İngiliz mimarlık firması fidye yazılımı saldırısına uğradı


Sheppard Robson fidyeyi ödemeyi reddetti ve olayı polise bildirdi.

Sheppard Robson BT ekibi, 24 Temmuz’da ağlarında olağandışı bir etkinlik fark etti ve olayı 5 Ağustos’ta kamuya açıkladı.

“Sistemlerimizin internet bağlantısını keserek ve halen çalışmakta olan tüm sistemleri kapatarak saldırının neden olduğu hasarı sınırlamak için hemen adımlar attık. Artık sunucularımıza erişimi geri kazandık ve ekibimiz, her zamanki gibi işe geri dönmek için net bir planla projelerin devam etmesini sağlamak için harika bir iş çıkardı” dedi.

1938’de kurulan Sheppard Robson, yaklaşık 400 kişiyi istihdam ediyor ve İngiltere’deki en büyük mimari uygulamalardan biri.

“Siber güvenliği ve verilerin korunmasını son derece ciddiye alıyoruz ve hükümet tarafından onaylanmış güvenlik prosedürlerine ve sertifikalarına sahibiz. Bununla birlikte, güvenlik yerinde olmasına rağmen, profesyonel suçlular ağımızı etkilemeyi hala başardılar” dedi.

Tipik bir fidye yazılımı saldırısında olduğu gibi, suçlular fidye istemek için şirketle temasa geçti. Sheppard Robson ödeme yapmayı reddetti ve olayı kolluk kuvvetlerine bildirdi.

Şirket, “Siber suçlular tarafından kullanılan teknoloji ve taktiklerin sürekli geliştiğini kabul ederek, işletmelerimizi bu türden gelecekteki saldırılara karşı korumak için siber güvenlik savunmamızı daha da geliştirmek için BT uzmanlarından oluşan firmamızla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Nisan 2020’de bir başka tanınmış mimarlık firması Zaha Hadid Architects bir fidye yazılımı saldırısına kurban gitti ve siber suçluların talebine boyun eğmeyi reddetti. Salgının ortasında saldırıya uğrayan şirket, evden çalışan bu kadar çok insanla veri koruma ve gizliliğin önemini vurguladı.

*{padding:0;kenar boşluğu:0;taşma:gizli}html,gövde{yükseklik:100%}img{konum:mutlak;genişlik:%100;üst:0;alt:0;kenar boşluğu:oto}açıklık{yükseklik: 48px;width:68px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin:-24px 0 0 -34px}#bg{fill:#212121;opacity:.8}body:hover #bg{dolgu: #ed1d24;opaklık:1}

“>


Cybernews’den daha fazlası:

Şanghay polisi sızıntısı, Çin’in herhangi bir ulus kadar savunmasız olduğunu ortaya koyuyor

Robotların muhtemelen devralacağı beş sektör

Ukraynalıların soğuktan düşmanı aramaktan aldığı dersler – röportaj

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları büyük bir siber saldırıya uğradı

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, kripto meraklılarını cezbetmek için sahte Coinbase iş ilanları kullanıyor

Abone olmak bültenimizeSource link