Google, Yanıltıcı Kullanıcılar İçin Avustralya’da Para Cezası Verdi


Avustralya’nın rekabet gözlemcisine göre, Alphabet Inc’in Google Birimi, Avustralya Federal Mahkemesi tarafından kişisel konum verilerinin toplanması konusunda kullanıcıları yanılttığı için 60 milyon Avustralya Doları ceza ödemesine karar verdi.

Mahkeme, Google’ın Ocak 2017 ile Aralık 2018 arasında Android mobil cihazları aracılığıyla toplanan kişisel konum verileri hakkında bazı müşterileri yanlış yönlendirdiğini tespit etti.

Google, kullanıcıları, Android telefonlarındaki “konum geçmişi” ayarının, konum verilerinin toplanmasının tek yolu olduğuna inandırdı. Ancak, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), web ve diğer uygulama etkinliklerini izleme özelliğinin yerel veri toplama ve depolamaya da izin verdiğini tespit etti.

Ek olarak, bekçi, Avustralya’daki 1,3 milyon Google hesabı kullanıcısının etkilenmiş olabileceğini tahmin ediyor. ACCC, şirket ve yerel birimi aleyhine Ekim 2019’da dava açmıştı.

Regülatör, daha önce 2018’de teknoloji devinin iyileştirici önlemler aldığını da sözlerine ekledi.

Google, e-postayla gönderilen bir açıklamada, konuyu çözdüğünü ve konum bilgilerinin yönetimini ve anlaşılmasını kolaylaştırdığını da sözlerine ekledi.

Arama motoru devi, hükümetin Google ve Meta Platforms’un Facebook’tan medya şirketlerine platformlarındaki içerik için ödeme yapmasını sağlamak için bir yasayı düşündüğü ve çıkardığı için son birkaç yılda Avustralya’da yasal işlem başlattı.Source link