Nancy Pelosi’nin Ziyareti Öncesinde DDoS Saldırıları Tarafından Vurulan Tayvanlı Web Siteleri


DDoS Saldırıları Tarafından Vurulan Tayvanlı Web Siteleri

Tayvan’ın Başkanlık web sitesi ve Tayvan hükümeti tarafından işletilen birkaç web sitesi, ABD Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin anakarasını ziyaretinden saatler önce dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları nedeniyle kesintiye uğradı.

NBC News Report’a göre saldırılar, Başkan Tsai Ing-wen, Ulusal Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve ülkenin en büyük havaalanı olan Tayvan Taoyuan International’ın (Pelosi’nin uçağının indiği yer) olmak üzere dört web sitesini vurdu.

Web Sitelerine Yapılan DDoS Saldırıları

Bilgisayar korsanları, büyük bilgisayar gruplarını aynı anda web sitelerini ziyaret etmeye yönlendirerek onları trafiğe boğar ve onları erişilemez hale getirir. DDoS tipi saldırıları tespit etmek zordur ancak saldırıyı gerçekleştirmek için minimum beceri veya altyapı gerektirir. Uzmanlar, bu tür saldırıların kalıcı bir hasar vermediğini söylüyor.

DÖRT

Tsai’nin bir sözcüsü Facebook’ta başkanın web sitesinin bir DDoS saldırısının kurbanı olduğunu söyledi. Web sitesi trafiğini izleyen bir şirket olan Kentik’teki internet analizi direktörü Doug Madory, aralıklı olarak erişilemeyen web sitelerinde “bir DDoS saldırısının kanıtını” görebildiğini söyledi.

Madory bir kısa mesajda, “Etkili olacak kadar büyük ama rekor kırmayacak” dedi.

Tayvan hükümeti yaptığı açıklamada, web sitelerinin “Çin, Rusya ve diğer yerlerden gelen çok sayıda IP’den” dakikada 8,5 milyona kadar trafik talebiyle vurulduğunu söyledi.

Siber güvenlik şirketi Mandiant’ın istihbarat analizi başkan yardımcısı John Hultquist, “Devlet destekli bilgisayar korsanları bazen DDoS saldırıları gerçekleştirirken, bu tür saldırılar genellikle bilgisayar korsanlarının arama kartıdır” diyor.

“Herhangi bir geçmişe sahip milliyetçilerin kendilerini ifade edebilmelerinin bir yolu. Daha geniş bir koordinasyonu veya herhangi bir devlet aktörünü göstermez”.

Hultquist, Politico’daki bir haberde, şirketin Çin’in Tayvan’a yönelik tehditlerinde genel bir artışı takip ettiğini açıklıyor. Bu, Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili tehlikeler hakkında dezenformasyon yaymak için taktik değiştiren iki “Çin bilgi operasyonu”nu içeriyordu.

Hultquist, Çin’in devlet bilgisayar korsanları geçmişte DDoS saldırıları gerçekleştirmiş olsa da, siber casusluk yapma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu söyledi. Şimdiye kadar, şirketinin Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili kanıt bulamadığını söyledi.

Saldırıyı kimin başlattığı belirsiz olsa da, Tayvan’ın Pelosi’nin adayı ziyaret etmesine izin vermenin “ciddi sonuçlarla” karşılaşacağı konusunda uyaran Çin hükümetine şüphe düşüyor.

Çin hükümeti, Tayvan’ı anakara Çin’in bir parçası olarak yeniden kazanmak istemişti. Yine de Pelosi’nin ziyareti Pekin’de ABD’nin Çin’den ayrı olarak Tayvan’ın bağımsızlığını kendi ulusu olarak desteklemeyi hassas bir şekilde planladığına dair endişelere yol açtı.

Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret eden tek ABD’li politikacı olmadığını söyledi. “Ziyaretimiz Tayvan’a yapılan birkaç Kongre delegasyonundan biri ve hiçbir şekilde 1979 Tayvan İlişkileri Yasası, ABD-Çin Ortak Bildirileri ve Altı Güvence’nin rehberliğinde uzun süredir devam eden ABD politikasıyla çelişmiyor. ABD, statükoyu değiştirmeye yönelik tek taraflı çabalara karşı çıkmaya devam ediyor.”

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecan, Facebook günlük Siber Güvenlik ve hack haber güncellemeleri için.

Source link