Dolandırıcılar Uber’i Yaşlı Kadını Bankaya Götürmesi İçin Gönderdi – Krebs on Security


E-posta dolandırıcıları, iyi zamanlanmış bir e-posta dolandırıcılığına yanıt veren 80 yaşındaki bir kadının bankaya gidip dolandırıcılara para gönderdiğinden emin olmak için evine bir Uber gönderdi. Bu durumda, kadın bankaya gitmeden önce dolandırıldığını anladı, ancak hikayesi, bu günlerde dolandırıcıların insanları dolandırmak için ne kadar ileri gidebileceğinin tüyler ürpertici bir hatırlatıcısı.

Travis Hardaway Towson, Md. Hardaway, eski bir müzik öğretmeni ve uygulama geliştiricisi. Hardaway, dolandırıcılık e-postasının zamanlamasının bundan daha kötü olamayacağını söyledi: Annesinin bulaşık makinesi yeni ölmüştü ve yenisinin teslim edilip takılması için para ödemişti.

Hardaway, KrebsOnSecurity’ye “Sanırım burada kafası karıştı, çünkü e-postanın bulaşık makinesi kurulumuyla ilgili olduğunu düşündü” dedi.

Hardaway, annesinin sahte BestBuy e-postasında listelenen telefon numarasına bir arama başlattığını ve dolandırıcıların, kurulum için ona 160 dolar borçlu olduğunu söylediğini ve o sırada doğru görünen bir şey olduğunu söyledi. Ardından dolandırıcılar, makineyi uzaktan kontrol edebilmeleri ve ödemeyi yapmasına yardımcı olabilmeleri için bilgisayarına uzaktan yönetim yazılımı yüklemesini istedi.

Dolandırıcıların ekranını izlediği banka ve tasarruf hesaplarına giriş yaptıktan sonra, telefondaki dolandırıcı, hesabından 160 dolar çekmek yerine yanlışlıkla hesabına 160.000 dolar aktardığını iddia etti. Paranın “iade edildiğinden” emin olmak için onun yardımına ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Hardaway, “Ekranının kontrolünü ele geçirdiler ve yanlışlıkla hesabına 160.000 dolar aktardıklarını söylediler” dedi. “Telefondaki kişi bu transfer hatası yüzünden işini kaybedeceğini, ne yapacağını bilmediğini söyledi. Bu yüzden ona parayı nereye havale edeceğine dair bazı bilgiler gönderdiler ve ondan bankaya gitmesini istediler. Ama o onlara ‘Ben araba kullanmam’ dedi ve onlar da ona, “Sorun değil, bankaya size yardım etmesi için bir Uber gönderiyoruz.” dediler.

Hardaway, tüm bunlar olurken onun şehir dışında olduğunu ve neyse ki annesinin sonunda çileden çıktığını ve dolandırıcılara yardım etmekten vazgeçtiğini söyledi.

Hardaway, “Onu alması için bir Uber göndereceklerini ve yolda olduğunu söylediler” dedi. “Uber’in oraya varıp varmadığını bilmiyorum. Ama annem komşunun evine gitti ve ne olduğunu gördüler – bir aldatmaca.”

Hardaway, o zamandan beri bilgisayarını sildiğini, işletim sistemini yeniden kurduğunu ve şifrelerini değiştirdiğini söyledi. Ancak olayın annesini sarstığını söylüyor.

Hardaway, “Artık gerçekten ikinci kez tahmin ediyor,” dedi. “Bilgisayar konusunda bilgili değil ve COVID sırasında bize yakın olmak için Boston’dan buraya yeni taşındı, ancak kendi başına yaşıyor ve kendini izole ve savunmasız hissediyor ve bunun gibi şeyler yardımcı olmuyor.”

Göre Federal Soruşturma Bürosu (FBI), yaşlılar genellikle güvenilir ve kibar oldukları için hedef alınır. Daha da önemlisi, genellikle mali birikimleri vardır, bir evleri vardır ve iyi kredileri vardır – bunların tümü onları dolandırıcılar için çekici kılar.

FBI, Mayıs ayında “Ayrıca, yaşlılar nasıl yapılacağını bilmedikleri için dolandırıcılığı bildirmeye daha az eğilimli olabilirler veya dolandırılmaktan çok utanmış olabilirler” diye uyardı. “Akrabalarının kendi mali işlerini yönetme yeteneklerine olan güvenlerini kaybedeceklerinden de endişe duyabilirler. Yaşlı bir mağdur bir suçu ihbar ettiğinde, müfettişlere ayrıntılı bilgi sağlayamayabilirler.”

2021’de 60 yaş üstü 92.000’den fazla kurban, FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi’ne (IC3) 1,7 milyar dolarlık zarar bildirdi. FBI, bunun 2020’de bildirilen kayıplara göre kayıplarda yüzde 74’lük bir artışı temsil ettiğini söylüyor.Source link