Emotet varyantı, Chrome’dan kredi kartı verilerini çaldıEmotet tabanlı kredi kartı hırsızı, internet kullanıcılarının %60’ından fazlasının kullandığı Google tarayıcısına özeldir.

Kötü şöhretli Emoter kötü amaçlı yazılımı artık Chrome web tarayıcısında depolanan kredi kartı bilgilerini çalmak için tasarlanmış yeni bir modül dağıtabilir.

İlk olarak 6 Haziran’da siber güvenlik firması Proofpoint’teki araştırmacılar tarafından keşfedilen modül, Emotet altyapısının bir parçası olan E4 botnet tarafından düşürüldü.

“Sürprizimize göre, yalnızca Chrome tarayıcısını hedefleyen bir kredi kartı hırsızıydı. Araştırmacılar bir tweet’te, kart ayrıntıları toplandıktan sonra modül yükleyiciden farklı C2 sunucularına aktarıldı.

Emotet, yenilmez

Check Point Research’e göre Emotet, gelişmiş, kendi kendine yayılan ve modüler bir Truva Atı’dır. en yaygın kötü amaçlı yazılım ve dünya çapındaki kuruluşların %6’sını etkiler.

Emotet altyapısı, bilgisayar sistemleri için birincil kapı açıcı görevi gördü. Yetkisiz erişim sağlandıktan sonra, sistemden daha fazla yararlanmak, örneğin fidye yazılımı dağıtmak için siber suçlulara satıldılar.

suç imparatorluğu sustu ve Ocak-Ekim 2021 arasında büyük ölçüde etkin değildi. Ancak Ekim ayından itibaren Emotet, bir PC’ye TrickBot kötü amaçlı yazılımı bulaştıktan sonra ikincil bir yük olarak teslim edilmeye başlandı.

HP Wolf Security, 2022’nin ilk çeyreğinde Emotet e-posta spam’inde önceki çeyreğe kıyasla %2.823’lük bir artış rapor ederek, yeniden canlanmasından bu yana Emotet giderek daha aktif hale geldi.

Şirket, Threat Insights Report’ta “Kötü amaçlı yazılım 36 sıra yükselerek Ajan Tesla ve Nemucod’un ardından dolaşımdaki en popüler aile haline geldi” dedi.

Cybernews’den daha fazlası:

Putin’i gözetlemeye izin verebilecek Ukraynalı hack

Mali veri sızıntısı Rus vatandaşlarını ifşa etti

Rusya, Ukraynalı hacktivist web sitesini engelledi

Clearview AI: Hukuk mücadelesi bize yüz tanımanın doğası hakkında ne öğretti?

Microsoft, kasvetli görünüm nedeniyle yüzlerce Rus çalışanını işten çıkardı – medya

Abone olmak bizim için haber bülteni

Source link