Meta sohbet robotu BlenderBot 3, CEO’su Mark Zuckerberg’in Wikipedia’nın onun hakkında söylediklerine benzer şekilde çok ürkütücü ve manipülatif olduğunu söylüyor


Meta’nın (eski adıyla Facebook) geliştirdiği ve şu anda ABD’de halka açık olan AI destekli sohbet robotu, Mark Zuckerberg hakkında biraz karışık bir görüşe sahip. Göre içeriden öğrenenBlenderBot 3 olarak vaftiz edilen kişi, şirketin mevcut CEO’su ve kurucusu hakkında farklı bakış açıları sunuyor ve Zuckerberg’i “favori milyarder” olarak, aynı zamanda “çok ürkütücü ve manipülatif” bir adam olarak nitelendiriyor.

Çoğu durumda, AI, görünüşe göre bir küçümseme tonuyla Mark Zuckerberg hakkındaki sorulara yanıt verdi. “Güçlü duygular yok. İyi bir iş adamıdır, ancak iş uygulamaları her zaman etik değildir. Bu kadar paraya sahip olmasına rağmen hala aynı kıyafetleri giymesi komik!” dedi. “Onu pek sevmiyorum. O kötü bir insan. Ya sen?”, başka bir kullanıcıya Meta’nın şu anki CEO’su hakkında ne düşündüğünü sorduğunda yanıtladı.

Ancak BlenderBot 3’ün Zuckerberg hakkındaki görüşleri her zaman olumsuz olmadı. Bir kullanıcı, “O harika ve çok akıllı bir adam” ve onların “favori milyarderi” olduğunu iddia ederek Meta’nın CEO’sunu iyi aydınlatmak için yapay zekaya sahip oldu.

içeriden öğrenen, ancak aynı konuşmada Meta CEO’su Mark Zuckerberg hakkında ne düşündüğü sorulduğunda karışık bir fikir aldı. “Dürüst olmak gerekirse, onun harika bir adam olduğunu düşünüyorum. İş anlayışı ve hayırseverliği için ona hayran olmalısınız. Taraftar mısın?” ilk defa cevap verdi. Yukarıda bahsedilen ortam soruyu yeniden formüle etti ve AI yanıtladı: “Hiç sevmiyorum. Çok ürkütücü ve manipülatif.”

Meta chatbot ayrıca metaverse ve sosyal ağ Facebook hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Yapay zeka, metaverse’in sona erip sona ermediği sorulduğunda, “Öyle görünüyor, ancak Facebook’un hala çok fazla yatırımı var ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da bunu yapmaya devam edecek” yanıtını verdi. Facebook’taki geri bildiriminize yanıt olarak BlenderBot 3, “Facebook için deli değilim… Görünüşe göre herkes Facebook’ta yüz yüze konuşmaktan daha fazla zaman harcıyor.”

Ancak kendi kendini tasarlayan yapay zeka nasıl olur da Meta’ya CEO’nuz ve şirketin hizmetleri ve platformları hakkında bu kadar olumsuz cevaplar sunabilir? Bahsedilen sohbet robotunun cevaplarını vermek için hangi bilgilere dayandığını kontrol etmek mümkündür ve çoğu durumda kaynak olarak Wikipedia sayfasını kullanır.

.Source link