Hindistan’daki VPN şirketleri, günlükleri yeni yasalara göre tutmalıdır. Şirketler Hindistan’da kuralı reddediyor ve VPN sunucularını kaldırıyor


Hindistan’da sunucuları olan Hindistan’da hizmet veren VPN şirketlerinin, müşteri adlarının, IP adreslerinin ve kullanım kalıplarının günlüklerini tutmaları gerekir.

27 Haziran 2022 itibariyle veri merkezleri, sanal özel sunucu (VPS) sağlayıcıları, bulut hizmeti sağlayıcıları ve sanal özel ağ (VPN) hizmet sağlayıcılar yeni veri saklama düzenlemelerine uymalıdır. Şirketlerin günlükleri beş yıl boyunca tutmaları gerekmektedir. Aşağıdakiler gerekli günlüklerdir:

  • Hizmetleri kullanan abonelerin/müşterilerin doğrulanmış adları
  • Tarihler dahil sözleşme süresi
  • Üyelere tahsis edilen / üyeler tarafından kullanılan IP’ler
  • E-posta adresi ve IP adresi ve kayıt/yerleştirme sırasında kullanılan zaman damgası
  • Müteahhitlik hizmetlerinin amacı
  • Doğrulanmış adres ve iletişim numaraları
  • Hizmet alan abonelerin/müşterilerin sahiplik modeli

Hindistan Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT-In) yeni düzenlemesi, sanal varlık hizmeti şirketleri, sanal varlık değişimi ve cüzdan hizmet sağlayıcıları için benzer kurallara sahiptir. Borsalar ve saklama cüzdanı şirketleri, tüm Müşterini Tanı (KYC) bilgilerini ve finansal işlemlerin kayıtlarını beş yıl boyunca saklamalıdır.

Bu yeni kurala yanıt olarak, bazı VPN şirketleri Hindistan’daki sunucularını kaldırdı.

“Müşterilerimiz, onlara Hindistan IP adresleri verecek ve Hindistan dışındanmış gibi internete erişmelerine izin verecek VPN sunucularını kullanmaya devam edebilecek. Bu “sanal” Hindistan sunucuları bunun yerine fiziksel olarak Singapur ve Birleşik Krallık’ta bulunacak”

“Kullanıcı deneyimi açısından minimum fark var. Bir Hint sunucusuna bağlanmak isteyen herkes için, “Hindistan (Singapur üzerinden)” veya “Hindistan (İngiltere üzerinden)” VPN sunucu konumunu seçmeniz yeterlidir.

“Sanal sunucu konumları ExpressVPN için yeni değil; aslında, birkaç yıldır “Hindistan (İngiltere üzerinden)” sunucu konumumuzu işletiyoruz. Sanal konumlarda, sunucu fiziksel olarak başka bir ülkede bulunurken, kayıtlı IP adresi bağlanmayı seçtiğiniz ülkeyle eşleşir. Gerektiğinde daha hızlı ve daha güvenilir bağlantılar sağlamak için sanal konumlar kullanılıyor.”Source link