Hazır yemek distribütörü Apetito, siber saldırının ardından İngiltere’de ‘sınırlı’ teslimatları geri getiriyor


Adam Bannister

28 Haziran 2022 saat 14:30 UTC

Güncelleme: 29 Haziran 2022 07:34 UTC

‘Manuel geçici çözüm’, siber dolandırıcıların savunmasız kişilere yemek tedarikini kesintiye uğratmasının ardından aşamalı kurtarmayı başlatıyor

Hazır yemek distribütörü Apetito, siber saldırının ardından İngiltere'de 'sınırlı' teslimatları geri getiriyor

Gıda dağıtımcısı Apetito’ya yönelik “sofistike” bir siber saldırının ardından İngiltere’deki binlerce savunmasız kişiye hazır yemek teslimatı kesintiye uğramaya devam ediyor.

Apetito’nun etkilenen Birleşik Krallık kolu, hastanelerbakım evleri, okullar, çocuk bakım tesisleri ve İngiltere’nin batısındaki savunmasız insanların evleri.

bir Güncelleme (PDF) dün (27 Haziran) web sitesinde yayınlanan, Apetito İngiltere ve Kuzey Amerika başkanı ve CEO’su Paul Freeston, firmanın hafta sonu boyunca siber saldırıyı takiben 30 Haziran Perşembe gününe kadar teslimatları gerçekleştiremeyeceğini yineledi. .

Bu günlerde teslimat yapan müşterilere acil durum planları yapmalarını tavsiye etti.

Freeston, “yarın manuel bir sistemden sınırlı sayıda test teslimatı yapılacağını” ve başarılı olursa, “uzatmayı umuyoruz” diye ekledi. [this system] daha da bu hafta”.

Acil Durum prosedürleri

Freeston Pazar günü yaptığı açıklamada, şirketin tekerlekli yemeklerin (eve teslim sıcak yemek) “çoğu” müşterisinin yine de yemek almasını sağlamak için “acil durum prosedürlerini” etkinleştirdiğini söyledi – “seçtikleri yemek olmasa da”.

Apetito’nun yan kuruluşu Wiltshire Farm Foods, çoğunlukla yaşlılar olmak üzere çoğunlukla savunmasız kişilerin evlerine donmuş hazır yemekler dağıtıyor, dün “bu hafta da devam edecek” “manuel bir geçici sistem” kullanarak “sınırlı sayıda yerel teslimat” yapmayı başardı. .

En son siber saldırı haberlerinin devamını okuyun

Beklendiği gibi, Pazartesi günkü diğer ‘tekerlekli yemek’ operatörleri de dahil olmak üzere işletmelere Apetito teslimatları, sistemler kesintiye uğramadan önce “bu siparişler zaten toplandığı için” normal bir şekilde ilerledi.

Üretim cephesinde, dün itibariyle “önemli ama kısıtlı” bir program başladı.

Freeston, işletmeler tarafından Cuma günü saat 19.30’dan sonra verilen yemek siparişlerinin “alınmadığı varsayılmalıdır” dedi.

Wiltshire Farm Foods, görünüşe göre telefon üzerinden veya web sitesi ve uygulaması aracılığıyla sipariş alamıyor ve yeni siparişlerin 4 Temmuz’dan itibaren devam etmesi bekleniyor.

‘Para sızdırmak için tasarlandı’

Apetito, 26 Haziran Pazar günü, “şirketten para sızdırmak için tasarlanmış” siber saldırının ardından birçok BT sistemini kapattığını duyurdu.

Şirket, “yeni inşa ettiğini” söyledi. donanım ve etkilenen sistemlerin yerini alacak yazılım”, İngiltere Microsoft sistemlerini içermezken, “e-posta iletişimi tamamen işlevseldir”.

İLİŞKİLİ Fidye yazılımı pazarındaki evrim, daha az varyantla sonuçlanıyor, ancak kullanıma hazır siber suç kitlerindeki artış devam ediyor

Ayrıca “kişisel olarak tanımlanabilir herhangi bir bilginin (PII) olup olmadığını belirlemeye çalışıyordu. sınırlı” ve gerekirse müşterileri ve Bilgi Komiserliği Ofisini (ICO) uyaracaktır.

Freeston, bu veriler Apetito’nun sistemlerinde tutulmadığından, ödeme kartı verilerinin güvenliğinin ihlal edilmediğinden emin olduğunu söyledi.

“Kriz yönetimi ekibimiz ilerlemeyi gözden geçirmek, kaynakları yönlendirmek ve ortaya çıkan sorunlara yanıt vermek için her gün birkaç kez toplanıyor” diye devam etti ve Apetito’nun en azından günlük olarak güncellemeler sağlamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

“Bu konuda bize destek olan müşterilerimize ve diğer ilgili kişilere teşekkür etmek istiyorum. Ekibimiz iyileşme konusunda yorulmadan çalışmaya devam ediyor ve onların inanılmaz çabaları için çok minnettarım.”

Apetito, temasa geçtiğinde daha fazla yorum yapmayı reddetti. Günlük Swig.

BUNU DA BEĞENEBİLİRSİN Birleşik Krallık Bilgisayarın Kötüye Kullanımı Yasası kapsamında etik korsanlık için yasal savunma masaya yatırıldıSource link