Microsoft, bozuk Windows 11 başlat menüsü için acil durum düzeltmesi yayınladı


Windows 11

Microsoft, son güncellemeleri yükledikten sonra bazı Windows 11’deki başlat menüsünün bozulmasına neden olan bilinen bir sorunu gidermiştir.

Bu bilinen sorun yalnızca Windows 11 sürüm 21H2 çalıştıran cihazları etkiler ve Cuma günü Redmond’un bazı sistemleri etkileyen başlat menüsü sorunlarına ilişkin müşteri raporlarını almasından sonra kabul edildi.

Şirket, Windows sağlık panosundaki yakın tarihli bir güncellemede, “Az sayıda cihaz, 23 Haziran 2022 veya daha sonra yayınlanan güncellemeleri yükledikten sonra Başlat menüsünü açamıyor” dedi.

“KB5014668 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, az sayıda cihazın Başlat menüsünü açamayabileceğine dair raporlar aldık.

“Etkilenen cihazlarda Başlat düğmesini tıklamak veya seçmek ya da klavyenizdeki Windows tuşunu kullanmak hiçbir etki göstermeyebilir.”

Microsoft, sorunu, Windows Update aracılığıyla sağlanan hatalı Windows güvenlikle ilgili olmayan düzeltmelerin geri alınmasına yardımcı olan bir Windows özelliği olan Bilinen Sorunları Geri Alma (KIR) kullanarak çözmüştür.

KIR aracılığıyla gönderildikten sonra, düzeltme genellikle bir gün içinde tüm tüketici ve yönetilmeyen iş cihazlarına ulaşır. Müşteriler, etkilenen Windows cihazlarını yeniden başlatarak da sunumu hızlandırabilir.

Kurumsal müşteriler için mevcut grup ilkeleri

BT yöneticileri, etkilenen kuruluş tarafından yönetilen cihazlarda bu bilinen sorunu çözmek için sistemlerin Windows sürümüyle ilişkili belirli bir KIR Grup İlkesi yüklemeli ve yapılandırmalıdır.

Microsoft, “Özel Grup İlkesi, Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> KB5014668 220721_04201 Bilinen Sorun Geri Alma -> Windows 11’de (orijinal sürüm) bulunabilir” diye ekledi.

Windows 11, sürüm 21H2 için KB5014668 220721_04201 Bilinen Sorun Geri Alma Grup İlkesi’ni buradan indirebilirsiniz.

Bilinen bir Sorunu Grup İlkesi aracılığıyla dağıtmak için gereken prosedür, hedeflemek istediğiniz Windows sürümünü seçmek için Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak etki alanı denetleyicinizdeki Yerel Bilgisayar İlkesi veya Etki Alanı ilkesine gitmenizi gerektirir.

KIR Grup İlkelerinin nasıl dağıtılacağına ve yapılandırılacağına ilişkin ayrıntılar Microsoft’un destek web sitesinde mevcuttur.

Bu Cuma, Microsoft ayrıca, 28 Haziran’dan bu yana yayınlanan Windows güncellemelerini yükledikten sonra USB bağlantılı yazıcılarla yazdırmanın başarısız olabileceği konusunda müşterileri uyardı.Source link