Fedora, patent endişeleri üzerine ‘Hakkı Saklanmaz’ yazılımını terk etti


fötr şapka

Fedora Projesi, Linux dağıtımında veya Fedora Kayıt Defteri’nde artık Creative Commons’ın ‘Hiçbir Hakları Saklanmaz’, yani CC0 lisanslı koduna izin vermeyeceğini duyurdu.

Fedora, Red Hat ve diğer tarafların sponsorluk desteğiyle Fedora Projesi tarafından geliştirilen ve sürdürülen bir Linux dağıtımıdır.

CC0 lisanslı açık kaynaklı yazılımlardan vazgeçme kararı, gelecekte patent sorunlarına yol açabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Devs, CC0 lisanslı kod gönderiyor, patent haklarını elinde tutuyor

Fedora Projesi artık CC0 lisanslı yazılım namı diğer ‘Hakkı Saklanmaz’ olan kodun Fedora Kayıt Defteri’nde veya Fedora Linux dağıtımının bir parçası olarak dağıtılmasına izin vermeyecektir.

Ve kuruluş, bu “oldukça olağandışı değişikliğin” az sayıda Fedora paketini etkileyebileceğini kabul ediyor.

“CC0, Fedora tarafından kod ve içerik için ‘iyi’ bir lisans olarak listelendi (yeni sistem kapsamında izin verilen ve izin verilen içeriğe karşılık gelir). CC0’ı yalnızca izin verilen içerik olarak sınıflandırmayı planlıyoruz, böylece CC0’a artık izin verilmeyecek kod için” duyurusu yapıldı Richard FontanaRed Hat Kıdemli Ticaret Danışmanı, bu hafta bir posta listesi aracılığıyla.

“Bu oldukça sıra dışı bir değişiklik ve önemsiz sayıda Fedora paketi üzerinde bir etkisi olabilir (bu benim için şu anda net değil) ve CC0 kapsamındaki kod içeren mevcut paketler için bir oy verebiliriz.”

Politika değişikliğinin nedeni basitçe şudur: Creative Commons’ın CC0 lisansı, yazılım geliştiriciler de dahil olmak üzere içerik oluşturucuların çalışmalarının telif haklarından feragat etmesine izin verirken, içerik oluşturucuların elinde tutmaya devam ettiği patent veya ticari marka hakları üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Aşağıda gösterilen CC0’ın belirli bir maddesi, Fedora’nın lisansı iptal etme kararına neden oldu:

“Affirmer’ın sahip olduğu hiçbir ticari marka veya patent hakkından feragat edilmez, terk edilmez, feragat edilmez, lisans verilmez veya bu belgeden başka bir şekilde etkilenmez.” (Bu maddenin ticari marka tarafı, bir
FOSS lisanslama normları açısından.) Normal Creative Commons lisanslarında benzer hükümler vardır.

CC0 lisansını taşıyan mevcut Fedora paketleri büyükbaba olarak kabul edilebilir, ancak bu, Proje’nin henüz kesin olarak karar vermediği bir şeydir.

Neden fark eder?

Açık kaynaklı yazılım kullanımı, büyük şirketler de dahil olmak üzere her yerde mevcuttur. Patent kısıtlamalarını korumaya devam eden ücretsiz ve açık kaynaklı (FOSS) yazılımları tüketmek ve dağıtmak, gelecekte yasal bir anlaşmazlık olması durumunda sorunlu hale gelebilir.

bir açıklamada Kayıt, Software Freedom Conservancy’de (SFC) politika uzmanı olan Bradley M. Kuhn, “Patentler, [apply to] yazılımlar, özellikle FOSS’u ticari olarak kullananlar olmak üzere, FOSS kullanıcılarının ve yeniden dağıtıcılarının haklarına yönelik sürekli bir tehdittir. Bu nedenle SFC, yazılımın patentlenmesine tamamen karşı çıkıyor.”

Kuhn, yasal bir perspektiften ziyade bir politikadan yorum yaparak, GPLv2 gibi copyleft lisanslarının çoğu zaman zımnen veya açıkça “çok güçlü” patent lisansları içerdiğini vurguladı.

BleepingComputer tarafından görülen GPL v2 lisansından bir alıntı şu gerçeği doğrulamaktadır:

“Son olarak, herhangi bir özgür program yazılım patentleri tarafından sürekli tehdit altındadır. Ücretsiz bir programın yeniden dağıtıcılarının bireysel olarak patent lisansları alma tehlikesinden kaçınmak istiyoruz, bu da aslında programı tescilli hale getiriyor. Bunu önlemek için, herhangi bir patentin herkesin ücretsiz kullanımı için lisanslı olmalı veya hiç lisanslı olmamalıdır.”

Kuhn, “Büyük patent sahibi şirketlerin – özellikle Oracle’ın, ancak diğerlerinin de – FOSS geliştiricilerini CC0 gibi patent lisanslarının verilmesini açıkça engelleyen lisansları seçmeye teşvik ettiğinin farkındayız” dedi.

Uzman ayrıca, yazılım geliştiricilerin, patent haklarından feragat edilmediği veya belirsiz patent hükümlerine sahip lisansların olduğu CC0’ın aksine, GPL veya copyleft-next gibi şeffaf lisansları benimsemenin daha iyi olduğunu öne sürüyor.

Sanatçı ve hacker rhea myers ayrıca Fedora’yı destekleyen bir IBM yan kuruluşu olan Red Hat gibi bir organizasyonun gelecekteki patent sorunları konusunda yasal sıcak sulara girmek istemeyeceğini de önerdi.

İlginç bir şekilde, teknoloji blogcusu Diego Elio Pettenò diğer adıyla AlevGözler Fedora’nın geçmişte ‘Lisanssız’ ile yan yana getirirken CC0 kullanımını nasıl önerdiğini, oysa Google’ın zaman içinde CC0 veya Lisanssız olarak lisanslanan yazılım yamalarını reddetmeye yöneldiğini belirtiyor.

Source link