Penetrasyon Testi 101: Nedir, Önemi, Faydaları, Pentesting Teklifinde


Penetrasyon Testi 101: Nedir, Önemi, Faydaları, Pentesting Teklifinde

Sızma testi söz konusu olduğunda, bunun ne olduğundan ve ne gibi faydalar sağlayabileceğinden hala emin olmayan birçok işletme var. Bu yazıda, sızma testini ayrıntılı olarak tartışacağız ve bu konuda sahip olabileceğiniz tüm yanlış anlamaları gidereceğiz. Ayrıca bir sızma testi teklifinin ne olduğu hakkında da bilgi vereceğiz. Yani, ister yeni başlıyor olun, ister fiyatlandırmayı merak ediyor olun, sizi koruduk!

Penetrasyon Testini Anlamak: Nedir?

Bir bilgisayar sistemine etik hackleme veya simüle edilmiş siber saldırı olarak da bilinen bir sızma testi, sistemin güvenliğini değerlendiren bir siber saldırının yasal olarak yetkilendirilmiş bir simülasyonudur. Sızma testinin amacı, bir sistemin veya ağın güvenliğini değerlendirmek ve siber suçlular tarafından istismar edilebilecek zayıflıkları belirlemektir.

Penetrasyon Testi Neden Önemlidir?

Bunun en önemli nedenlerinden biri, sistemlerinizin ve ağlarınızın olası tehditlere karşı güvende olmasını sağlamaya yardımcı olmasıdır. Sızma testi, sistemlerinizin ve ağlarınızın saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduğunu ve güvenliklerini artırmak için hangi adımları atmanız gerektiğini anlamanıza da yardımcı olabilir. Güvenlik açıklarını erkenden belirleyerek, sisteminizin veya ağınızın saldırıya uğraması durumunda gerekebilecek maliyetli onarım ve değiştirme işlemlerinden kaçınabilirsiniz.

Sızma testi, marka imajınızı ve itibarınızı artırmanıza yardımcı olabileceğinden de önemlidir. Sistemleriniz ve ağlarınız güvenliyse, müşteriler kişisel bilgileri konusunda size güvenmeye daha meyilli olacaktır.

DÖRT

Son olarak, endüstri standartlarına uymanıza yardımcı olabileceğinden penetrasyon testi önemlidir. Bazı endüstrilerde, belirli lisansları veya sertifikaları almak için sürekli sızma testi bir gerekliliktir. Sistemlerinize ve ağlarınıza sızma testi yaparak, bu lisanslar ve sertifikalar için tüm gereksinimleri karşıladığınızdan emin olabilirsiniz.

Sızma Testi Çeşitleri ve Bunun İçin Gerekli Teknikler

Kara kutu ve beyaz kutu testi, iki temel penetrasyon testi türüdür. Kara kutu testi yapan test cihazı, test edilen sistem veya ağ hakkında önceden bilgi sahibi değildir. Beyaz kutu sızma testi, test cihazının test edilen sistem veya ağ hakkında tam bilgiye sahip olduğu bir sızma testi şeklidir.

Sızma Testi Teknikleri

  • Harici Test: Bir şirketin çevre ağları, harici penetrasyon testi yoluyla penetrasyon testine tabi tutulur. Çevreniz, internetten anında erişilebilen tüm sistemlerden oluşur.
  • Dahili Test: Harici kalem testi tamamlandıktan sonra genellikle dahili kalem testi yapılır. İçeriden saldırgan bir kişiyi taklit eder ve içeriden erişimi olan bir bilgisayar korsanının ağ, sistem veya verileri nasıl istismar edebileceğini veya bunlara nasıl zarar verebileceğini belirler.
  • Uzaktan Test: Özel bir uzak ekip, güvenlik açıklarını tanımlamayı ve analiz etmeyi içeren bir sızma testi (RPT) gerçekleştirir. RPT ekibi, yararlanılabilir yollar bulmak için internete maruz kalmayı kontrol etmek için paydaşla birlikte çalıştı.
  • Kablosuz Test: Kablosuz sızma testi süreci altı aşamaya ayrılır: keşif, kablosuz ağların tanımlanması, güvenlik açığı araştırması, istismar, raporlama ve onarım. Bu kontroller çoğunlukla, geliştirme döngüsü boyunca güvenli yazılım kodu oluşturmanın devam etmesini sağlamak için kullanılır.

Penetrasyon Testi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Sızma testinin sıklığı, sistemlerinizin ve ağlarınızın boyutu ve karmaşıklığının yanı sıra faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre belirlenir. Genel olarak, yılda en az bir kez sızma testi yapmanız önerilir. Ancak, sisteminizde veya ağınızda yakın zamanda değişiklik yaptıysanız veya katı düzenlemelere sahip bir sektördeyseniz, daha sık sızma testi yapmanız gerekebilir.

Sızma Testi Hizmetleri Fiyatlandırması

Sızma testi hizmetlerinin fiyatı, sisteminizin veya ağınızın boyutuna ve karmaşıklığına ve ayrıca ihtiyaç duyduğunuz sızma testinin türüne bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, sızma testi hizmetleri, küçük bir sistem veya ağ için yaklaşık 500 dolardan başlar. Ancak, büyük bir sisteminiz veya ağınız varsa veya daha kapsamlı bir sızma testine ihtiyacınız varsa, fiyat çok daha yüksek olabilir.

Penetrasyon Testi Teklifini Nasıl Alabilirsiniz?

Sızma testi teklifi almak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var.

  1. Boyutu ve karmaşıklığı da dahil olmak üzere sisteminiz veya ağınız hakkında bilgi toplamanız gerekir.
  2. Kapsamlı veya temel bir penetrasyon testine ihtiyacınız olup olmadığını seçmelisiniz.
  3. Birkaç sızma testi firmasıyla iletişime geçmeniz ve her birinden fiyat istemeniz gerekecek.

Penetrasyon Testi Teklifini Diğerinden Farklı Kılan 2 Faktör

Bir sızma testi fiyat teklifini diğerinden farklı kılan iki ana faktör vardır: sızma testinin kapsamı ve fiyat.

Testin Kapsamı

Sızma testinin kapsamı, sisteminizin veya ağınızın incelenecek kısmıdır. Kapsam ne kadar kapsamlı olursa, sızma testi o kadar pahalı olur. Örneğin, yalnızca web sitenizin sızma testini istiyorsanız, fiyat tüm ağınızın sızma testini istemenizden daha düşük olacaktır.

Ağın Boyutu ve Karmaşıklığı

Bir sistemin veya ağın boyutu ve karmaşıklığı, genellikle bir sızma testinin maliyetini ve ihtiyacınız olan sızma testinin türünü belirleyebilir. Genel olarak, sızma testi hizmetleri, küçük bir sistem veya ağ için yaklaşık 500 dolardan başlar. Ancak, büyük bir sisteminiz veya ağınız varsa veya daha kapsamlı bir sızma testine ihtiyacınız varsa, fiyat çok daha yüksek olabilir.

Sızma testi şirketlerinden fiyat teklifi talep ederken, her sızma testi teklifinin eşit olarak oluşturulmadığını akılda tutmak önemlidir. Bir seçim yapmadan önce her bir teklifin kapsamını ve fiyatını kontrol edin.

Çözüm

Sızma testi, sistemlerdeki ve ağlardaki zayıflıkların belirlenmesine yardımcı olur, böylece saldırganlar bunları kullanma şansı bulamadan düzeltilebilir. Pek çok farklı türde sızma testi vardır ve gerçekleştirilmeleri gereken sıklık, sisteminizin veya ağınızın boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak değişecektir. Sızma testi hizmetlerinin fiyatı da bu faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.Source link