En İyi 7 Uç Nokta Algılama ve Yanıt (EDR) Ürünü 2022


Uç Nokta Tespiti ve Yanıtı

Uç nokta algılama ve yanıt (EDR), uç nokta bilgilerini sürekli olarak kaydederek, depolayarak ve izleyerek anormal uç nokta davranışına gerçek zamanlı görünürlük sunan bir güvenlik çözümü biçimidir.

EDR yazılım çözümleri, şüpheli davranışı tespit ettiğinde daha ayrıntılı inceleme için otomatik olarak uyarılar başlatır. Güvenlik ekipleri bu bilgileri kullanarak ağ uç noktalarını belirleyen çeşitli gelişmiş siber güvenlik tehditlerini manuel olarak izole edebilir, araştırabilir ve bunlara tepki verebilir.

Bununla birlikte, EDR’deki zayıf bir nokta, uç noktada zaten kötü amaçlı yazılım varsa, güvenlik ekipleri yanıt vermeden önce zarar vermeye ve diğer uç noktalara bulaşmaya başlayabilir.

DÖRT

Korumalı alanın devreye girdiği yer burasıdır – bir korumalı alan, uç noktada şüpheli dosyaların araştırılana kadar tutulabileceği güvenli, yalıtılmış bir ortam oluşturur.

Korumalı Alan Nedir ve Neden Önemlidir?

Korumalı alan, kullanıcıların kullandıkları sistem, platform veya uygulamadan ödün vermeden dosyaları yürütebilecekleri ve programları çalıştırabilecekleri ayrı bir test ortamıdır. Yazılım uzmanları, ağı veya cihazı tehlikeye atmadan şüpheli kodları incelemek için korumalı alanları kullanır.

Korumalı alanlar, kötü amaçlı dosyaları incelemek için otomatik bir çözümdür. Güvenlik uzmanlarının yazılımları, URL’leri ve kötü amaçlı yazılımları test ederek tehditleri ve ihlalleri tespit etmek için kullandıkları yaygın bir yöntemdir.

Bir sanal alanda kötü amaçlı yazılımları belirlemek, sıfır gün güvenlik açıklarından yararlanan gizli açıklardan yararlanmalar ve saldırılar gibi güvenlik risklerine karşı koruma sağlayan ek bir savunma katmanı oluşturur. Uç nokta ve algılama yanıtı (EDR) sistemleri, günümüzde kullanılan en popüler sanal alanların çoğunu içerir.

Korumalı alan aşağıdaki yetenekleri sağlar:

 • En tehlikeli ve en yeni tehditleri ayırmanıza, riski en aza indirmenize ve işbirliğini artırmanıza yardımcı olur. Korumalı alan, yalıtılmış bir sistemde çalıştığı için, bir kuruluşun önemli altyapısını zararlı kodlardan korur.
 • SOC analistlerinin, bir sistemde nasıl çalıştığını anlamak ve benzer kötü amaçlı yazılım tehditlerini daha kolay tespit etmek için kontrollü bir ortamda tehlikeli kodu incelemesine izin verir.
 • Yalnızca davranışsal izlemeye güvenmek yerine kötü amaçlı yazılımları tanımlamanın ek bir yolunu sunar. Kötü amaçlı yazılım daha karmaşık hale geldikçe, şüpheli davranışları izleyerek tespit etmek daha zor hale gelir.
 • Analistlerin kötü amaçlı yazılımların nasıl çalıştığını anlamalarını sağlar. En karmaşık antivirüs ve izleme yazılımı, yürütüldükten sonra kötü amaçlı kodun ne yapacağını her zaman tahmin edemez. Virüsten koruma yazılımı, programları indirilirken, saklanırken ve taşınırken tarayabilir.

Sandboxing ile EDR Çözümleri

Korumalı alan özellikleri sunan önde gelen EDR çözümlerinden bazıları şunlardır.

 • Kaspersky Korumalı Alanı
 • 360
 • Symantec Uç Nokta Tespiti ve Yanıtı
 • Trend Micro Apex One
 • CrowdStrike Falcon Insight
 • FireEye Uç Nokta Güvenliği
 • Cisco Güvenli Uç Nokta

Kaspersky Korumalı Alanı

Kaspersky Sandbox, Kaspersky Optimum Security’nin bir bileşenidir ve APT düzeyindeki saldırılarla ve karmaşık tehditlerle mücadele etmek için en iyi uygulamalar kullanılarak geliştirilmiştir. EDR ve EPP çözümleriyle birlikte Kaspersky Sandbox, yalıtılmış bir ortamda tehditleri inceleyerek otomatik gelişmiş algılama sunar:

 • Tespit etme-şüpheli nesneler, yeni, kaçamak ve bilinmeyen siber tehditleri otomatik olarak hızla izole etmek ve engellemek için ayrıntılı bir incelemenin gerçekleştirildiği ayrı bir ortama yerleştirilir.
 • Yönetilebilirlik—Bu sanal alanın çalıştırılması ve kurulması kolaydır ve yüksek nitelikli BT güvenlik uzmanları olmadan bile bir kuruluşun altyapısıyla bütünleşir.
 • Ölçeklenebilirlik—temel yapılandırma bin kadar korumalı uç noktayı destekler. Çözüm, kolayca ölçeklenir ve büyük altyapılar için sürekli güvenlik sağlar.
 • Entegrasyon—Kaspersky Sandbox’ın gelişmiş algılama yetenekleri, çok katmanlı bir uç nokta güvenlik yanıtı sunmak için Kaspersky Endpoint Security for Business ve Kaspersky EDR Optimum ile entegre olur.

360

Cynet 360 tehdit tanımlama ve müdahale platformu, bir organizasyonun önleme ve güvenlik gereksinimlerine bütünsel bir yaklaşım sunarak kurumsal güvenliği kolaylaştırır. Cynet 360, bir organizasyonun bütçesinden, insan gücünden ve kaynaklarından çok fazla bir şey talep etmeden çeşitli yetenekleri tek bir çözümde sunarak güvenlik harcamalarını en aza indirir.

360 platformu, göstergeleri sistemler üzerinde ilişkilendirerek en üst düzeyde kurumsal güvenlik sunar ve böylece birkaç siber güvenlik yaklaşımına ihtiyaç duymadan tespitin doğruluğunu ve görünürlüğünü sağlar.

Cynet 360, binlerce uç nokta üzerinde en iyi önleme ve korumaya ihtiyaç duyan kuruluşlara uyarlanmış bir dizi kurumsal güvenlik özelliği sunar:

 • Uç nokta tanımlama ve yanıt—Cynet 360 platformu, iki saatten daha kısa bir sürede binlerce uç nokta üzerindeki tehditleri algılar ve devreye alır. Cynet 360’ın kapsamlı çözümleri, göstergeleri ilişkilendirir ve tüm işletme üzerinde eksiksiz bir görünürlük sunar.
 • Varlık ve kullanıcı davranışı analizi—Platformun UEBA yetenekleri, siber güvenlik ekiplerinin güvenliği ihlal edilmiş hesapları, hedefli saldırıları ve içerideki sahtekarları kuruma zarar vermeden önce izole etmesine yardımcı olur.
 • Olay yanıtı—Platform, güvenlik uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen 7/24 küresel olay yanıtı ile saldırı altında olan kuruluşlara yardımcı olur.
 • Tehdit istihbaratı—Platform, tehdit istihbaratında en güncel bilgileri içeren 20 dahili ve harici veritabanı kullanır ve IOC’lerden gelen girdileri bütünleştirir. Bu nedenle, kuruluşlar kötü niyetli ve şüpheli faaliyetlere karşı ek bir koruma katmanına sahiptir.
 • Kum havuzu-platform, süreçlerin dinamik analizi için bir sanal alan ve şüpheli olarak kabul edilen öğelerin güvenli bir şekilde incelenmesi için dosyaların statik analizi için bir sanal alan sunar.

Symantec Uç Nokta Tespiti ve Yanıtı

EDR

Symantec EDR, şüpheli ağ davranışını ortaya çıkarmak ve tespit etmek için davranışsal analitik ve makine öğrenimi kullanır. Symantec EDR, olası tehlikeli etkinlikleri size bildirir, hızlı önceliklendirme için olaylara öncelik verir ve olası saldırıların adli analizi boyunca uç nokta etkinlik kayıtlarında gezinmenize izin verir.

Symantec EDR, güvenliği ihlal edilebilecek, şüpheli olaylar içeren uç noktaları izole etmenize ve kötü amaçlı dosyaları ve bağlı yapıları kaldırmanıza olanak tanır.

Symantec EDR, davranışlarını incelemek üzere olası kötü amaçlı yazılımları sanal bir ortamda serbest bırakmak için dosyaları bir korumalı alan hizmetine taşıyabilir. Varsayılan korumalı alan ayarı, Symantec’in bulut tabanlı kötü amaçlı yazılım sistemi Cynic’tir. Symantec EDR’yi, bilinmeyen veya şüpheli dosyaları yerinde korumalı alan cihazına taşımak için de yapılandırabilirsiniz.

Trend Micro Apex One

Trend Micro Apex One koruması, fidye yazılımı ve dosyasız gibi artan sayıda tehdit için otomatik tehdit yanıtı ve algılama sağlar. Güncel tekniklerin nesiller arası kullanımları, etkinliği ve performansı optimize eden yüksek düzeyde uç nokta koruması sunar.

Bir EDR araç seti, açık bir API seti ve sağlam SIEM entegrasyonu kullanarak eyleme dönüştürülebilir içgörüler, daha fazla araştırma yeteneği ve merkezi görünürlük elde edin. Uç noktadan daha gelişmiş kapsamlı, ilişkili tehdit araştırmaları yürütme ve yönetilen bir tanımlama ve yanıt hizmeti aracılığıyla güvenlik ekiplerinizi artırma seçeneğiniz vardır.

Apex One, aşağıdakiler dahil tüm tehdit türlerine karşı en geniş korumayı sunmak için çeşitli nesiller arası tehdit teknikleri kullanır:

 • Yeni davranış analizi yoluyla enjeksiyon, komut dosyaları, fidye yazılımı, tarayıcı ve bellek saldırılarına karşı etkili koruma.
 • Güvenli bir ortamda URL’leri, çok aşamalı indirmeleri ve benzerlerini analiz etmek için bulut korumalı alanı.

CrowdStrike Falcon Insight

EDR

Falcon Insight, tehdit istihbaratı, NGAV, tehdit avcılığı ve USB cihaz koruması da içeren Falcon Endpoint Protection Enterprise modelinin bir bileşeni olarak bir EDR birimidir.

Falcon korumalı alanı, bilinmeyen ve kaçan tehditlerin derinlemesine analizini gerçekleştirir, tehdit istihbaratı ile sonuçları genişletir ve eyleme geçirilebilir uzlaşma göstergeleri (IOC’ler) sağlayarak güvenlik ekibinize karmaşık kötü amaçlı yazılım saldırıları hakkında daha fazla bilgi sağlar ve savunmalarını geliştirir

FireEye Uç Nokta Güvenliği

Bu uç nokta çözümü, dört algılama motoruna sahip bir aracı olan NGAV özelliklerine ve EDR’ye sahiptir. Gelişmiş kötü amaçlı dosyaları sınıflandırmak, test etmek ve belgelemek için güvenli bir ortam sunar. Kötü amaçlı yazılım analizi, ilk istismar ve kötü amaçlı yazılım yürütme yolundan geri arama hedeflerine ve ikili dosya indirme girişimlerine kadar siber saldırının yaşam döngüsünü ortaya çıkarır.

Cisco Güvenli Uç Nokta

EDR

Cisco Secure Endpoint, bulut tabanlı analitiği kullanarak algılama, önleme, tehdit avlama ve tehdit yanıt yeteneğini tek bir çözümde entegre eder. Secure Endpoint, şüpheli dosyaların etkinliğini incelemek için CISco Threat Grid tarafından çalıştırılan yerleşik, güvenli bir sanal alan ortamına sahiptir.

Dinamik dosya analizi, dosyalar hakkında orijinal dosya adı, davranışların ciddiyeti, örnek paket yakalamaları ve çalışan kötü amaçlı yazılımın ekran görüntüleri gibi derinlemesine ayrıntılar sağlar. Bu size saldırıyı kontrol altına almak ve gelecekteki saldırıları önlemek için neyin gerekli olduğu konusunda daha fazla fikir verecektir.

Çözüm

Bu makalede, güvenlik korumalı alanının temellerini açıkladım ve önde gelen yedi EDR çözümünü ve sağladıkları korumalı alan özelliklerini ele aldım:

 1. Kaspersky Korumalı Alanı
 2. 360
 3. Symantec Uç Nokta Tespiti ve Yanıtı
 4. Trend Micro Apex One
 5. CrowdStrike Falcon Insight
 6. FireEye Uç Nokta Güvenliği
 7. Cisco Güvenli Uç Nokta

Kuruluşunuz için uç nokta koruma çözümlerini değerlendirirken bunun size yardımcı olacağını umuyorum.Source link