Chrome kullanımı, veri güvenliği endişeleri nedeniyle Hollanda okullarında kısıtlamalara tabidir


krom kitap

Hollanda Eğitim Bakanlığı, veri gizliliği konusundaki endişeler nedeniyle Chrome OS ve Chrome web tarayıcısının kullanımını Ağustos 2023’e kadar kısmen askıya almaya karar verdi.

Yetkililer, Google hizmetlerinin öğrenci verilerini toplayıp bunları eğitime yardımcı olmanın ötesinde amaçlarla kullanan büyük reklam ağlarına sunduğundan endişe ediyor.

Ulusal bekçi, öğrencilerin kişisel verilerinin nerede saklandığını ve işlendiğini bilmediğinden, Avrupa Birliği’nin GDPR’sinin (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ihlali konusunda endişeler var.

Eğitim Bakanı ve İlk ve Orta Eğitim Bakanı, Hollanda parlamentosuna bir dizi siber güvenlik ve veri koruma konularını açıkladıkları bir mektup imzaladılar.

Mektupta Google, Microsoft ve Zoom ile hassas veri koruma konusunda görüşmelerin yapıldığı ve yazılım ürünlerinin gelecekteki sürümlerinin daha şeffaf ve AB alanında uygulanan veri koruma düzenlemeleriyle uyumlu hale getirilmesi için güvence verildiği açıklanıyor.

Google söz konusu olduğunda, teknoloji devi Chrome web tarayıcısının ve Chrome OS’nin yeni bir sürümünün gelecek yıla kadar hazır olacağına söz verdi, bu nedenle geçici yasak, Hollanda düzenleyicisinin yeni bir değerlendirme yapacağı o zamana kadar geçerli olacak.

Chrome, dünyanın en popüler web tarayıcısı olmasına rağmen, Hollanda’daki eğitim kurumları, kaliteye ve gizliliğe saygılı çeşitli alternatifler bulabilecektir.

Bununla birlikte, Chrome OS’nin durumu, eğitim amaçlarına uygun daha ucuz cihazlarda çalışacak şekilde tasarlanmış Google hizmetlerine bağlı bir ekosistem olduğu için biraz daha karmaşıktır.

Diğer veri gizliliği endişeleri vakaları

Google’ın hizmetleri, Avrupa’da veri gizliliği ve bunları destekleyen opak veri toplama uygulamaları hakkında birçok endişeyi dile getirdi.

Ocak 2022’de Avusturya’nın veri koruma yetkilisi, web sitesi ziyaretçilerinin verilerinin toplanması, kullanıcıların özel izniyle yapıldığı ve Avrupa dışına aktarıldığı için Google Analytics kullanımının GDPR’yi ihlal ettiğine karar verdi.

Fransız veri koruma ofisi (CNIL) Şubat 2022’de benzer bir kararla davayı takip etti ve daha sonra Google’ı küçük değişikliklerin kararı tersine çevirmeyeceği konusunda uyardı.

Bu ay Danimarka DPA, üçüncü ülkelere kontrolsüz veri aktarımlarını eleştirerek, ülkenin belediyelerinden biri olan Elsinore’de Google Workspace ve Chromebook’ların kullanımına yasak getirdi.

23 Temmuz Güncellemesi: Google Hollanda İletişim ekibinin bir üyesi, Bleeping Computer’a Chrome ve Chrome OS’nin ülkenin eğitim sektöründe fiilen yasaklanmadığını ve veri güvenliğini güçlendirmek ve öğrencilerin mahremiyet.

Google hizmetlerini kullanmaya devam etmek isteyen Hollanda’daki tüm eğitim kurumlarının, Google’ın ürünlerini 2023’te kararlaştırıldığı şekilde güncelleyene kadar bu ek veri koruma önlemlerini uygulaması beklenmektedir.Source link