İşte Web3 Platformları Gerçekten Dağıtılmış Sistemleri Yaşayan Bir Gerçek Hale Getiriyor


İşte Web3 Platformları Gerçekten Dağıtılmış Sistemleri Yaşayan Bir Gerçek Hale Getiriyor

Dünyaca ünlü Norveçli askeri uzman Kjell GrandHagen’in bir keresinde dediği gibi, “Siber suçlulara karşı daha iyi bir oyun oynamamıza gerek yok; Farklı bir oyun oynamamız gerekiyor.” Özellikle Web2 ve Web3 sistemleri arasında muazzam derecede büyük bir farkın olduğu günümüzün dijital teknoloji ortamı bağlamında daha doğru sözler söylenemezdi.

Bu noktayı detaylandırmak için, geleneksel Web2 platformlarının bir dizi verimsizlik ve büyük darboğazlarla dolu olduğu belirtilmelidir. Ancak bu sistemleri etkileyen sorunlardan en çok öne çıkanı SPOF veya tek hata noktası sorunudur. En temel anlamıyla, bir SPOF, bir ağın/sistemin yedekli olmayan bir parçasıdır ve güvenliği ihlal edildiğinde tüm sistemin başarısız olmasına neden olabilir.

Web2 platformları oldukça merkezi olduğundan, çalışmaları tek bir şirkete veya sunucuya bağlıdır, ancak Web3 sistemleri söz konusu olduğunda, çalışma modlarında tamamen merkezi değildirler. Bu noktaya kadar, bir Web3 ağı içinde gerçekleşen tüm işlemler, transferleri denetleyen merkezi bir otorite olmaksızın eşler arası bir tarzda kolaylaştırılır.

Web2 ihlalleri son yıllarda büyüyor

DÖRT

Çoğu Web2 sistemiyle ilişkili güvenlik sorunlarını vurgulamak için, tek bir arıza noktası sorunu nedeniyle meydana gelen bazı belirgin veri ihlallerine bakmaya değer. Örneğin, 2017 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kret raporlama ajanslarından biri olan Equifax, 145.5 milyondan fazla müşterisinin adları, adresleri, sosyal güvenlik numaraları vb. dahil olmak üzere kişisel verilerini ifşa etti.

Benzer şekilde, 2019’da bilgisayar korsanları, sigorta ve ödeme hizmetleri sağlayıcısı First American Financial Corp ile ilişkili 885 milyon müşterinin ayrıntılarını sifonla çekmeyi başardı. Aynı zaman diliminde, Facebook da üçüncü kişi nedeniyle 540 milyon kullanıcı kaydına maruz kaldı. Amazon tabanlı merkezi bulut sunucu platformundan ödün veren parti zalimleri. Son olarak, birkaç yıl önce, konaklama devi Marriott International, yaklaşık 500 milyon misafirle ilgili gizli verilerin çevrimiçi olarak sızdırıldığını gören bir veri ihlaliyle karşı karşıya kaldı.

Naoris gibi Web3 projeleri oyun güvenliğini akıllıca değiştiriyor

Yukarıda bahsedilen güvenlik sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olmak için Naoris Protokolü gibi projeler başı çekiyor. Örneğin, protokol, günümüzün teknoloji ekosisteminde güvenliğe nasıl yaklaşıldığı, dikkate alındığı ve uygulandığı konusunda devrim yaratmaya yardımcı olmak ve böylece daha güvenli bilgi paylaşım ortamlarına izin vermek istiyor. Sadece bu da değil, yüksek derecede ademi merkeziyetçiliği ve tokenize makine ekonomisi kullanımı sayesinde Naoris, herhangi bir arıza noktasından tamamen kurtulurken, aynı zamanda tüm ilişkili cihazları arasında gerçek anlamda güvenilir bir iletişim katmanı kurar. -zaman.

Teknik bir cephede, Naoris, Verge Clusters olarak adlandırılan parçalama benzeri bir mimariyi kullanırken saniyede 50k – 1M işlemi işleyebilen Dağıtılmış Güvenlik Kanıtı (dPoSec) adı verilen yeni bir fikir birliği mekanizması kullanır. Verge Kümeleri, tasarımlarında son derece güvenlik odaklıdır ve protokolü kullanan her ağ katılımcısının bütünlüğünü sağlayan bir uyumluluk mantığından yararlanır.

Bu noktada, Naoris, ilişkili olabileceği herhangi bir geleneksel/merkezi siber aracın işleyişine müdahale etmeyen ücretsiz bir güvenlik katmanı görevi görecek şekilde son derece benzersizdir. Aslında protokol, kullanıcılarına ilgili tüm tarafların faydalanmasına yardımcı olan küresel bir tehdit azaltma ortamına kolaylaştırılmış erişim sağlar. Sadece bu da değil, kullanıcılara cihazlarında bulunan arka plan programından ve diğer katılımcı ağlardan gerçek zamanlı tehdit bilgileri ve istihbaratı verilir.

Aslında, daha fazla ağ katılımcısı Naoris ağına katılmaya devam ettiğinde, güvenlik odaklı çabaları için ödüllendirilirler. Bu noktada, protokole katılan kullanıcılar, tehditleri ilişkilendirmek ve kötü niyetli davranışları belirlemek için sürekli olarak yeni veri alma durumunda olacak şekilde tasarlanmış küresel bir merkezi olmayan tehdit azaltma süper bilgisayarı tarafından dağıtılan ağ doğrulamalarından birçok avantaj elde eder.

İleriye bakmak

Halihazırda mevcut olan mevcut Web2 mimarisinin, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu siber tehditlerin düzeyiyle başa çıkmak için donanımlı olmadığını gösteren önemli kanıtlar vardır. Bu kapsamda istatistiki veriler, 2022 yılı itibari ile internete bağlanan cihaz sayısının yaklaşık olarak olduğunu göstermektedir. 50B, son zamanlarda 30B’de zirveye ulaşan veri hack ve uzlaşma sayısıyla. Bu nedenle, ilerlemeye devam edersek, daha fazla merkeziyetçilik, şeffaflık, güvenlik ve bireysel mahremiyete izin verdikleri için giderek daha fazla insanın Naoris gibi Web3 teknolojilerinin kullanımına yönelmeye devam etmesi mantıklıdır.Source link