’in geçen ay yaptığı konuşmalardan biri bir saat gecikmeli BT ordusu saldırılarından sonra. Rusya’ya yönelik saldırılar da Ukrayna dışındaki hacktivist gruplardan geldi. Anonim gibi.

Sonuç olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı sürerken, Rus yanlısı siber grupların faaliyetleri de Rusya’nın amaçları doğrultusunda olmaya devam ediyor. ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin uluslararası güvenlik programı müdür yardımcısı Emily Harding, “Moskova, Rusya merkezli hacktivist gruplarla olan ilişkisini kasten belirsiz tuttu” diyor. “Moskova’nın güvenlik servisleri bu operatörlerin kim olduğunu biliyor ve gerektiğinde onları işbirliği yapmaya zorlamak için bir çeşit kaldıraç kullanacak.”

Harding, analistlerin sürekli olarak Rusya’nın Ukrayna’yı destekleyen ülkelere karşı tepki vermek için “inkar edilebilir araçlar” ve gruplar kullanacağını tahmin ettiğini söyledi. DDoS saldırıları karmaşık olmasa da bu çabaya katkıda bulunurlar. Ve sözde hacktivist grupların saldırıları daha gelişmiş hale gelirse, daha fazla hasara neden olma veya çatışmanın tırmanma riskinin artmasına neden olma şansları daha yüksektir. Harding, “Yanlış hesaplama riski gerçek” diyor. “Henüz kimse siber operasyonların sınırlarını tırmanmaya neden olmadan gerçekten test etmedi.”Source link