Instagram, İranlı Kadın Gruplarını Hedef Alan Botlarla Mücadelede Yavaş


İRAN kadın hakları gruplar aylardır Instagram hesaplarını takip eden ve dijital erişim operasyonlarını bozan bir bot tufanıyla karşı karşıya kaldı. Aktivistler, Instagram’ın ana şirketi Meta’dan gereksiz takipçi selini engellemesini defalarca talep etmelerine rağmen, daha fazlasının gelmeye devam ettiğini ve İran’da ve dünyanın başka yerlerinde faaliyet gösteren düzinelerce kuruluşta milyonları bulduğunu söylüyor.

Bir grubun tek bir gün gibi kısa bir sürede on binlerce yeni takipçi kazandığı hedeflenen bot kampanyaları, İran hükümetinin ekonomik zorluklar da dahil olmak üzere bir dizi acil sosyal soruna odaklanan geniş muhalefete karşı koymaya çalışmasıyla ivme kazandı. Kadın hakları aktivistleri, son aylarda hükümetten özellikle agresif bir baskıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bazılarının kolluk kuvvetleri tarafından gözetlendiğini ve tutuklandığını söylüyor. Geçen Salı Ulusal Tesettür ve İffet Günü yaklaşırken, ülkenin dört bir yanındaki kadınlar, başörtülerini geriye ittikleri, saçlarını açtıkları veya tamamen çıkardıkları #2Hijab eylemlerine katıldılar. Yetkililer, katılımcıları “kötü başörtülü kadınlar” olarak nitelendiriyor.

Instagram, İran’ın sıkı bir şekilde kontrol edilen dijital ortamında erişilebilir ve sansürsüz birkaç uluslararası platformdan biri olduğu için feminist organizatörler için çok önemli bir iletişim platformu olarak hizmet etti.

“Şu anda giderek daha fazla insan başörtüsüne karşı çıkıyor; Bu eşi görülmemiş bir durum ve bence hükümet kadın hakları hareketi tarafından tehdit edildiğini hissediyor” diyor Instagram sayfasında bot hedefine maruz kalan kuruluşlardan biri olan United for Iran’ın genel müdürü Firuzeh Mahmoudi. “Yani Instagram sayfalarını hedeflemek için sistematik olarak satın alınan bu botlarla ilgili her ne oluyorsa, bence kesinlikle tesadüf değil. İran’da yaklaşık 30 kadın hakları grubunun ve dışarıda 40’ın bu şekilde hedef alındığını gördük.”

Bot kampanyaları İran rejiminin çıkarlarıyla uyumlu, ancak arkasındaki aktörler henüz belirlenmedi. Saldırılar bazı yönlerden gizlidir çünkü kötü niyetli yorum selini veya tüm sayfaları kaldırma girişimlerini içermezler. Bunun yerine aktivistler, genellikle birkaç bin takipçisi olan Instagram sayfalarının birkaç saat içinde aniden on binlerce kişi daha kazandığını söylüyor. Yeni takipçi hesapları, uzun, sistematik, anlaşılmaz ünsüzler ve sayılar kullanılarak adlandırılıyor gibi görünüyor. Bir örnekte Mahmoudi, United for Iran sayfasının sürekli olarak ortalama 27.000 takipçiden bir gecede 70.000’e çıktığını söylüyor. Diğer aktivistler, son haftalarda birkaç saat içinde on binlerce takipçi kazanan ve ardından bir seferde birkaç bin takipçi kazanıp kaybeden hesaplarının benzer hikayelerini paylaştılar.

Bu büyük artışlar ve dalgalanmalar, yöneticilerin ölçümlerini çarpıtarak, gönderileri ve hikayeleriyle meşru takipçilere ulaşıp ulaşmadıklarını belirlemeyi zorlaştırıyor. Aktivistler ayrıca, bot hesapların belirli gönderileri bireysel olarak Instagram’a kötü niyetli olarak bildirerek onları yanlışlıkla yayından kaldıracağını da belirtiyorlar.

Me_Too_Movement_Iran’ın kurucusu Shaghayegh Norouzi, “Tutarlı değil, ancak Nisan ayından beri durmadı” diyor. “Örneğin, hükümetle güçlü bağlantıları olan birinin cinsel saldırı raporu üzerinde çalışıyorsak, çok sayıda sahte takipçi alıyoruz. Son 10 günde, genel hesabımıza 100.000’den fazla sahte hesap eklendi. Gönderilerimizi tekrar tekrar şikayet ediyorlar, bu yüzden Instagram gönderilerimizi kaldırıyor. Bu saldırılar, mesajımızı yayma ve yardımımıza ihtiyacı olan kadınlar ve azınlıklarla temas halinde olma performansımızı özellikle etkiliyor.”Source link