Metaverse’deki Güvenlik İhlalleri


Rob Cataldo, Genel Müdür, Kuzey Amerika
kaspersky logosu

Gittikçe daha fazla marka metaverse’i benimsemeye çalışıyor. Gucci Sandbox metaverse’de kendi dünyasını yaratıyor, yeni bir imparatorluk inşa etmeye başlamak için sanal arazi satın alıyor. Warner Müzik Grubu ayrıca ilan edildi bir tema parkı ve bir konser salonu içerecek bir Sandbox entegrasyonu. Ve ilk NFT restoranı, Flyfish Kulübü, yakın zamanda New York’ta açıldı. Kalıcı bir NFT üyelik kartının maliyeti 2.5 Ethereum veya 8.000 doların biraz üzerindedir.

Gerçek dünya ekonomik etkisi olacaktır. PWC’nin VR ve AR’sine göre tahminlerbu teknolojiler 2030 yılına kadar 23 milyon işi etkileyebilir. Bu da 1,92 trilyon dolarlık ekonomik büyümeye yol açabilir.

Metaverse’ler sadece tüketiciler için değildir. En belirgin iş uygulamalarından biri, çalışanlar için eğitim ve öğretim deneyimini geliştirmektir.

VR, AR ve karma gerçeklikteki yeni etkileşimli öğrenme deneyimleri, insanların daha hızlı öğrenmesini, bilgileri daha iyi tutmasını ve süreçten keyif almasını sağlayabilir. Yakın tarihli bir PWC ders çalışma sanal gerçeklik simülasyonları konusunda eğitim almış çalışanların, sınıftaki öğrencilere göre dört kat ve çevrimiçi öğrenenlere göre iki kat daha hızlı öğrendiğini buldu. Seanslar da daha kısaydı: bir saate kıyasla sadece 20 dakika.

Metarisk

Metaverse terimini kullanırken insanların ne anlama geldiği genellikle tam olarak açık değildir. Fortnight gibi belirli bir sanal dünyadan mı yoksa Oculus gibi bir VR ekosisteminden mi bahsediyorlar? NFT ve blok zinciri gibi diğer sıcak teknolojiler genellikle işin içindedir. Bir girişim, meta veri deposunda kullanılmak üzere NFT olarak basılabilen ve satılabilen AI özellikli dijital avatarlar oluşturmak için bir çözüm vaat ediyor – temelde tüm moda sözcükler bir arada.

Tüm bu karmaşıklık, siber güvenlik ve gizlilikle ilgili sonuçları beraberinde getiriyor, ancak temellerin çoğu aynı kalıyor. Hâlâ kimlik hırsızlığına ve dolandırıcılığa yol açabilecek olası hesap devralma sorunumuz var. Saldırganların, e-posta hesaplarınızı kimlik avı, kötü amaçlı yazılım veya kimlik bilgisi doldurma yoluyla ele geçirmeleri durumunda kişisel veya kurumsal yazışmalarınıza erişebilmeleri gibi, tercih ettiğiniz meta veri deposu platformunda depolanan kişisel verilerinize de erişebilirler. Kurumsal bir bakış açısıyla, siber güvenlik söz konusu olduğunda hala insanların en zayıf halka olduğu anlamına geliyor.

Bazı şeyler farklı olabilir, o yüzden birkaç yıl içinde işlerin nerede olabileceğini hayal etmeye çalışalım. Meta veri deposunun vaatlerinden biri birlikte çalışabilirliktir. Örneğin, satın aldığınız bir ev merkezsiz ve bir çift lüks sanal spor ayakkabı Açık deniz sanal ofisinizde çalışmak için kullandığınız platform da dahil olmak üzere tüm platformlarda erişilebilir olacaktır. Bu senaryo, tek bir başarısızlık noktası yaratacak ve hesaplarınızı koruma ihtiyacı üzerinde daha fazla stres yaratacaktır.

Bu birlikte çalışabilirlik, Ethereum gibi bir blok zincirine dayanıyorsa, başka bir sorun ortaya çıkacaktır. Bu, son kullanıcıya kimliklerini ve dijital mülklerini güvende tutma konusunda daha fazla sorumluluk yükler, çünkü mevcut blok zincirler tanım gereği merkezi otoriteden yoksundur. Bu, süslü NFT avatarınız çalınırsa, yüksek profilli kullanıcı tarafından gösterildiği gibi platformun size yardımcı olamayacağı anlamına gelir. NFT-maymun çalma vakaları. Ayrıca, kimliğinizi (ve kişisel verilere erişiminizi) paranızı ve dijital mülkünüzü de depolayan bir blok zinciri cüzdanına bağlamak, siber suçluların bunlara erişmek için daha istekli olacağı anlamına gelir.

Son olarak, platforma olan güven sorunu önemli olacaktır. Birçok şirket halihazırda birincil altyapıları olarak bulutu kullanıyor ve iş gücünü buna göre dağıttı, bu nedenle ofisi bir VR dünyasına taşımak mantıklı bir sonraki adım olacaktır (her ne kadar teknolojinin VR’de olma fikrini oluşturmak için hala önemli ölçüde gelişmeye ihtiyacı olsa da) günde 8 saat çekici). Faaliyetleri kişisel verilerin veya gizli bilgilerin işlenmesini içerenler, şirket içi çözümlere güvenmeye devam etmek ve çalışanlarının kimliklerini bir blok zincirinde ifşa etmemek isteyebilir.

Metaverse gerçekten yeni bir paradigma haline gelirse (ki bu hala bir if), tehdit azaltmanın temelleri aynı olacaktır: parola yöneticileri ve çok faktörlü kimlik doğrulama ile tüketici hesaplarını koruyun, kötü amaçlı yazılımları ve kimlik avı saldırılarını önlemek için güvenilir bir siber güvenlik çözümü kullanın, ve kendinizi ve çalışanlarınızı en iyi siber güvenlik uygulamaları konusunda eğitin. Halihazırda kripto para birimi kullanıyorsanız, bir donanım cüzdanı ve lütfen bu siber güvenliği okuyun ipuçları kripto paranızı nasıl güvende tutacağınıza dair.

Tabii ki metaverse henüz başlangıç ​​aşamasında, ancak günlük hayatımızın bir parçası haline geldiğinde, her marka bu rekabetçi pazarlarda büyüyemeyecek. Kendilerini kontrol eden insanlar gibi avatarların da şirketlerle etkileşimde bulunmak için sınırlı zamanı, fırsatı ve enerjisi olacaktır. Yarın meta evrende başarılı olmayı uman markaların, sınırlarını ve olanaklarını bugün keşfetmeleri, güvenlik risklerini ele almaları ve fethedecek daha fazla sanal dünya kalmadan önce bahislerini riske atmaları gerekiyor.

yazar hakkında
Rob Cataldo, Genel Müdür, Kuzey Amerika, Kaspersky
rob cataldo yazarıBölgenin genel müdürü olarak Rob, şirketin satış, iş geliştirme ve pazarlama fonksiyonlarının yanı sıra şirketin pazar paylarında ve karlılıkta büyüme hedeflerine ulaşmasından sorumludur. Rob, halkla ilişkiler, müşteri desteği, finans, insan kaynakları ve bilgi teknolojisi departmanlarının yönetim gözetimini ve sorumluluğunu paylaşır.

ADİL KULLANIM BİLDİRİMİ: “Adil kullanım” yasası uyarınca, başka bir yazar, orijinal yazarın eserini izin almadan sınırlı olarak kullanabilir. 17 ABD Yasası § 107 uyarınca, telif hakkıyla korunan materyalin “eleştiri, yorum, haber raporlama, öğretim (sınıf kullanımı için birden çok kopya dahil), burs veya araştırma gibi amaçlarla belirli kullanımları, bir telif hakkı ihlali değildir.” Politika gereği, adil kullanım, halkın telif hakkıyla korunan materyallerin bölümlerini yorum ve eleştiri amacıyla özgürce kullanma hakkına sahip olduğu inancına dayanır. Adil kullanım ayrıcalığı, bir telif hakkı sahibinin münhasır haklarındaki belki de en önemli sınırlamadır. Siber Savunma Medya Grubu, siber haberleri, olayları, bilgileri ve çok daha fazlasını ücretsiz olarak web sitemiz Cyber ​​Defense Magazine’de bildiren bir haber raporlama şirketidir. Tüm görüntüler ve raporlama, yalnızca ABD telif hakkı yasasının Adil Kullanımı kapsamında yapılır.Source link