İlk Kripto İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Vakasında Üç Suçlandı – IT Security Guru


Eski Coinbase yöneticisi ve iki ortak komplocu, ABD Adalet Bakanlığı tarafından kripto para varlıklarında içeriden öğrenenlerin ticareti yapmak için elektronik dolandırıcılık komplosu ve planı ile suçlandı.

Bu, tarihte türünün ilk örneği ve kripto para birimi ve NFT dolandırıcılığına karışanların kolluk kuvvetleri tarafından hedef alınacağının bir işareti.

Bir Amerikan kripto para borsası platformu olan Coinbase, yaklaşık 90 milyon kayıtlı kullanıcıya ve 7.84 milyar dolar (2021) gelire sahip.

Coinbase, yeni yatırım fırsatları sağlamak için periyodik olarak platformuna yeni kripto varlıkları ekler.

Bu madeni paraların ve jetonların değeri, genellikle Coinbase gibi büyük bir platform onları satın alınabilir hale getirdiğinde artar.

Coinbase’de ürün müdürü olarak çalışan sanık Ishan Wahi, fiyatının artması neredeyse kesin olan kripto yatırımları yapmak için konumunu ve içeriden edindiği bilgileri kötüye kullanmakla suçlanıyor.

FBI Direktör Yardımcısı Michael J. Driscoll, “Bu davadaki iddialar, daha geleneksel bir finansal piyasadan ziyade bir kripto borsasında yapılan işlemlerle ilgili olsa da, yine de içeriden öğrenenlerin ticaretini teşkil ediyor” dedi.

“İddia edildiği gibi, sanıklar en az 25 farklı kripto para biriminde yasa dışı ticaret yaptı ve yaklaşık 1,5 milyon dolarlık haksız kazanç elde etti.”

Ishan Wahi, şirket bunu kamuya açıklamadan önce Coinbase’in yeni kripto para varlıkları eklemeyi planladığını biliyordu.

Grup, Coinbase’den Ishan Wahi’ye gizlilik şartları altında açıklanan 14 yeni varlık listeleme duyurusundan içeriden öğrenilen bilgilere dayanarak 25 kripto varlık satın aldı.

İddianamede, varlıkların anonim Ethereum blok zinciri cüzdanlarından geçirildiği ve hatta başkalarının adına tutulduğu çok çeşitli kripto hesaplarında çok sayıda transferden bahsediliyor.

Kampanya Ekim 2020 ile Nisan 2022 arasında gerçekleşti.

ABD Avukatı Damian Williams şunları söyledi: “Bu suçlamalarla ilgili mesajımız açık: dolandırıcılık, dolandırıcılıktır, blok zincirinde veya Wall Street’te gerçekleşse de dolandırıcılıktır. Ve New York’un Güney Bölgesi, nerede bulursak bulalım, dolandırıcıları adalete teslim etme konusunda acımasız olmaya devam edecek.”

Her üç sanık da şimdi New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesinde karara bağlanacak 20 yıl hapis anlamına gelebilecek suçlamalarla karşı karşıya.Source link