Kuzey Kore APT hakkında bilgi sağlayanlara 10 milyon dolar ödül


ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin ünlü devlet destekli bilgisayar korsanlığı gruplarıyla ilişkili kişiler hakkında bilgi verenlere ödül olarak 10 milyon dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

ABD hükümeti, Lazarus Group, Bluenoroff, Andariel, APT38, Guardians of Peace veya Kimsuky gibi bilinen gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörlerinin parçası olan bilgisayar korsanları hakkında bilgi almakla ilgilendiğini söylüyor.

“Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı kötü niyetli siber gruplarla (Andariel, APT38, Bluenoroff, Guardians of Peace, Kimsuky veya Lazarus Group gibi) ilişkili ve kritik ABD altyapısını hedef alan kişiler hakkında bilginiz varsa. ve Bilgisayar Dolandırıcılığı, bir ödül almaya hak kazanabilirsinizDışişleri Bakanlığı bu hafta açıkladı.

“Lazarus”, Kuzey Koreli siber suçluların siber casusluk, kripto para hırsızlığı ve finansal olarak motive edilmiş operasyonlar dahil siber faaliyetlerini ifade etmek için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. ABD hükümeti bu faaliyet grubuna ‘Gizli Kobra’ adını veriyor.

Lazarus, Ronin’den son 600 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı ve Harmony’s Horizon Bridge’den 100 milyon dolarlık hırsızlık da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli siber saldırıdan sorumlu tutuldu.

Andariel, Bluenoroff ve Barış Muhafızlarının Lazarus/Gizli Kobra içindeki alt gruplar olduğuna inanılıyor. ‘APT38’ aynı faaliyetleri tanımlamak için kullanılan başka bir terimdir.

Lazarus için 10 milyon dolarlık ödül, ABD hükümetinin Kuzey Kore hükümetine mali destek sağlayan kuruluşların mali mekanizmalarını bozmaya yardımcı olacak bilgiler için 5 milyon dolar teklif edeceğini açıklamasından yaklaşık üç ay sonra geldi.Source link