Kilitleme Modu: Apple, yeni casus yazılım önleme teknolojisindeki güvenlik açıkları için 2 milyon dolarlık hata ödülü sunuyor


En son özellik, hedefli saldırılara karşı koruma sağlayacak

Apple, yeni casus yazılım önleme teknolojisindeki güvenlik açıkları için 2 milyon dolarlık hata ödülü sunuyor

Apple, kullanıcılara karşı yüksek koruma sağlamayı amaçlayan yeni Kilitleme Modu özelliği için bir güvenlik hatası ödülü başlattı. casus yazılım saldırılar.

iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura ile birlikte sunulacak olan Kilitleme Modu, “dijital güvenliklerine yönelik ciddi, hedefli tehditlerle karşı karşıya kalan çok az sayıda kullanıcı için aşırı, isteğe bağlı bir korumadır”.

Bu özellik, dünya çapında ulus devletler için paralı casus yazılım geliştiren, sayıları giderek artan özel şirketlerin hedefli saldırılarına karşı önlem almak üzere tasarlanmıştır.

Haberleri duyurmak dün gece (6 Temmuz), Apple, bu sonbaharda kullanıcılara sunulacağını söyledi.

Hata ödül teklifleri

Apple ayrıca yeni bir kategori oluşturduğunu da açıkladı. Apple Güvenlik Ödül programı Kilitleme Modunu atlayan ve korumalarını iyileştirmeye yardımcı olan araştırmacıları ödüllendirmek.

Kilitleme Modunda nitelikli bulgular için ödüller iki katına çıkar, maksimum 2 milyon dolara kadar – en yüksek maksimumlardan biri böcek ödülü sektördeki ödemeler

Kilitleme Modu aracılığıyla sunulan isteğe bağlı korumalardan bazıları, resimler dışındaki ekleri engellemeyi ve mesajlarda bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakmayı içerir.

Kullanıcı daha önce başlatıcıya bir çağrı veya istek göndermediyse, güvenilir olmayan web siteleri için tam zamanında (JIT) JavaScript derlemesi gibi web teknolojilerini devre dışı bırakmak ve FaceTime çağrıları da dahil olmak üzere iletişim isteklerini engellemek de mümkündür.

Casus yazılımlarla ilgili en son haberleri okuyun

Bir bilgisayar veya aksesuarla olan kablolu bağlantılar, iPhone kilitlendiğinde de engellenir, yapılandırma profilleri yüklenemez ve aygıt, mobil Kilitleme Modu açıkken cihaz yönetimi (MDM).

Apple’ın güvenlik mühendisliği ve mimarisi başkanı Ivan Krstić, “Kilitleme Modu, kullanıcıları en nadir, en karmaşık saldırılardan bile koruma konusundaki sarsılmaz taahhüdümüzü yansıtan çığır açan bir yetenektir” dedi.

“Kullanıcıların büyük çoğunluğu asla yüksek düzeyde hedefli siber saldırıların kurbanı olmayacak olsa da, az sayıda kullanıcıyı korumak için yorulmadan çalışacağız. Bu, özellikle bu kullanıcılar için savunma tasarlamaya devam etmenin yanı sıra, dünya çapında bu dijital saldırıları yaratan paralı asker şirketlerini ifşa etmede kritik öneme sahip çalışmalar yapan araştırmacıları ve kuruluşları desteklemeyi de içeriyor.”

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR ‘CAPTCHA’ları seven var mı?’ – Cloudflare CTO’su John Graham-Cumming, web sitesi Turing testleri için sorunsuz bir gelecek öngörüyorSource link