Güvenlik Açığı, Ibis Budget Misafir Odası Kodlarını Bilgisayar Korsanlarının Ele Geçirmesine Maruz Kaldı


Güvenlik Açığı, Ibis Budget Misafir Odası Kodlarını Bilgisayar Korsanlarının Ele Geçirmesine Maruz Kaldı

Ibis Budget konukları, self check-in kiosklarındaki bir güvenlik kusurunun oda erişim kodlarını açığa çıkarması nedeniyle savunmasız kaldı. Bu büyük güvenlik ihlalinin gezginleri nasıl etkileyebileceğini ve güvende kalmak için hangi adımları atabileceğinizi öğrenin.

Avrupa genelindeki Ibis Budget otellerinde yaşanan veri güvenliği sorunu, self check-in kiosklarındaki bir güvenlik açığının herkesin oda erişim kodlarını görmesine izin vermesinin ardından konukların güvenliği konusunda endişelere yol açtı.

Sorun, 2023'ün sonlarında İsviçreli Pentagrid firmasından bir bilgisayar korsanı ekibinin, Almanya'daki bir Ibis Budget otelindeki büfedeki kusuru keşfetmesiyle gün ışığına çıktı. Araştırmaları, kioskların check-in sonrasında oda erişim kodlarını ekranda görüntülediğini ve bu durumun kiosk'u kullanan herhangi bir misafirin güvenliğini tehlikeye atabileceğini ortaya çıkardı.

Pentagrid, güvenlik açığını yalnızca tek bir Alman otelinde doğrulamış olsa da, bunun muhtemelen daha geniş bir Ibis Budget lokasyonunu etkilediğine inanıyorlar. Konaklama devi Accor'un sahibi olduğu ekonomik otel zinciri, 20 ülkede 600'ün üzerinde lokasyona sahiptir.

Pentagrid'e göre, Accor'a güvenlik açığı hakkında derhal bilgi verildi. Otel grubu hızlı bir şekilde yanıt verdi ve bir ay içinde güvenlik açığını gidermek ve oda erişim kodlarının daha fazla açığa çıkmasını önlemek için bir yama kullanıma sunuldu.

Güvenlik Açığı, Ibis Budget Misafir Odası Kodlarını Bilgisayar Korsanlarının Ele Geçirmesine Maruz Kaldı

Şu anda bir düzeltme mevcut olsa da siber güvenlik uzmanları bu tür güvenlik açıklarının ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Erişim kodlarının açığa çıkmasıyla herhangi biri misafirin odasına izinsiz giriş yapabilir, bu da kendisini ve eşyalarını riske atabilir.

Otellerin siber suçlular için kazançlı bir hedef olduğunu belirtmekte fayda var. Tehdit aktörlerinin otel kapı kilit sistemlerine fidye yazılımı bulaştırdığı veya güvenlik araştırmacılarının dünya çapında binlerce otel tarafından kullanılan elektronik anahtar yazılımında, bilgisayar korsanlarının otel odalarının kilidini açmasına olanak tanıyan kritik güvenlik açıklarını tespit ettiği durumlar olmuştur.

Demo Videoyu İzleyin

Sorunun potansiyel ciddiyetine rağmen Accor, Ibis Budget kiosklarındaki güvenlik açığına ilişkin henüz bir kamu açıklaması yayınlamadı. Bu şeffaflık eksikliği, güvenlik araştırmacıları ve potansiyel konuklar arasında endişelere yol açtı.

Yine de güvenlik uzmanları, Ibis Budget otellerini kullanan gezginlere dikkatli olmalarını ve mümkünse alternatif check-in yöntemlerini değerlendirmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca kişisel eşyalar konusunda dikkatli olmak ve şüpheli etkinlikleri otel personeline bildirmek de çok önemlidir.

Ibis Budget kiosk güvenlik açığı, konaklama endüstrisinde siber güvenliğin giderek artan önemini gösteriyor. Oteller operasyonlarını kolaylaştırmak için giderek daha fazla teknolojiye bağımlı hale geldikçe, misafirleri korumak ve güveni sürdürmek için hayati önem taşıyan güvenlik önlemlerinin alınması hayati önem taşıyor.

  1. Büyük Platformlarda Satılan Güvenli Olmayan Görüntülü Kapı Zilleri
  2. Hacker otellerdeki gizli kameraların nasıl tespit edileceğini gösteriyor
  3. Trump Hotels'in Rezervasyon Sistemi Hacklendi, Kart Verileri Çalındı
  4. Otel rezervasyon platformu, rezervasyon sitelerinin kullanıcı verilerini sızdırdı
  5. Marriott otel rezervasyon sistemi hacklendi; oranı %95'e indiriyor

Source link