Microsoft, Office VBA Makrolarını Varsayılan Olarak Engellemek İçin Planı Geçici Olarak Geri Alıyor


Office üretkenlik paketinde Visual Basic for Applications (VBA) makrolarını varsayılan olarak devre dışı bırakma planlarını açıkladıktan beş ay sonra, Microsoft planlarını geri almış görünüyor.

Microsoft çalışanı Angela Robertson, “Alınan geri bildirimlere göre bir geri dönüş başladı” söz konusu 6 Temmuz yorumunda. “Geri almayla ilgili bir güncelleme devam ediyor. Değişiklikle ilgili güncelleme kullanıma sunulmadan önce başlayan geri almanın verdiği rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.”

The Hacker News tarafından ulaşıldığında Redmond, rotayı tersine çevirme kararının geçici olduğunu ve daha fazla kullanılabilirlik iyileştirmesi eklemek için çalıştığını söyledi.

Bir Microsoft sözcüsü, “Kullanıcı geri bildirimlerini takiben, kullanılabilirliği artırmak için bazı ek değişiklikler yaparken bu değişikliği geçici olarak geri aldık” dedi. “Bu geçici bir değişikliktir ve tüm kullanıcılar için varsayılan değişikliği yapmaya tamamen kararlıyız. Varsayılan ayardan bağımsız olarak müşteriler, İnternet makrolarını aşağıdaki bölümde açıklanan Grup İlkesi ayarları aracılığıyla engelleyebilir. Bu makale

Şirket ayrıca önümüzdeki haftalarda zaman çizelgeleri hakkında ek ayrıntıları paylaşacağını söyledi.

Varsayılan Olarak VBA Makroları

Şubat 2022’de teknoloji devi söz konusu kötü amaçlı yazılım dağıtma işlevini kötüye kullanan olası saldırıları azaltmak amacıyla web’den indirilen belgeler için Word, Excel, PowerPoint, Access ve Visio dahil olmak üzere tüm ürünlerinde makroları varsayılan olarak devre dışı bırakıyordu.

Siber güvenlik

Microsoft o sırada, “Kötü aktörler, Office dosyalarındaki makroları bilmeden etkinleştiren son kullanıcılara gönderir, kötü niyetli yükler iletilir ve kötü amaçlı yazılım, güvenliği ihlal edilmiş kimlik, veri kaybı ve uzaktan erişim dahil olmak üzere etki ciddi olabilir” dedi.

(Güncelleme: Haber, Microsoft’tan bir açıklama içerecek şekilde güncellendi. Başlık, değişikliklerin geçici olduğu gerçeğini yansıtacak şekilde revize edildi.)

Source link