No More Ransom, 6 yılda milyonlarca fidye yazılımı kurbanına yardım ediyor


Artık Fidye Yok

No More Ransom projesi, milyonlarca fidye yazılımı kurbanının dosyalarını ücretsiz olarak kurtarmasına yardımcı olduktan sonra bugün altıncı yılını kutluyor.

Temmuz 2016’da başlatılan No More Ransom, kolluk kuvvetleri (Europol ve Hollanda Ulusal Polisi) ve BT güvenlik şirketleri (Kaspersky ve McAffee) tarafından oluşturulan bir çevrimiçi portal ve kamu-özel ortaklığıdır.

Bugün No More Ransom projesi, 2018’de projeye katılan BleepingComputer dahil olmak üzere dünya çapında 188 ortak içeriyor.

Başlangıçta yalnızca dört fidye yazılımı şifre çözücüsü sağlarken, şimdi düzinelerce fidye yazılımı ailesi için 100’den fazla ücretsiz şifre çözme aracına ev sahipliği yapacak şekilde büyüdü.

Europol Salı günü yaptığı açıklamada, “Altı yıl sonra No More Ransom, Gandcrab, REvil/Sodinokibi, Maze/Egregor/Sekhmet ve daha fazlası dahil olmak üzere 165 fidye yazılımı türü için 136 ücretsiz araç sunuyor” dedi.

Girişimin başlamasından bu yana geçen altı yıl boyunca, girişim 10 milyondan fazla kişiye ücretsiz şifre çözücü sağladı Siber suçlulara ödeme yapmadan dosyalarını kurtarmak için.

Europol’ün geçen yıl No More Ransom’ın beşinci yıl dönümünü kutlarken açıkladığı gibi, “bu, suçluların fidye yazılımı saldırıları yoluyla neredeyse bir milyar avro kazanmasını engelledi.”

Artık Fidye Yok
Resim: Europol

O nasıl çalışır?

No More Ransom’ın amacı, fidye yazılımı kurbanlarının şifrelenmiş dosyalarını kurtarmasına yardımcı olmak, fidye yazılımı saldırıları tehdidine karşı farkındalığı artırmak ve kurbanlara saldırıları bildirmeleri için izlemesi kolay bağlantılar sağlamaktır.

No More Ransom’ın Crypto Sheriff aracı, iki şifreli dosya ve bunları mevcut araçlar listesiyle eşleştirmeye çalışacak fidye yazılımı notu yükleyerek ücretsiz bir şifre çözücü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir eşleşme bulursa, şifrelenmiş dosyalarınız için uygun bir fidye yazılımı şifre çözücüsünü ve bunların kilidini açmayla ilgili ayrıntılı talimatları paylaşır.

Şifre çözücü bulunmazsa, yeni kilit açma araçları düzenli olarak eklendiğinden gelecekte bir eşleşme olup olmadığını tekrar kontrol etmeniz önerilir.

Europol ayrıca, dosyalarınızı fidye ödemeden kurtarmak için Crypto Sheriff aracının nasıl kullanılacağına dair bir video sağlar.

Fidye yazılımı kurbanlarına asla fidye ödememeleri tavsiye edilir, çünkü bu gelecekteki saldırıları istemeden finanse eder, bunun yerine saldırıların etkisini önlemek ve azaltmak için önlemler alır:

  • Elektronik cihazlarınızda depolanan verileri düzenli olarak yedekleyin.
  • Tıklamalarınızı izleyin – bir bağlantının sizi nereye götüreceğini biliyor musunuz?
  • Önemli ve güvenilir görünseler bile, bilinmeyen göndericilerden gelen e-postalardaki ekleri açmayın.
  • Güvenlik yazılımınızın ve işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun.
  • Kullanıcı hesaplarınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) kullanın.
  • Büyük miktarda kurumsal veriyi harici dosya değişim portallarına sızdırma olasılığını sınırlayın.
  • Mağdur olursanız ödemeyin! Suçu bildirin ve şifre çözme araçları için No More Ransom’u kontrol edin.Source link