Genişletilmiş Güvenlik Duruş Yönetimi Nedir?


Genişletilmiş Güvenlik Duruş Yönetimi Nedir?

Siber güvenlik yönetimi bugün her zamankinden daha zorlu.

Uzaktan erişilebilen iş altyapılarının karmaşıklığı artıyor ve buna karşılık, bilgisayar korsanlığı yöntemleri daha karmaşık ve hafifletilmesi zorlaşıyor.

Genişletilmiş Güvenlik Duruşu Yönetimi (XSPM), güvenliği sağlamak ve genellikle dakikalar içinde dalgalanan saldırı yüzeylerini korumak zorunda olan ekiplerin artan ihtiyaçlarına en son yanıttır.

XSPM nedir ve BT ekiplerinin kritik güvenlik açıklarını bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmeden önce düzeltmelerine nasıl yardımcı olur?

DÖRT

Birkaç Siber Güvenlik Aracının Birleşimi

Genişletilmiş Güvenlik Duruşu Yönetimi, saldırı yüzeyini taramak, sistemdeki kusurları keşfetmek, ayrıntılı analitik sağlamak ve tehditleri azaltmak için tasarlanmış farklı siber güvenlik yazılımlarının işlevlerine sahiptir. Onlar içerir:

  • İhlal ve Saldırı Simülasyonu (BAS)
  • Saldırı Yüzeyi Yönetimi (ASM)
  • Kırmızı/Mor Takım

Yukarıda belirtilen araçların birkaç örtüşen yeteneği vardır. Genişletilmiş Güvenlik Duruşu Yönetimi, bunları kuruluşların taramak, tanılamak ve güvenliği artırmak için çalıştırabileceği tek bir araçta birleştirir.

Zayıf Yönleri Ortaya Çıkarmak için Saldırıları Simüle Etme

Ayrı bir koruyucu yazılım olarak, güvenlik gücünü test etmek için güvenli bir ortamda gerçek bir tehdidi taklit etmek için İhlal ve Saldırı Simülasyonu kullanılmıştır. 24 saat arka planda çalışır ve sürekli değişen bir yüzeyi değerlendirir.

Esasen eski ve yeni hack teknikleriyle güvenlik ve sistemlere siber suçlulardan önce saldırır.

BAS, ağa bir tehdit aktörü gibi yaklaşır ve sistemin istismar edilebilecek zayıflıkları olan bölümlerine saldırır. Başarılı bir simülasyon ihlali, doğrudan güvenlikteki düzeltilmesi gereken boşluklara işaret eder.

Sızan Veriler için Harici Saldırı Yüzeyini Tarama

Saldırı Yüzeyi Yönetimi, BT ekiplerinin tehditleri keşfetmesine, analiz etmesine ve azaltmasına yardımcı olan bir yazılım türüdür. Saldırı yüzeyinin daha geniş tanımını göz önünde bulundurur ve bir sonraki kolay hedefi için web’de arama yapan bilgisayar korsanlarının ilk durağının sızan veriler olduğunu anlar.

Tarama ve keşif aşamasında, sızdırılmış parolalar, gölge BT, kurumsal zeka veya kimlik avı saldırıları için kullanılabilecek herhangi bir şey için web’i tarar.

Sonuç olarak, şifre değişiklikleri gibi kolay düzeltmeleri gösterir ve şirketin tehdit aktörlerinin elindeki veriler üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Bir Sistemi Yöneten ve Kullanan Kişileri Test Etme

Kırmızı ve Mor ekip oluşturma, sistemi yöneten kişilerin yanı sıra güvenlik kontrollerinin kuruluşlarını koruyup koruyamayacağını test eden araçlardır.

Hem Kırmızı hem de Mor ekip çalışmasının sonuçları, siber güvenlik profesyonellerinin veya çalışanlarının daha fazla siber güvenlik eğitimine ihtiyacı olup olmadığını veya güvenliğin ek araçlardan fayda sağlayıp sağlayamayacağını gösteriyor.

Güvenliği Yöneten BT Ekipleri İçin Faydalı

Otomatikleştirildiğinden ve 7/24 arka planda çalıştığından, XSPM, siber güvenlik yönetimiyle görevlendirilen aşırı çalışan ve bunalmış profesyonellerin ayak işlerinin çoğunu yapar.

Büyüyen saldırı yüzeyini sürekli olarak tarar ve en son bulgularıyla bir rapor oluşturur.

Güvenliği yönetmesi gereken ekipler için bu, yerinde karar verebilecekleri çok sayıda veri aldıkları anlamına gelir. Güvenliği düzeltirken, hızlı olmak ve kusurları istismar edilmeden önce düzeltmek önemlidir.

Dahası, adli rapor sistemdeki yüksek riskli kusurlara odaklanıyor.

Ekipler, korudukları kuruluşlarda çoğu zaman binlerce güvenlik açığıyla karşı karşıya kaldıkları için bu çok önemlidir. Bu nedenle, sahip oldukları insan gücü ve kaynaklar ne olursa olsun, ağ hiçbir zaman %100 yamalı ve hatasız olmayacaktır.

Yüksek riskli sorunları gerçek zamanlı olarak vurgulayan rapor, kritik sorunları olaylara dönüşmeden önce düzeltmeye odaklanmalarına yardımcı oluyor.

BT ekibinin herhangi bir üyesi, olası çözüm önerilerini ve düşük ve yüksek riskleri ayrı ayrı içeren ayrıntılı ve anlaşılır belgelere erişebilir.

XSPM İçin Bağlam Bir Önceliktir

XSPM’yi çoğu araçtan ayıran temel özellik, şirket bağlamında para birimi durumunun kapsamlı bir analizini yapabilmesidir.

Her işletmenin, bulut bilişim gibi bilgisayar korsanlarının hedefi olabilecek farklı varlıkları ve teknolojileri vardır.

Güvenlik açıklarının ve bulguların değerlendirilmesi bir kuruluştan diğerine büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bir şirket için ciddi bir kusur olabilecek şey, bir başkası için yüksek riskli bir soruna dönüşmeyebilir.

XSPM, BT ekiplerine bir şirketin mevcut güvenlik duruşunun en doğru değerlendirmesini vermek için kuruluşun benzersiz bağlamını göz önünde bulundurarak çalışır.

Sürekli Güncellenen Yönetim Yazılımı

Düzenli güncellemeler, XSPM’nin en son saldırıları ve bilgisayar korsanlığı yöntemlerini keşfedip azaltabilmesini sağlar.

Suçluların sistemleri ihlal etmek için kullandıkları bazı teknikler, on yıllardır siber güvenlik ekiplerinin radarındaydı. Yaygın türler arasında e-posta kimlik avı, kötü amaçlı yazılım yerleştirme, yanlış yapılandırmalar, yetkisiz erişim ve Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları bulunur.

Çoğu şirket, güvenlik duvarları ve antivirüs programları gibi koruyucu yazılımlara sahip olsa da, bu onları iyi bilinen tehditlere karşı bağışıklık kazanmaz.

Örneğin, bir güvenlik duvarı gecenin bir yarısı düşebilir ve bilgisayar korsanları, ağa saldırmak için iyi bilinen bir kötü amaçlı yazılımın daha karmaşık bir sürümünü kullanabilir.

Güvenlik ekiplerinin henüz hazırlıklı olmadığı yeni (veya sıfır gün tehditleri) de büyük baş ağrılarına neden olur.

Bu sorunla mücadele etmek için yönetim aracı, çeşitli bilgisayar korsanlığı yöntemlerini listeleyen ve açıklayan kapsamlı bir kitaplık olan MITRE ATT&CK Framework ile bağlantılıdır.

Bu kaynak sürekli güncellendiğinden, bilgisayar korsanlarının kuruluşlara saldırmak için yeni teknikler kullanmasını engelleyebilecek en son verileri sağlar.

Çözüm

Siber güvenlik, siber suçluların kuruluşları sömürmek için kullandığı en son bilgisayar korsanlığı yöntemlerini ve karmaşık altyapılardaki artan sayıdaki güvenlik açıklarını yakalamak zorunda olduğu için sürekli gelişiyor.

Genişletilmiş Güvenlik Duruşu Yönetimi, sistemde göründükleri anda tehditlerin kapsamlı bir şekilde test edilmesini, taranmasını, analizini ve azaltılmasını sağlayan güvenilir bir araç sunar.

Ayrıca, güvenliği yöneten BT üyelerine en doğru ve değerli bulguları sağlamak için bir kuruluşun benzersiz bağlamındaki olası güvenlik açıklarını gözlemler.Source link