Paris’te İnternet Kablolarına Çözülemeyen Gizemli Saldırı


Şu anda, saldırıların arkasında kimin olabileceğine dair çok az bilgi var. Hiçbir grup veya kişi hasarın sorumluluğunu üstlenmedi ve Fransız polisi kesintilerle bağlantılı herhangi bir tutuklama açıklamadı. Ne Paris Savcılığı ne de Fransız siber güvenlik kurumu Anssi, WIRED’in yorum taleplerine yanıt vermedi.

Haziran ayında CyberScoop, dijitalleşmeye karşı çıkan “radikal ekolojistlerin” saldırıların arkasında olabileceğini iddia etti. Ancak, WIRED ile konuşan birden fazla uzman öneriye şüpheyle yaklaştı. Combot, “Bu pek olası değil,” diyor. Bunun yerine, gördüğü birçok olası sabotaj örneğinde, telekom altyapısına saldıranlar, hasarın bariz olduğu cep telefonu kulelerini hedef almayı ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmeyi amaçlıyor.

Fransa’da – ve daha yaygın olarak dünya çapında – son yıllarda kabloları kesmek, cep telefonu kulelerini ateşe vermek ve mühendislere saldırmak da dahil olmak üzere telekom kulelerine yönelik saldırılarda bir artış oldu. Kovid-19 salgını 2020’nin başlarında başladığında, komplo teorisyenleri yanlış bir şekilde ağ standardının insanların sağlığı için tehlikeli olabileceğine inandıkları için 5G ekipmanına yönelik saldırılarda bir artış oldu.

Nisan saldırılarının arkasında çevreci grupların olduğunu varsaymaya karşı bazı ihtiyatlar olsa da, Fransa’da bu tür eylemler için bir emsal var: Çevre haber kuruluşu tarafından Aralık 2021 soruşturması muhabirCyberScoop tarafından belirtildiği gibi, 5G ekipmanına ve telekom altyapısına yönelik 140’tan fazla saldırı belgelendi. Saldırıların “dijitalleştirilmiş bir toplumun reddine” dayanan bir model gösterdiği söyleniyor.

Fransız ağlarına yönelik diğer en büyük saldırılardan birinde, Mayıs 2020’de birkaç kablonun kesilmesinin ardından 100.000’den fazla kişi kendilerini çevrimiçi olmak için mücadele ederken buldu. Son üç ayda, Fransa’da telekom ağlarına yönelik tahmini 75 saldırı oldu. Bununla birlikte, toplam saldırı sayısı 2020’den bu yana azaldı.

Combot, Nisan saldırısının son yıllarda telekom altyapısını hedef alan “en büyük olaylardan” biri olduğunu söyledi. Ayrıca yerel internet kablolarının kırılganlığını da vurgular. Guillaume, “İnternet’i kırmak, böyle bir fikri olanlar için iyi bir şey değil, çünkü internet yerel olarak savunmasız ama küresel olarak dirençli” diyor.

Kabloları kesmek ve cep telefonu kulelerini ateşe vermek, geçici internet kesintilerine veya yavaşlamalarına neden olabilirken, internet trafiği genellikle nispeten hızlı bir şekilde yeniden yönlendirilebilir. Kısacası: İnterneti geniş ölçekte çevrimdışına almak çok zor. İnternet, insan sabotajlarına, doğal olaylardan kaynaklanan hasarlara ve kabloları çiğneyen Kanadalı kunduzlara büyük ölçüde dayanabilir.

Bu, bağlantıya yönelik tehditlerin yaygın kesintilere neden olamayacağı anlamına gelmez. Combot, “Fransa’da ve dünyanın başka yerlerinde bu saldırıların tekrar olacağından korkuyorum” diyor. Avrupa ile Asya arasında denizaltı kablolarının geçtiği Mısır’ın altını çizerek, “Dünyanın her yerinde savunmasız noktalar var” diye ekliyor. Haziran ayında AB, onları korumak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyleyen denizaltı internet kablolarının derinlemesine bir incelemesini yayınladı.

DE-CIX’ten King, kabloların etrafındaki çoğu olayın, yol çalışmaları veya depremlerden kaynaklanan hasarlar gibi genellikle kazalar olduğunu söylüyor. King, “Çözüm, bağlantı tasarımına artıklık getirmektir” diyor. Bu, olası arızalar veya saldırılar durumunda internetin omurgasında ve sistemlerinde diğerlerinin yerini alacak daha fazla bağlantıya sahip olmak anlamına gelir. Her sistemin bir yedeği olmalıdır.

Politik ve teknik önlemler, ağ bağlantılarına yönelik saldırı olasılığını azaltabilir. Oxford’dan Laudrain, “Bu saldırılara karşı savaşmanın en iyi yolu, daha iyi bir tehdit istihbaratına sahip olmaktır” diyor. Fransız Telekom Federasyonu, kablolara saldıranları durdurmaya çalışmak için kolluk kuvvetleriyle daha yakın çalıştığını söyledi. Lumen’den Modlin, “Bazı şirketler web sitelerinde gizli ağ bilgilerini yayınlıyor” diyor. “Hassas doğası göz önüne alındığında, kesin konum verilerini kaldırmayı ciddi olarak düşünmeliler.” (Şirketlerin isimlerini vermedi.)

Bu arada Guillame, kabloların zeminden erişilebildiği alanların güvenlik kameralarıyla kapatılması gibi basit fiziksel güvenlik önlemlerinin alınabileceğini söylüyor. Diğerleri, bu konumlara hareket sensörleri eklemeyi önerir. Guillame, internet kablolarının ve ekipmanlarının hasar ve yıkımdan korunmasının çok önemli olduğunu söylüyor. “Dijital ekonominin arkasında, hizmetlerini artık bağlayamayan küçük işletmeler, zanaatkarlar, okullar ve acil servisler var. Kabul edilebilir değil.”Source link