LinkedIn, kimlik avı saldırılarında en çok kimliğe bürünen marka olmaya devam ediyor


LinkedIn, kimlik avı saldırılarında en çok kimliğe bürünen marka olmaya devam ediyor

LinkedIn, 2022’nin ikinci çeyreğinde gözlemlenen kimlik avı kampanyalarında en çok taklit edilen marka için en üst sırada yer alıyor.

Siber güvenlik şirketi Check Point’ten elde edilen istatistiksel veriler, profesyoneller için sosyal platformun üst üste ikinci çeyrekte listenin başında olduğunu gösteriyor.

2022'nin ikinci çeyreğinde en çok taklit edilen markalar
2022’nin ikinci çeyreğinde kimlik avı aktörleri tarafından en çok taklit edilen markalar (Kontrol Noktası)

Yılın ilk çeyreğine kıyasla, LinkedIn kimliğe bürünme %52’den %45’e düştü. Ancak, şu anda %13 ile dolandırıcılar tarafından en çok taklit edilen ikinci marka olan Microsoft’tan hatırı sayılır bir mesafeyi koruyor.

Sahte Microsoft e-postalarındaki ana tema, kullanıcı adlarını ve parolaları çalmak için Outlook hesaplarını doğrulama istekleridir.

Outlook sahte kimlik doğrulama isteği
Outlook sahte kimlik doğrulama isteği
(Kontrol Noktası)

DHL şu anda listede %14’ten %12 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Amazon, 2022’nin ilk çeyreğindeki %2’den bu çeyrekte %9’a sıçrayarak dördüncü sıraya yükselirken, Apple %3 ile beşinci sırada yer aldı; ayrıca geçen çeyreğe göre %0.8’lik kayda değer bir artış.

Araştırmacılar, Amazon örneğinde, kimlik avı e-postalarının, tam kredi kartı verileri de dahil olmak üzere hedefin fatura bilgilerini çalmaya çalıştığını söylüyor.

Amazon kimlik avı sayfası
Amazon kimlik avı sayfası (Kontrol Noktası)

LinkedIn kimlik avı

Check Point’in raporunda açıkladığı gibi, sahte LinkedIn e-postaları kullanan kimlik avı kampanyaları, platformdan kullanıcılarına “Bu hafta 8 aramada göründünüz” veya “Yeni bir mesajınız var” gibi ortak mesajları taklit etmeye çalışıyor.

Gönderici adresleri, mesajlar otomatikmiş veya destekten, hatta güvenlik departmanından gelmiş gibi görünecek şekilde sahtedir.

Bu kampanyalarda kullanılan bazı cazibeler, LinkedIn Pro hizmeti için sahte promosyonlar, sahte politika güncellemeleri ve hatta “doğrulanmamış müşteriler” için hesap sonlandırma tehditlerini içerir.

LinkedIn kimlik avı e-postası
LinkedIn kimlik avı e-postası (Kontrol Noktası)

Hepsi, kurbanlardan LinkedIn kimlik bilgilerini girmelerinin istendiği ve tehdit aktörlerinin hesapları ele geçirmesini sağlayan bir kimlik avı web sayfasına yönlendiriyor.

LinkedIn sahte giriş web sayfası
LinkedIn sahte giriş web sayfası (Kontrol Noktası)

Bir LinkedIn hesabına erişimle, bir tehdit aktörü, kurbanın iş arkadaşlarına veya bağlantı ağlarındaki değerli kişilere ulaşmak için hedefli kimlik avı kampanyaları dağıtabilir.

LinkedIn hesaplarını hedeflemenin bir başka nedeni de, sahte iş teklifi kampanyaları oluşturmak için kullanılabilmeleridir. Yakın tarihli bir örnekte, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, token tabanlı bir çevrimiçi video oyununun bir çalışanını, tehdit aktörünün 620 milyon dolarlık kripto para birimini çalmasına izin veren kötü amaçlı bir PDF indirmesi için kandırmayı başardı.Source link