Kürtaj için Devlet Dışına Seyahat Hakkı Düşündüğünüz Kadar Güvenli Değil


Şimdi bu Kongre kürtaj elde etmek için eyalet sınırlarını aşma hakkını garanti edecek bir yasa tasarısını geçirmeyi başaramadı, birçoğu kürtaj haklarını kısıtlamaya başlayan muhafazakar devletlerin yakında kürtaj isteyen kişilerin bu amaçla kendi eyaletlerini terk etmelerini engellemeye karar verebileceğinden endişe duyuyor. Birçok Cumhuriyetçi milletvekili zaten bu olasılığı tartışıyor. Ancak bu tür sert kısıtlamalar mümkün olabilir mi – ya da en azından yasal mı?

Kongre’nin Kasım ara seçimlerinden önce kürtaj hakları konusunda harekete geçmeyeceğinin farkında olan Biden yönetimi, yürütme organının kürtaj erişimini kendi başına korumak için neler yapabileceğini belirlemek için çaba sarf ediyor. Başkan Joe Biden, bu ayın başında Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanını (HHS) kürtaj haplarına erişimi genişletmeye, hasta mahremiyetini korumaya ve daha fazlasına yönlendiren bir yürütme emri imzaladı.

Bu yürütme emrini takiben, ABD Adalet Bakanlığı, kürtaj haplarını yasaklamak, yasal olduğu bir eyalette birinin kürtaj olmasını engellemek veya federal cezalandırmak için çabaları “izleyecek ve değerlendirecek” bir Üreme Hakları Görev Gücü’nün kurulduğunu duyurdu. federal düzeyde yasal sağlık hizmeti sağlayan çalışanlar. Adalet Bakanlığı’nın kürtaj için eyalet sınırları boyunca seyahat etme hakkını korumak için ne kadar yapabileceği ve eyaletlerin insanların bunu yapmasını yasaklayıp yasaklayamayacağı açık bir şekilde bilinmiyor.

Bir eyalet kürtaj yaptırmak için seyahat etmeyi yasaklarsa Adalet Bakanlığı’nın neler yapabileceğine ilişkin olarak, en olası yanıt o eyalete karşı bir dava olacaktır. UC Davis’te hukuk profesörü olan Mary Ziegler, ajansın böyle bir yasağın anayasaya aykırı olduğunu savunacağını söyledi. (DoJ’un kendisi bir yorum talebine yanıt vermedi.)

Yargıç Brett Kavanaugh, mutabık görüşünde şunları yazdı: Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütühangi devrildi Karaca – Wade, bu eyaletler insanların kürtaj yaptırmak için eyalet sınırlarını aşmasını yasaklayamaz. Bununla birlikte, Ziegler seyahat hakkının korunacağından tam olarak emin değil.

“Kavanaugh’un söyledikleri gerçekten belirsizdi. Seyahat etme hakkı olduğu doğru ama bunun size ne kazandıracağını bilmiyorum” diyor Ziegler. “Eskiden kürtaj hakkı vardı, şimdi yok. Mahkeme numaralandırılmamış haklardan bahsederken, bu değişebilir. Kavanaugh’un bu konudaki sözüne inansanız bile, bu tüm soruları yanıtlamıyor.”

Seyahat hakkı genellikle Ondördüncü Değişiklik tarafından korunmaktadır ve bu geçmişte Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmıştır. Bununla birlikte, kürtaj hakkı da Ondördüncü Değişiklik tarafından korunan bir şey olarak görülüyordu. Karaca devrildi.

“Seyahat hakkıyla başa çıkma çabalarını düşünüyorum – bu birçok yönden keşfedilmemiş bir bölge. New York Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Melissa Murray, seyahat hakkıyla ilgili çok geniş bir emsal yok” diyor. “Çoğu, bazı mahkemeler için ilk izlenim gibi hissedecek veya görünecek sorunları sunacak.”Source link