Düşen Kripto Para Birimi Piyasası Nedeniyle Siber Suç Faaliyetlerinin Durması


Güvenlik araştırmacıları, karanlık ağdaki kripto borsalarının düşen kripto para fiyatları nedeniyle bir “banka hücumu” ile karşı karşıya olduğunu keşfetti. Değerdeki düşüş, tehdit aktörlerinin saldırılarından “para kazanmalarını”, eğlenceli bir hizmet olarak kötü amaçlı yazılım operasyonlarını veya güvenlik açıkları satın almalarını zorlaştırıyor.

Cybersixgill güvenlik araştırması lideri Dov Lerner, kripto para birimlerinin Kasım 2021’deki piyasa zirvesinden bu yana 1.8 trilyon dolara kadar değer kaybettiğini öne sürdü. Sahipler, kriptolarını daha istikrarlı para birimleriyle değiştiriyorlar.

Lerner ayrıca bunun normal kripto para borsaları üzerinde baskı oluşturduğunu ve bazılarının likiditeyi korumak için para çekme işlemlerini yavaşlatmaya zorladığını söyledi. Dark web üzerinde daha fazla etki hissedildi.

Dark web borsaları, düzenlenmiş finansal piyasaların dışında çalışır ve kullanıcıları üzerinde kimlik kontrolü yapmaz. Lerner ayrıca, para birimlerini saklama yeteneğine sahip kripto bankaları değil, tamamen değişiklik olduğunu söylüyor. Ayrıca, kullanıcıların PayPal gibi hizmetlerden kriptoya para değiştirmelerine izin veriyorlar. Ücretler genellikle önemlidir.

Ayrıca Lerner, dark web borsalarının güven oluşturmak için markalaştırma ve pazarlamaya yatırım yaptığını savundu.

Cybersixgill araştırmacıları, kazadan bu yana gönderilerde önemli bir düşüş kaydetti. 2021’de kripto borsalarında faaliyet gösterdiği bilinen 34 aktöre örnek olarak, başka yerlerde forumlarda bulunmasına rağmen hiçbiri hizmetleri hakkında paylaşımda bulunmuyor.

Dark web oyuncuları da satın alma güçlerinde bir kayıpla karşı karşıya. Dark web işlemleri kripto kullanırken, hizmet ve malzeme fiyatları dolar cinsinden belirlenir. Kripto değerleri düşerken, aktörler maliyetleri başka yerlerde karşılamakta zorlanıyor olabilir.

Lerner, kriptonun değeri artarsa ​​borsaların da tekrar geri gelebileceğini tahmin ediyor.Source link