Dünyanın En Büyük Hacker Rickroll’unun İçinde


saat 10:55 30 Nisan 2021’de Illinois, Cook County’deki altı okuldaki tüm TV ekranları ve sınıf projektörleri kendilerini kontrol etmeye başladı. Kapatılan ekranlar açıldı. Halihazırda açık olan projektörler otomatik olarak HDMI girişine geçer. “Lütfen önemli bir duyuru için bekleyin”, ekranlarda yanıp sönen bir mesaj okuyun. Sıfıra kadar geri sayan beş dakikalık bir zamanlayıcı, uğursuz mesajın altına oturdu.

Bir sınıfta bir öğretmen, kızılötesi uzaktan kumandayı kullanarak projektörü kapatmaya çalıştı ama işe yaramadı. Videoya yakalanan öğretmen öğrencilere “Projektörümüzü geçtiler” dedi. Grup, bunun Başkan Joe Biden’dan bir mesaj olabileceğini ve bunun “ağabey” olmadığını söyledi. Aynı sahne, Illinois’in 12.000 öğrenciye ev sahipliği yapan 214 numaralı okul bölgesindeki düzinelerce sınıfta kendini tekrar ediyordu. Sınıflarda ve koridorlarda 500’den fazla ekran geri sayımı görüntüledi. Sistem ele geçirilmişti.

Bir sınıfın köşesine sıkışmış olan Minh Duong, mezun olmak üzere olan bir son sınıf öğrencisiydi. Duong, dizüstü bilgisayarının başına oturdu ve diğer üç arkadaşıyla (Shapes, Jimmy ve Green) şifreli haberci Element’te sohbet ederek, özel kodunun sonuncusunun doğru şekilde yürütüldüğünden emin oldu. Geri sayım sıfıra ulaştığında, grenli, dönen bir Rick Astley “Never Gonna Give You Pes”in ilk notalarını aldı.

WhiteHoodHacker takma adıyla da bilinen Duong, WIRED’e “Koridorda yürüyordum ve herkes gülüyordu – izlemesi biraz eğlenceliydi” diyor. O günün ilerleyen saatlerinde, öğleden sonra 2:05’te Duong ve arkadaşları, okulun PA sistemlerini devraldı ve şarkıyı son bir kez çaldı.

Mimarları tarafından The Big Rick olarak adlandırılan ayrıntılı lise mezuniyet şakası, gerçekleşmesi aylarca süren planlamayla şimdiye kadar gerçekleşen en büyük rickroll’lardan biriydi. Duong, “Aslında tüm bölgeyi yapmak konusunda son derece tereddütlüydüm” diyor.

Süreç boyunca grup, okulun BT sistemlerine girdi; öğrencilerin bilgisayarlarını izlemek için kullanılan başka bir amaca yönelik yazılım; yeni bir güvenlik açığı keşfetti (ve bildirdi); kendi senaryolarını yazdılar; geceleri sistemlerini gizlice test ettiler; ve okul ağında tespit edilmekten kaçınmayı başardı. Tekniklerin çoğu karmaşık değildi, ancak hemen hemen hepsi yasa dışıydı.

Minh Duong başladı 14 yaşındayken birinci sınıfta okulunu hackledi. Rickroll’u anlatan bir blog yazısında “Temel etik veya sorumlu açıklamayı anlamadım ve her fırsatta bir şeyleri kırmak için atladım” diye yazıyor. (Duong kısa süre önce, olayla ilgili yeni ayrıntıları açıkladığı Def Con hacker konferansında Büyük Rick’i sundu.) Birinci sınıfta, BT sınıfının yanındaki bir dolapta bir bilgisayar kullanarak, okulun iç ağını taramaya başladı. bağlı cihazlar için ve nihayetinde yıllar sonra rickroll için zemin hazırlıyor.

Şimdi 19 yaşında olan Duong, okuldaki internet bağlantılı güvenlik kameralarına erişebildiğini ve son blog yazısında kendi resmini yayınladığını söylüyor. (Sorunun bildirildiğini ve erişimin kapatıldığını ve yakalandığını ve okulun ağını taramayı bırakmasının söylendiğini söylüyor.)Source link