Meta, Messenger’ın Uçtan Uca Şifrelemesini Genişletiyor


Nebraska kadını ve 17 yaşındaki kızı, eyalette uzun süredir yasa dışı olan 20 hafta sonra kürtaj yapmak ve bir cesedi saklamakla ilgili olarak ağır ve kabahat suçlamalarıyla karşı karşıya. Raporlar Lincoln Dergisi Yıldızı ve Anakart bu hafta, kolluk kuvvetlerinin, şirketin 17 yaşındaki Messenger sohbet geçmişlerinden kayıtları teslim etmesini emreden bir emirle Meta’dan veri talep ederek kısmen suçlamalar için kanıt topladığını açıkladı. Meta yasal bir mahkeme emrine uyarken, katılımcılar uçtan uca şifreleme kullanıyor olsaydı, şirket sohbetleri üretemezdi, Meta’nın uzun zamandır varsayılan olarak tüm kullanıcılar için açmayı vaat ettiği bir özellik.

Bu arada, Meta’nın tamamen alakasız olduğunu söylediği bir hareketle, sosyal medya devi bu sabah Messenger’da uçtan uca şifreli mesajlaşma genişletmelerini test ettiğini duyurdu.

Şirket, 2016’dan bu yana gizlilik özelliğinin tam ölçekli varsayılan dağıtımını vaat ediyor. CEO Mark Zuckerberg, 2019’da tüm sohbet uygulamalarında uçtan uca şifreleme uygulamaya karar verdi. Ancak şirket, her yıl tam sunumu geciktiren ve Meta’yı bunun yerine kademeli, artımlı adımlara geri çekmeye zorlayan teknik ve politik zorluklarla karşı karşıya kaldı. Sosyal dev, “2023’te kişisel mesajlar ve çağrılar için varsayılan uçtan uca şifrelemenin küresel olarak kullanıma sunulmasına” doğru ilerlediğini söylüyor.

Ancak şimdilik şirket, bir grup yeni şifreleme ile ilgili özellik ve girişimi test ettiğini söyleyerek yavaş yürüyüşe devam ediyor. Bu hafta Meta, otomatik olarak uçtan uca şifrelemeyi açan belirli kişiler arasındaki sohbet sayısını artıracak. Bu, bu kullanıcıların korumayı etkinleştirmek için kaydolmaları gerekmeyecekleri anlamına gelir. Benzer şekilde şirket, Instagram Direct Messenger’da uçtan uca şifrelemeyi seçebilecek kullanıcı sayısını “yakında” artıracağını söylüyor.

Bu haftadan itibaren Meta, uçtan uca şifreli sohbetler için “güvenli depolama” özelliğini de test ediyor, böylece kullanıcılar bir cihazı kaybetmeleri veya yeni bir cihaz almaları durumunda mesajlarını yedekleyebilir ve sohbet geçmişlerini geri yüklemek isteyebilirler. Şirket, bu güvenli yedekleme özelliğinin, yedekleri bir PIN veya oluşturulan bir kodla kilitleme seçeneğiyle birlikte Messenger’daki uçtan uca şifreli sohbetler için varsayılan olacağını söylüyor. Kullanıcılar ayrıca yedeklemeleri devre dışı bırakabilir ve özelliği kapatabilir.

Duyurunun zamanlamasının doğrudan Nebraska davasıyla ilgili ifşalarla ilgili olup olmadığı sorulduğunda, Meta sözcüsü Alex Dziedzan WIRED’e “Bu, herhangi bir kolluk kuvveti talebine bir yanıt değildir” dedi. “Bu tarihi aylardır günlükte tutuyoruz, ancak kısa haber, Messenger ürün ekiplerinin yayında olan testleri sonlandırıyor olması. Bu testler Perşembe günü başlayacak. İnsanların uygulamadaki değişiklikleri görmeden önce bu testleri bizden duymasını istiyoruz.”

Dziedzan ayrıca Meta mühendislerinin bu hafta sonu Santa Barbara’daki Crypto akademik kriptografi konferansında verdiği bir konuşmayı zamanlamanın bir nedeni olarak gösterdi.

Meta Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin ABD Yüksek Mahkemesi’ndeki kararını açıklamasından önce 7 Haziran’da Nebraska davasıyla ilgili izinler aldığını söyledi. Dobbs – Jackson üreme hakları davası Şirket, aldığı izinlerin kürtajdan bahsetmediğini ve o zamandan beri kaldırılan ifşa etmeme emirleriyle geldiklerini de sözlerine ekledi.

Ancak gizlilik savunucuları için Nebraska vakası, varsayılan uçtan uca şifrelemeyi dağıtmanın değerini ve risklerini göstermektedir.

Stanford İnternet Gözlemevi’nde araştırma görevlisi olan Riana Pfefferkorn, “Varsayılan olarak uçtan uca şifreli iletişime sahip olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı” diyor. “Birden fazla hizmette milyarlarca insan için çalışmasını sağlamak göz korkutucu bir zorluk ve Meta’nın doğru yaptıklarından emin olmak için dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Ancak Ukrayna’daki savaştan Nebraska’da kürtaj bakımına ihtiyaç duyan genç bir kıza kadar, güçlü şifrelemenin veya şifrelemenin eksikliğinin gerçek insanların hayatlarında ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini gördük.”Source link