Hackerlar, Zelenskiy hakkında sahte haberler yaymak için Ukrayna radyo ağını ihlal etti


Zelenskiy

Perşembe günü, Ukraynalı medya grubu TAVR Media, Başkan Zelenskiy’in kritik durumda ve yoğun bakımda olduğuna dair sahte haberler yaymak için saldırıya uğradığını doğruladı.

Ukrayna Devlet Özel İletişim ve Bilgi Koruma Servisi’ne (SSCIP) göre, ağ Hit FM, Radio ROKS, KISS FM, Radio RELAX, Melody FM, Nashe Radio, Radio JAZZ, Classic Radio dahil olmak üzere dokuz büyük Ukrayna radyo istasyonunu işletmektedir. , ve Radyo Bayraktar.

Şirketten yapılan resmi açıklamada, “Bugün TAVR Medya radyo istasyonlarının sunucularına ve ağlarına siber saldırı gerçekleştirilmiştir” denildi.

“Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyi’nin sağlık sorunlarıyla ilgili hiçbir bilginin doğru olmadığını vurguluyoruz.”

SSSCIP katma saldırganların TAVR Media’nın sunucularını ve yayın sistemlerini ihlal ederek sahte haberler yaydığını ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın yoğun bakımda, kritik durumda olduğunu ve yerine Meclis Başkanı Ruslan Stefanchuk’un hareket ettiğini ileri sürdü.

Zelenskyi, resmi Instagram hesabında paylaştığı bir videoda da iddiaları yalanlayarak, bunların Rus bağlantılı tehdit aktörleri tarafından yayılan sahte haberler olduğunu söyledi.

“Bugün Rusya, (Ukrayna) devletinin hastanede olduğu için Devlet Başkanı Zelenskiy tarafından kontrol edilmediğine veya daha doğrusu ‘ciddi sağlık durumu’ nedeniyle yoğun bakımda olmadığına dair daha fazla yalan haber yayınladı” dedi. Reuters’den.

“İşte burada ofisimdeyim ve kendimi hiç şimdiki kadar iyi hissetmemiştim. Bu tür sahtekarlıkların arkasındakiler için kötü haber şu ki yalnız değilim. Biz 40 milyonuz (Ukraynalı). yaşlılığa göre, 44 (neredeyse) 70 değil.”

Deepfakes ayrıca sahte haberleri yaymak için kullanılır

Rusya Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Facebook, Zelenskyy’nin Ukraynalı askerlerin silahlarını bırakıp teslim olmalarını istediği kötü yapılmış ve inandırıcı olmayan derin sahte bir videoyu da kaldırdı.

Değiştirilen video ilk olarak Çarşamba günkü ihlalden sonra Ukrayna’nın güvenliği ihlal edilmiş 24 web sitesinde paylaşıldı ve güvenliği ihlal edilmiş diğer Ukrayna haber sitelerine yayıldı.

Zelenskyy ayrıca, Facebook kullanıcılarının Ukrayna’daki gerçek durum hakkındaki görüşlerini daha fazla etkilemesini önlemek için kendi videosuyla internette dolaşan deepfake’e tepki gösterdi ve Rus birliklerinin teslim olmasını ve eve gitmelerini istedi.

Zelenskyy, “Birine silahını bırakmasını önerebilirsem, bu Rus ordusudur” dedi. “Eve git. Çünkü biz evdeyiz. Toprağımızı, çocuklarımızı ve ailelerimizi koruyoruz.”

Ülkenin Stratejik İletişim ve Bilgi Güvenliği Merkezi olan Ukrayna Stratcom Merkezi de Mart ayı başlarında Rusya’nın makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak oluşturulan “gerçek olanlardan ayırt edilmesi neredeyse imkansız” derin sahte videoları kullanabileceği konusunda uyardı.

Bir ay önce Facebook, Ghostwriter Belarus bağlantılı hack grubunun Ukraynalı yetkilileri ve askeri personeli hedef almak ve Rus ordusuna teslim olan Ukraynalı askerleri tasvir eden videoları yaymak için kullandığı hesapları da kapatmıştı.

Source link