Kodsuz Geliştirme Platformları – Güvenli mi?


Kodsuz Geliştirme Platformları – Güvenli mi?

Kodsuz geliştirme platformları, bir web sitesi, uygulama veya başka bir yazılım ürünü oluşturmanın harika bir yolu olabilir. Ancak bu araçlarla her zaman güvenliği düşünmelisiniz.

Bu, özellikle mobil uygulama veya e-ticaret web sitesi gibi halka yönelik bir uygulama oluşturuyorsanız geçerlidir.

Ama sahip olmak en iyi kodsuz yazılım Bir dizi en son güvenlik düzenlemesini derleyen, işletmenizi bir dizi bilinmeyen ihlalden kurtarabilir.

Kodsuz geliştirme platformlarının, kullanıcılarınızı yaygın tehditlerden korumaya yardımcı olabileceği yollardan bazılarına ve kendi başlarına nasıl yeterli olmayabileceklerine bir göz atalım.

Güvenlik ve uygulama geliştirmenin birleşmesi

Güvenlik, uygulama geliştirmenin önemli bir parçasıdır. Uygulamanızın başarısı için kritik öneme sahiptir ve yalnızca kodsuz platformlar kullananlar için değil, tüm geliştiriciler için bir öncelik olmalıdır.

Güvenlik her zamankinden daha önemli çünkü veri ihlalleri her zamankinden daha yaygın ve dikkatli olmazsanız sonuçları yıkıcı olabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bunun üzerinde olduğunu buldu işletmelerin %75’i Son yıllarda bir veri ihlalinden etkilendiler, bu nedenle bu yalnızca büyük şirketleri veya işletmeleri etkileyen bir şey değil: daha az kaynağa sahip küçük işletmeler de müşterilerinin bilgilerini veya paralarını çalmaya çalışan siber suçlular tarafından risk altındadır.

Kodsuz/düşük kodlu geliştirme platformlarının yükselişi

Kodsuz/düşük kodlu geliştirme platformları, birçok şeyi hızlı ve daha az parayla halletmenin harika bir yoludur.

Bu sistemler, herhangi bir kod yazmanıza gerek kalmadan uygulama geliştirmenize olanak tanır.

Bu, işletmeler için büyük bir avantaj olabilir, çünkü geliştiricileri işe almak veya özel yazılım geliştirmeye binlerce harcamak zorunda kalmadan bir uygulamaya sahip olacaklardır.

Bazı kodsuz platformlar bile ücretsizdir! Dezavantajları?

Pek çoğu, kullanıcıları için güvenli kodlama standartları ve eğitimden yoksun olduğundan, bu platformlar söz konusu olduğunda güvenlik genellikle bir sorundur. Bu, onlarla ne yaptığınızı bilmiyorsanız, işinizi tehlikeli yollara götürebilir.

Kodsuz platformlar ve siber suçlular

Kodsuz platformların siber suçlular için büyük bir hedef olduğunu anlamak önemlidir.

Siber suçlular bir işe girmenin en kolay yolunu ararlar ve kodsuz platformların kullanımının kolay olduğunu ve fazla teknik bilgi gerektirmediğini bilirler.

Bir bilgisayar korsanı, aşağıdaki gibi kötü amaçlı bir sayfa oluşturmak için bu araçları kullanabilir:

Bu örnekte, şirketiniz tarafından kullanılıyormuş gibi görünen ancak aslında spam e-postalar gönderen bir e-posta portalı oluşturan bir saldırganımız var. Saldırgan daha sonra bu portalı, kullanıcı kimlik bilgilerini çalabilecekleri veya bunları karanlık ağda kâr amacıyla satabilecekleri sitelerine geri bağlantılarla birlikte toplu miktarda kimlik avı e-postası göndermek için kullanır.

Bu tür bir saldırının BT departmanınız tarafından kolayca tespit edilebileceğini düşünebilirsiniz, ancak yerleşik güvenliği olmayan bir platform kullanıyorsanız, deneyimli bir BT ekibi bile çok geç olana kadar bunu tespit edemez!

Kodsuz platformların faydaları

Kodsuz platformlar, ürününüzü pazara daha hızlı çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Tam zamanlı geliştiricileri ve diğer teknik kaynakları işe alma ihtiyacını ortadan kaldıran kodsuz araçlar, geleneksel geliştirme yöntemlerinden daha kısa bir zaman diliminde yüksek düzeyde özelleştirme elde ederken temel işinize odaklanmanıza olanak tanır. Ek olarak, çoğu kodsuz platform, satıcı tarafından şeffaf bir şekilde aşağı itilen otomatik güncellemeler ve yamalar sunduğundan, sizin veya ekip üyelerinizin güvenlik açıklarını takip etmesine ve ortaya çıkan hataları düzeltmesine gerek yoktur.

Hatta bu sistemleri kullanarak bazı devam eden bakım maliyetlerini bile azaltabilirsiniz; BT personeli için gereken süre, Java veya C++ gibi kod dillerini kullanarak sıfırdan yeni uygulamalar oluşturmaya göre daha düşüktür.

Kodsuz platformların riskleri

Kodsuz platformlar, mobil uygulamaları daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olsa da, bir dizi güvenlik riski taşırlar.

Enjeksiyon İşleme Hataları: Bu, bir uygulamanın, bir veritabanı sorgusunda kullanılmadan veya veritabanında depolanmadan önce kullanıcı girdisini filtreleyemediği zamandır. Ayrıca derleyicide veya yorumlayıcıda kod enjeksiyonuna izin veren zayıflıklar olduğunda da ortaya çıkar.

Savunmasız ve Güvenilmeyen Bileşenler: Birçok kodsuz platformun video desteği, analitik vb. gibi farklı işlevler için projeniz için yeterince güvenli olmayabilecek ve bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilecek güvenlik açıklarını ortaya çıkarabilecek üçüncü taraf bileşenlerine güvendiğini belirtmek önemlidir.

Veri ve Gizli İşleme Hatası: Sisteminize girilen tüm verilerin doğrulandığından ve yetkisiz erişime karşı güvende tutulduğundan emin olmalısınız. Çevrimdışı çalışırken cihazlar arasında hassas bilgilerin kopyalanması, gizli bilgiler içeren cihazların (iPad/iPhone) kaybolması veya çalınması nedeniyle açığa çıkma riskini artırır.

Bunlar ve birkaç belirgin risk dahil, kodsuz platformlar sitenize yönelik güvenlik tehditleri oluşturabilir. Önleyici bir önlem olarak, en son güvenlik prosedürlerine bakmalı ve minimum risk yüzdesi olması için bunları kodunuza uygulamalısınız!

İşletmeniz için kod içermeyen bir platforma güvenmeden önce riskleri anladığınızdan emin olun.

İşinizi güvence altına almak için kodsuz bir platforma güvenmeden önce riskleri anlamanız gerekir.

Kodsuz bir platform, tüm yazılım ihtiyaçlarınız için her derde deva değildir. Her aracın hem güçlü hem de zayıf yönlerini anlamanız önemlidir.

Kullanmadan önce platformda hangi güvenlik önlemlerinin uygulandığının farkında olmalısınız.

Kuruluşunuzun hassas verileri veya müşteri bilgileri varsa, bu bilgileri yetkisiz erişim veya değişiklikten korumak için tasarlanmış şifreleme ve erişim kontrolleri gibi yerlerde uygun güvenlik kontrollerinin bulunduğundan emin olun. Bu özelliklerin her platformda nasıl çalıştığını bilmenin yanı sıra, bir şeylerin yanlış gittiği durumları çözmek için sağlam süreçlere sahip olmaları da önemlidir – ve hizmetlerinde zaten yerleşik olarak bulunan bunun gibi ekstra özelliklere sahip değillerse, ” onları yakında ekliyoruz!

Çözüm

İş süreçlerinizi hızlandırmanın bir yolunu arıyorsanız, kodsuz geliştirme platformları harika bir çözüm olabilir. Ancak, her teknolojide olduğu gibi, onu kullanmanın da riskleri vardır. Böyle bir platformun işletmeniz için doğru olup olmadığını değerlendirirken bu riskleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Bunu yapmak, siber suçlular için güvenlik açıklarını açık bırakmayan güvenli sistemler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.Source link