Güvenlik Duvarı Güvenliğiniz Hakkında Sormanız Gereken 5 Soru


Çoğu zaman, kuruluşlar güvenlik duvarı güvenliğini tek ve bitmiş bir çözüm türü olarak düşünür. Güvenlik duvarları kurarlar, ardından bu çözümlerin sistemlerini gerçekten mümkün olan en iyi şekilde koruyup korumadığını araştırmadan “başarılı” olduklarını varsayarlar. “Ayarla ve unut!”

Yöneticilerin yalnızca güvenlik duvarlarına güvenmek ve işlerini her zaman siber riskten koruyacaklarını varsaymak yerine, yöneticilerin onlar hakkında daha derin sorular sormaya başlaması gerekiyor. Çoğu iş alanında olduğu gibi, kuruluşunuzun güvenlik için güvendiği her bir çözüme eleştirel bir bakış atmak önemlidir. Öyleyse, ağ savunma duruşunuzu daha doğru bir şekilde görebilmek için siz ve ekibinizin güvenlik duvarı güvenliği hakkında sorması gereken birkaç soruyu inceleyelim.

1 — Ekibinizin güvenlik duvarı bilgisi nasıl görünüyor?

Güvenlik duvarlarına düzgün bir şekilde hizmet vermek ve bakımını yapmak için ekibinizin en azından güvenlik duvarlarının nasıl çalıştığına dair temel bilgilere sahip olması gerekir. Bir güvenlik duvarının neler yapabileceğini ve yapamayacağını anlamak özellikle önemlidir. Örneğin, yeni nesil güvenlik duvarı çözümleri, derin paket incelemesi yapmak için inşa edilmiştir, yani sisteminize giren ve çıkan tek tek bilgi parçalarını inceler – sistemleriniz için başlı başına bir “bekçi”. Bu işlevi iyi gerçekleştirirler, ancak yalnızca veri yükündeki verileri gerçekten görebildikleri zaman. Bu, “her şeyi şifrele” çağında giderek daha zor hale geliyor.

2 — Güvenlik ekibiniz “karşı tarafı” anlamak için zaman harcıyor mu?

Kötü niyetli saldırıların diğer tarafında kim var? Ağınızı zarardan nasıl koruyacağınızı anlamak için ekibinizin neyi ve kime karşı savunduklarını anlaması gerekir. Siber saldırıların manzarası son birkaç yılda büyük ölçüde değişti ve kötü niyetli aktörler beceri açısından hızlandı. Teknolojilerdeki ilerlemeyle birlikte daha verimli ve tehlikeli siber suçlular geliyor.

2020’lerde bilgisayar korsanları, her zamankinden daha güçlü araçlara sahipler, kelimenin tam anlamıyla parmaklarının ucunda. Onlar, elde etmek için çok az maliyetli olan araçlar tarafından yönlendirilen zeki insanlardır. Örnek olarak, kimlik bilgisi doldurma saldırıları (bir siteden bir kullanıcı adı ve şifre almak ve ek kimlik bilgilerine erişmek için başka sitelerde denemek) adlı ücretsiz, açık kaynaklı bir araçla kolayca yürütülebilir. OpenBullet.

Güvenlik ekipleri, mevcut güvenlik duvarı çözümlerini düşündükleri için tüm bunları hesaba katmalıdır. Ayrıca, çoğu yeni nesil güvenlik duvarı çözümünün, bu güçlü bilgisayar korsanlığı araçlarının birçoğunun 10-20 yıl öncesine ait olduğu ve son yirmi yılda çok az değiştiği gerçeğini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

3 — Yeni nesil güvenlik duvarı çözümünüz, tüm verilerinizi gerçekten şifreleyebilir ve şifrelerini kaldırabilir mi?

20 yıl önce, güvenlik duvarlarının ilk tanıtıldığı zamandan farklı olarak, sistemlere giren ve çıkan neredeyse tüm veri paketleri şifrelenir. Bu, derin paket incelemesinin çalışması için güvenlik duvarınızın verilerin şifresini çözmesi, içeriği herhangi bir kötü amaçlı etkinlik belirtisi için incelemesi ve ardından birçok durumda bunlara uymak için yeniden şifrelemesi gerektiği anlamına gelir. günümüzün uyumluluk standartları.

Bu, çok büyük miktarda işlem gücü ve zaman gerektirebilir, bu nedenle güvenlik duvarı çözümünüzün yalnızca şifreleme ve şifre çözme yeteneğine sahip olması gerekmez, aynı zamanda sisteminizin bu etkinlikleri destekleyecek bant genişliğine sahip olması gerekir. Daha da kötüsü, küresel gizlilik talebinin yönlendirdiği modern şifreleme teknikleri, ilk etapta verilerin şifresini çözmeyi ve yeniden şifrelemeyi giderek daha zor hale getiriyor.

4 — Güvenlik duvarı çözümünüz kaç IP adresini engelleyebilir?

Yukarıda keşfettiğimiz gibi, şifrelenmiş veriler dünyasında derin paket incelemesi zaman alıcı bir süreç olabilir ve bu da günümüzün hızlı tempolu ağ ortamları için bir barikat haline gelebilir. Ve bu nedenle, güvenlik duvarı teknolojinizin, şifrelemenin zamanında çözülememesi ve kötü niyetli yükleri içeren paketlerin çatlaklardan geçmesi durumunda derin paket incelemelerini tamamlayacak bir yolu olmalıdır.

Güvenlik duvarınızı hiçbir şeyin fark edilmeden geçmemesini sağlamanın en iyi yolu? IP adresi filtrelemeyi de uygulayarak. Tüm trafik benzersiz bir IP adresi ile tanımlandığından, bilinen kötü amaçlı konumlardan gelen (veya giden) paketleri yakalamanın ve içeriklerini kontrol etmeye bile gerek kalmadan bunları engellemenin basit bir yoludur.

Ancak IP adresi filtrelemeyle ilgili talihsiz bir gerçek var: En iyi bilinen güvenlik duvarı güvenlik sağlayıcıları, çözümlerinin en fazla yalnızca 100.000-1 milyon IP adresini tanıyıp engelleyebileceğini belirtiyor. Şu anda dünyada dolaşan milyonlarca (veya milyarlarca) bilinen kötü IP var. Bu çılgınca, değil mi? Biz de öyle düşündük ve yarattık TehditBlockr bu bariz boşluğu doldurmak için yalnızca IP adresi engellemeye odaklanan bir çözüm olarak. Çözümümüz 150 milyona kadar IP’yi ve Etki Alanını destekleyebilir – güvenlik duvarlarının destekleyebileceğinden yaklaşık 1.000 kat daha fazla. Bunun nedeni, ThreatBlockr’ı özellikle bu kullanım durumu için tasarlamamızdır. Güvenlik duvarları bu kullanım durumu için oluşturulmamıştır – çok farklı bir mühendislik sorunu olan derin paket incelemesi için oluşturulmuştur.

5 — Ekibiniz güvenlik duvarı çözümünüzü diğer güvenlik uygulamalarıyla destekliyor mu?

Güvenlik duvarı çözümleri ne kadar güçlü olursa olsun, yalnızca kuruluşunuzdaki insanlar kadar güçlüdürler. Güvenlik ekibinizin girişimleri ne kadar dikkatli ve gelişmiş olursa olsun, tek bir çalışan bir kimlik avı e-posta bağlantısını tıklarsa, bu çabalar boşa gidebilir.

Güvenlik duvarları gibi güvenlik çözümlerinin yanı sıra siber güvenlik farkındalığı eğitimini de dikkate almak önemlidir. Çalışanlarınız kimlik avı planlarından kaçınabildiğinde ve güvenli parolalar oluşturabildiğinde (ve değiştirebildiğinde), genel güvenlik programınıza olumlu katkı sağlayacak ve satın aldığınız çözümleri daha da etkili hale getirecektir. BT ekibiniz, tüm iş yazılım ekosisteminiz genelinde en son yazılım güvenlik yamalarının zamanında yüklenmesi konusunda titiz olduğunda, güvenlik duruşunuz son derece iyileşir.

Sonuç olarak: güvenlik duvarları, tüm güvenlik kusurlarını düzeltebilecek sihirli, kara kutu bir çözüm değildir. Güvenlik duvarları açıkça gümüş bir kurşun değildir. Öyle olsaydı, kimse hacklenemezdi. Ancak, 2022’de her gün tanımlanan yeni ihlaller ve tehditlerle karşı karşıyayız. Güvenlik duvarlarının güvenlik ekibinin araç setinde yeri vardır, ancak boşluk doldurma çözümleri, metodolojiler ve şirket çapında en iyi uygulamalarla tamamlanması gerekir. Ancak o zaman etkili siber güvenlik gerçekten gerçekleştirilebilir.

ThreatBlockr, mevcut güvenlik yığınlarından hangi tehditlerin geçtiğini anlamak isteyen kuruluşlar için bir ücretsiz tehdit risk değerlendirmesi kapsamlı bir ağ güvenliği denetimi almak için.

Source link