Kişisel Bilgileri Çalmayı Amaçlayan Smishing Saldırılarına Dikkat Edin


savurma Saldırıları

Son aylarda robotext dolandırıcılıklarının sayısında artış olması, Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) bir uyarı yayınlamasına neden oldu.

Dolandırıcılar, kurbanlarını kandırmak için robotext dolandırıcılığını giderek daha fazla kullanıyor ve bu, artık bir dolandırıcılık tekniği olarak otomatik çağrıların kullanımını geride bırakıyor.

Güvendiğiniz bir numaradan geliyormuş gibi görünen mesajlar alabilirsiniz. Otomatik aramalarda olduğu gibi, kaynak numarayı maskelemek için sahte metinler alabilirsiniz.

Bir sahtekar, bir devlet kurumunun kimliğine bürünmeye çalışabilir veya yerel bir numara almayı seçebilir. Bir dolandırıcı tarafından gönderilen bir metin mesajına yanıt vermeniz için bu yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır.

DÖRT

Tüketicilere gönderilen bazı kısa mesajların, tüketicinin hiç talep etmemiş olabileceği ürünlere bağlantılar içeren spam e-postalara çok benzediği FCC’nin dikkatini çekti. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu metinler, kişisel veya finansal bilgileriniz gibi değerli bilgileri çalmaya yönelik hileler olarak gizlenmiştir.

Alıcıların, satın alma işlemlerini doğrulamak veya donmuş kredi kartlarının kilidini açmak için sahte bir bankanın web sitesine kullanıcı adlarını ve şifrelerini girmeye teşvik edildiğine dair raporlar var. Teslimat güncellemeleri, kurbanları tuzağa çekmek için kimlik avı dolandırıcıları tarafından yem olarak da kullanılır.

Son birkaç yılda, tüketicilerden istenmeyen kısa mesajlarla ilgili şikayetlerde sürekli bir artış oldu. İstenmeyen mesaj şikayetleri açısından yaklaşık rakamlar aşağıdaki gibidir:-

 • 2019’da 5.700
 • 2020’de 14.000
 • 2021’de 15.300
 • 8.500 – 30 Haziran 2022

Sonuç olarak, 2022 bu yörüngeyi takip ederse, yıl sonuna kadar 17.000 şikayete ulaşmayı veya hatta aşmayı bekleyebiliriz.

Tüketici endişelerine yanıt olarak, BBB (Better Business Bureau), çoğu sohbet robotlarından kaynaklanan, artan ‘yanlış numara’ metin dolandırıcılığı eğilimi hakkında bir uyarı yayınladı.

Öneriler

Aşağıda FCC’nin tüm tavsiyelerinden bahsettik: –

 • Bilinmeyen bir numaradan veya şüpheli görünen bir numaradan kısa mesaj aldığınızda, yanıt vermeyin.
 • Mali veya kişisel güvenliğinizi tehlikeye atabilecek hassas bilgileri metin yoluyla göndermeyin.
 • Yazım hataları içeren bir metin veya bir e-posta adresi içeren bir metin alırsanız, buna dikkat edin.
 • İçinde bağlantı bulunan bir kısa mesaj alırsanız, tıklamadan önce iki kez düşünün.
 • Bir işletme size beklemediğiniz bir mesaj gönderirse numarasına bakmalı ve yanlışlıkla aldıysanız geri aramalısınız.
 • Hükümet nadiren halkla telefon veya kısa mesaj yoluyla iletişim kurar, bu yüzden bunun farkında olun.
 • İstenmeyen metinler alırsanız, kablosuz iletişim sağlayıcınızı dolandırıcılık konusunda uyarmak için bunları SPAM olarak bildirmelisiniz.
 • Şikayetler mümkün olan en kısa sürede FCC’ye yapılmalıdır.

Bizi Linkedin’den takip edebilirsiniz, heyecanGünlük Siber Güvenlik güncellemeleri için Facebook.

Source link