Eski Coinbase yöneticisi ilk kripto içeriden öğrenenlerin ticareti davasında suçlandı


kripto paralar

ABD Adalet Bakanlığı, eski bir Coinbase yöneticisini ve iki ortak komplocuyu, kripto para varlıklarında içeriden öğrenenlerin ticaretini yapmak için elektronik dolandırıcılık komplosu ve planıyla suçladı.

Bu, dava tarihinde türünün ilk örneği ve kripto para birimi ve NFT dolandırıcılığı yapanların kolluk kuvvetleri tarafından hedef alınacağının bir işareti.

Coinbase, yaklaşık 90 milyon kayıtlı kullanıcıya ve 7.84 milyar $ (2021) gelire sahip bir Amerikan kripto para borsası platformudur.

Şirkette ürün müdürü olarak çalışan sanık Ishan Wahi, fiyat artışı neredeyse garanti edilen kripto para birimi yatırımları yapmak için konumunu ve içeriden edindiği bilgileri kötüye kullanmakla suçlanıyor.

FBI Direktör Yardımcısı Michael J. Driscoll, “Bu davadaki iddialar, daha geleneksel bir finans piyasasından ziyade bir kripto borsasında yapılan işlemlerle ilgili olsa da, hala içeriden öğrenenlerin ticaretini oluşturuyor” dedi.

“İddia edildiği gibi, sanıklar en az 25 farklı kripto para biriminde yasa dışı ticaret yaptı ve yaklaşık 1,5 milyon dolarlık haksız kazanç elde etti.”

İddianamede suçlanan diğer iki sanık, gerekli işlemleri yaparak Ishan Wahi’ye yardım eden Nikhil Wahi ve Sameer Ramani.

“Oracle” yatırımları

Coinbase, kullanıcılarına yeni yatırım fırsatları sağlamak için periyodik olarak platformuna yeni kripto varlıkları ekler.

Bu madeni paraların ve jetonların değeri, Coinbase gibi büyük bir platform onları satın alınabilir hale getirdiğinde tipik olarak artar, bu nedenle olaydan önce onlara yatırım yapanlar kar elde etmeye hazır olur.

Ishan Wahi, Coinbase’in şirket bunu kamuya açıklamadan önce yeni kripto para varlıkları eklemeyi planladığını biliyordu, bu yüzden önceden büyük miktarlarda satın almak için ortak komplocuları ile koordine etti.

Üçlü, sıkı gizlilik koşulları altında Coinbase’den Ishan Wahi’ye açıklanan 14 yeni varlık listeleme duyurusundan içeriden bilgilere dayanarak 25 kripto varlığı satın aldı.

Bu içeriden öğrenenlerin ticareti planıyla ilgili bazı işlemler ve kazanımları şunlardır:

  • TRIBE jeton – 7,000$ kar
  • XYO madeni para – ~900.000$ kar
  • ALCX, GALA, ENS ve POWR madeni paraları – Toplu olarak 13.000$ kar
  • Çeşitli diğer isimsiz varlıklar – 195.000 $ kar

İşlemleri gerçekleştiren Nikhil Wahi ve Sameer Ramani, içeriden bilgi bağlantılarını gizlemek ve para izini gizlemek için çeşitli önlemler aldı.

İddianame, çok çeşitli kripto hesaplarında çok sayıda transferden, varlıkları anonim Ethereum blok zinciri cüzdanlarından ve hatta başka kişilerin adına tutulan hesaplardan geçirmekten bahsediyor.

Bu, Ekim 2020’den Nisan 2022’ye kadar sürdü, Ramani tarafından büyük ve şüpheli bir şekilde iyi zamanlanmış bir satın alma Twitter’da ortaya çıktı ve Coinbase içinde bir soruşturmayı tetikledi.

Kısa bir süre sonra, ipuçları, ülkeden kaçmaya çalışan ancak havaalanında kolluk kuvvetleri tarafından durdurulan Ishan Wahi’ye yol açtı.

“Bu suçlamalarla ilgili mesajımız açık: Dolandırıcılık dolandırıcılıktır, ister blok zincirinde isterse Wall Street’te olsun. Ve New York’un Güney Bölgesi, nerede bulursak bulalım, dolandırıcıları adalete teslim etme konusunda acımasız olmaya devam edecek,” diye uyardı ABD’li Başsavcı Damian Williams.

Her üç sanık da şimdi, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesinde karara bağlanacak olan 20 yıla kadar hapis cezasına neden olabilecek suçlamalarla karşı karşıya.Source link