Interpol, Bireyleri Para Katırı Olmamaya Çağırıyor


Interpol, büyük bir aşk dolandırıcılığı komplosu ile bağlantılı olarak 15 şüphelinin tutuklanmasının ardından, bireyleri para katırları olmamaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir farkındalık kampanyası başlattı.

Uluslararası polis teşkilatının Mali Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Merkezi (IFCACC), iki haftalık küresel kampanyanın katırların modern suçta oynadığı kritik rolü vurgulamayı amaçladığını söyledi.

Kampanya, insanlara kendi banka hesaplarını güvende tutmaktan sorumlu olduklarını ve başkaları adına para taşımanın başlarını belaya sokabileceğini hatırlatmak amacıyla sosyal medyada #YourAccountYourCrime hashtag’ini kullanacak.

Kampanya, endüstrinin nasıl çalıştığını, bununla ilişkili riskleri ve bir para katırı olmaktan nasıl kaçınılacağını ele alacak.

Polis, yakın zamanda, büyük bir aşk dolandırıcılığı kampanyasından sorumlu olduğuna inandıkları bir Japon adamla bağlantılı bir düzineden fazla şüpheli para katırını tutukladı.

Raporlara göre, bu ayın başlarında 58 yaşındaki Hikaru Morikawa Gana’da tutuklanmadan önce Kansai havaalanına geldi. Morikawa’nın, kurbanları para vermeye ikna etmek için tanışma sitelerinde kadın kılığına giren bir grup romantik dolandırıcıyı yönettiğinden şüpheleniliyor.

Interpol’e göre, grubun dolandırıcılıklarından yaklaşık 400 milyon yen (3 milyon dolar) kazandığı düşünülüyor.

“Suçlular, yetkililerden uzaklaşmada ve tespit edilmekten kaçmada önemli bir rol oynadıkları için para katırlarını işe almak için büyük çaba sarf edecekler. Interpol polis teşkilatı direktörü Stephen Kavanagh, “Para katır planları istihdam, romantik ilişkiler veya yatırımlar veya sadece bir arkadaşa yardım etme kılığına girebilir” dedi.

“Günün sonunda, bir başkası için, özellikle de sınırların ötesinde para taşımak riskli bir iştir. Para katırları, suç ortağı olsun ya da olmasın, suç döngüsünü sürdürmeye yardımcı olur ve kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir.

Farkındalık kampanyası, Japon hükümeti tarafından finanse edilen mali suçları hedefleyen bir Interpol girişimi olan TORAID Projesi’nin bir parçası olarak başlatılıyor.Source link