FBI, Kuzey Koreli Hackerlardan Fidye Yazılım Ödemelerinde 500.000 ABD Doları Ele Geçirdi


ABD Adalet Bakanlığı, FBI tarafından Kuzey Kore merkezli bilgisayar korsanlarından 500.000 doların üzerinde Bitcoin ele geçirildiğini duyurdu.

DoJ Salı günü yayınlanan bir basın açıklamasında, “El konan fonlar, Kansas ve Colorado’daki sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından ödenen fidyeleri içeriyor” dedi.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, iki kripto para hesabı üzerinden 100.000 dolar ve 120.000 dolara kadar fidye ödedi. Bu hesaplar daha sonra FBI tarafından ele geçirildi.

İlk saldırılar, ABD Siber Güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının bu ayın başlarında dikkat çektiği bir fidye yazılımı türü olan Maui fidye yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi.

El koymanın nasıl düzenlendiği bilinmiyor, ancak kara para aklama izlerini takip ederek yasadışı gelirlerini bitcoin’den fiat para birimine dönüştürmek için nakit çıkış hizmetleri sunan bir kripto para birimi borsasına kadar yapılmış olabilir.

Bu ele geçirme, ABD hükümetinin kripto fidye yazılımı ödemelerini yakalamada giderek daha başarılı olduğu bir zamanda geldi.

Gelişme aynı zamanda FBI’dan gelen ve tehdit aktörlerinin mağdurlara, onları dolandırmayı amaçlayan sahte uygulamaları indirmelerini sağlamak için meşru şirketlerden yatırım hizmetleri gibi görünen şeyler sunduğu konusunda uyarıda bulunan bir bildirimi takip ediyor.Source link