Eski Twitter Çalışanı Suudi Arabistan İçin Casusluk Yapmaktan Suçlu Bulundu


Twitter Suudi Arabistan için casusluk yapıyor

Eski bir Twitter çalışanı, belirli Twitter kullanıcılarına ait özel bilgileri ortaya çıkarma ve bu verileri Suudi Arabistan’a devretme rolünden dolayı suçlu bulundu.

Bloomberg Salı günü bildirdiğine göre, 44 yaşındaki Ahmad Abouammo San Francisco federal mahkemesinde iki haftalık bir duruşmanın ardından jüri tarafından suçlu bulundu. Mahkum edildiğinde 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Karar, Abouammo, Ali Alzabarah ve Ahmed Almutairi (Ahmed Aljbreen) ile birlikte 2019 yılında Suudi Arabistan’ın “yasadışı ajanları” olarak hareket etmekle suçlanmalarından yaklaşık üç yıl sonra geldi. federal soruşturma

Siber güvenlik

Savcılar, her ikisi de 2013 yılında Twitter’a katılan Abouammo ve Alzabarah’ı, sosyal medya platformunda kendisini eleştirenlerin maskesini düşürdükleri için Suudi Arabistan Krallığı yetkilileri tarafından askere alınmakla suçlandı.

Mahkeme belgelerine göre, her iki kişi de rejimi eleştiren belirli hesapların kullanıcıları hakkında kamuya açık olmayan bilgileri yetkisiz bir şekilde ele geçirmek için iç sistemlere erişimlerinden yararlandı.

E-posta adreslerini, telefon numaralarını, IP adreslerini ve doğum tarihlerini içeren bu bilgiler daha sonra yetkililere teslim edildi, karşılığında Abouammo 300.000 dolar nakit ve 40.000 dolar değerinde bir Hublot Unico Big Bang King Altın Seramik saat aldı.

Siber güvenlik

Ayrıca, soruşturmayı engellemek amacıyla, Abouammo’nun Ekim 2018’de Seattle’daki evinde karşılaştığında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarına saatin “ucuz” olduğunu ve buna ek olarak sadece 500 dolar değerinde olduğunu söyleyerek yalan söylediği söyleniyor. danışmanlık ve medya stratejisi çalışması için yalnızca 100.000 dolarlık bir havale alma konusunda sahte bir fatura sağlamak.

Alzabarah, Aralık 2015’te ABD’den kaçmak ve mahkemeden kaçmak için Almutairi’den yardım isterken, Abouammo 5 Kasım 2019’da tutuklandı.

FBI Sorumlu Özel Temsilcisi John F. Bennett o sırada, “Bu kişiler, Suudi Arabistan hükümetinin yönlendirmesi ve kontrolü altında muhalifleri ve bilinen eleştirmenleri hedef almak ve onlardan özel verileri elde etmekle suçlanıyor” dedi. “İçeriden gelen tehditler, Amerikan işletmeleri ve ulusal güvenliğimiz için kritik bir tehdit oluşturuyor.”

Source link