Kuzey Kore’nin Milyonlarca Dolarlık Kripto Varlığı Çaldığı İddiası


Reuters tarafından Perşembe günü görülen gizli bir Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Kuzey Kore en az bir büyük saldırıda yüz milyonlarca dolar değerinde kripto varlığı çaldı.

Ayrıca belgede, ABD’nin daha önce Kuzey Kore’yi nükleer ve füze programlarını finanse etmek için siber saldırılar düzenlemekle suçladığı iddia ediliyor.

Belgede şunlar belirtildi: “Bilgi çalmaya odaklanan diğer siber faaliyetler ve bilgi ve değerli materyalleri elde etmenin daha geleneksel yolları. [Democratic People’s Republic of Korea]dahil olmak üzere yasaklı programlar […] kitle imha silahları, devam etti.”

Venafi Güvenlik Stratejisi ve Tehdit İstihbaratı Başkan Yardımcısı Kevin Bocek, “Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore nükleer testleri hakkındaki son raporu, Batılı işletmeler için alarm klaksonunu uyandırmalı, özellikle de siber saldırıların önemli bir kaynak olduğundan özellikle bahsetmeli. finansman.

Venafi tarafından Haziran ayında toplanan verilere bakıldığında Bocek, Lazarus ve APT38 gibi grupların siber suç faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin Kuzey Kore’deki uluslararası yaptırımları atlatmak için kullanıldığının açık olduğunu söylüyor.

“Bu para doğrudan silah programlarına aktarılıyor. Ve nükleer silah geliştirmek, özellikle yükselen enflasyon ve kripto para çöküşü karşısında pahalı olduğu için, şirketler DPRK’nın şimdi nakit para isteyeceği ve silah programlarını beslemeye ve devam eden silah geliştirmeyi finanse etmeye yardımcı olacağı konusunda yüksek tetikte olmalı.”

Yöneticiye göre, kod imzalama makinesi kimlikleri de Kuzey Kore ulus devlet saldırılarının önemli bir bileşeni.

Ek olarak, güvenlik uzmanı kod imzalama makinesi kimliklerinin Kuzey Kore ulus devlet saldırılarının önemli bir bileşeni olduğunu belirtti.

“En son BM raporu, bu konuyu dünyaya duyurmak için önemli bir adım olsa da, hükümetlerin ve işletmelerin birlikte hareket ettiğini ve bu saldırılar hakkında istihbarat paylaştığını görmemiz gerekiyor. Bu, güvenlikte makine kimliklerinin önemi hakkında bilgi oluşturmanın anahtarı olacaktır. Aksi takdirde, Kuzey Koreli tehdit aktörlerinin başarılı olduğunu görmeye devam edeceğiz.”Source link