Bulut Ortamları Günümüzün Tehditleri İçin Yeterince Güvenli mi?


Siber güvenlik şu anda büyük bir sorun. Sadece kendi verilerini değil, müşterilerinin ve müşterilerinin verilerini de güvende tutmak herhangi bir işletmenin en yüksek önceliği olmakla kalmaz, aynı zamanda iş yerindeki değişikliklerin siber güvenlik üzerinde zincirleme bir etkisi olmuştur. Evden çalışma konsepti, dünyanın her yerindeki işletmeleri eski ve yeni siber güvenlik tehditlerini ele almaya zorladı. Dizüstü bilgisayarlarını ve dolayısıyla verilerini, saldırıya uğrayabilecek genel ağlara ev sahipliği yapan veya dizüstü bilgisayarlara karalanmış parolalar gibi erişim ayrıntılarını bırakan kişilerin, bir işletmeye ve dolayısıyla müşterilerinin verilerine erişimin çok daha erişilebilir olduğu anlamına geliyor.

Tasarruf lütfunun bulut olduğu söylendi. Personel iş gücünde siber güvenliği yeniden eğitmenin ötesinde, pratik çözüm, verileri buluta taşımaktı. Ancak bulutun gerçekten popülerlik kazandığı noktadan birkaç yıl sonrayız. Hala tüm siber güvenlik sorunlarımızın cevabı mı? Bulut kullanma riski var mı? Bu kılavuzda bulut depolama ve güvenliğin ne olduğunu keşfediyoruz.

Bulut

Bulut nedir?

“Bulut”, internet üzerinden erişilen bir depolama sunucusunu ifade eder. Pratik anlamda Dropbox ve Google Drive gibi platformlar bulut depolama seçenekleridir. Çoğu kullanıcının dizüstü bilgisayarlarında ve PC’lerinde yer açmak için bir tür bulut depolama alanı olduğundan, bunlar her gün görmeniz muhtemel olanlardır. Ve asıl satış noktası budur: fiziksel bilgisayarınızda bellekte yer kaplamaz. İhtiyacınız olan şeye internet üzerinden erişir ve bunları alırsınız.

Bulut kullanmanın faydaları nelerdir?

Bulut, bir donanım bilgisayarı gibi davranan bir bilgisayarın simülasyonuna veya “sanal” oluşturulmasına izin veren sanallaştırma adı verilen bir teknoloji sayesinde çalışır. Kendilerini barındıran donanımı daha verimli kullanırlar. Bir sunucu birden çok olur, bir veri merkezi birden çok olur ve aynı anda çok sayıda müşteri kullanılabilir.

Bulutun bir başka avantajı da verilerinize erişiminizi hiçbir zaman tamamen kaybetmemenizdir. Bulut asla aşağı inmemelidir. Tek tek sunucular çökse bile, bulut sunucuları her zaman çevrimiçi kalmalı ve her zaman erişime açık olmalıdır. Ve bunların arkasındaki veriler, verilerinizi asla kaybetmemeniz için birden fazla sunucuya yedeklenmelidir.

Bulutu kullanmanın birçok önemli güvenlik avantajı da vardır. Verileriniz yalnızca yedeklenmekle kalmaz, aynı zamanda ekibin tek amacının güvenliği yönetmek olduğu fiziksel olmayan bir veritabanına da yedeklenir. Özel sunucular bir dizi amaca ev sahipliği yapar, bu nedenle ekibinizin bir dizi diğer yönetim görevi arasında güvenliği vardır, ancak bir bulut sunucusu ekibinin tek amacı güvenliği sağlamaktır. Bulut güvenliğiBu nedenle, herhangi bir ticari veya endüstriyel binaya fiziksel erişim güvenliği kadar bir önceliktir.

Bunu ele almak eğlenceli olmasa da, erişimi olan çalışanlar tarafından işlenen, endişe verici derecede yüksek oranda siber güvenlik sorunları dahili olarak gelir. Ancak hassas bilgileriniz site dışında, bir bulutta tutulursa, çalışanların erişmesi çok daha zordur. Güvenlik, çeşitli seçeneklerle gerektiği gibi derecelendirilebilir ve artırılabilir veri koruma araçları şifreler, parmak izleri, yüz tanıma, cihaz doğrulama ve kişisel sorular gibi erişime izin vermek için.

Bulut ayrıca, siber güvenlikle ilgili hükümet uyumluluk düzenlemelerini karşılamayı çok daha kolaylaştırır. Bunun nedeni, buluta erişimin şifrelenmiş olmasıdır; bu, bilgisayar korsanlarının veya verileri görüntüleme yetkisi olmayan kişilerin ağ bağlantınızı kullanarak buluta erişemeyeceği anlamına gelir.

Bulut kullanmanın herhangi bir riski var mı?

Buluta bakarken, herhangi bir işletmenin bir kaşığa erişime izin verebileceği büyük bir veri potu görebilirsiniz. Ancak, işletmelerin kendi güvenlik seviyelerine sahip olmaları nedeniyle bulut kullanmanın çok daha güvenli olduğunu gösteren araştırmalar var.

Ancak, bulut veri ihlalleri meydana gelir ve yanlış yapılandırma, esas olarak işletmelerin yetersiz siber güvenlik stratejileri nedeniyle bunların önde gelen bir nedenidir. Bunun nedeni, herkesin kolayca erişebileceği şekilde tasarlanan bulutun temel yapısı ve işletmelerin bulut altyapısını tam olarak görememesi veya kontrol edememesi ve bu nedenle bulut hizmeti tarafından sağlanan siber güvenlik kontrollerine güvenmeleri gibi çeşitli faktörlerdir. sağlayıcı (veya CSP).

Yetkisiz erişim de bir risktir. Dünyanın çoğu tarafından kolayca erişilebilen bir kamu kaynağı olan internet sayesinde, bireysel iş tarafından kurulan siber güvenliği aşmak için kimlik bilgilerine sahiplerse, bilgisayar korsanlarının verilere erişmesini kolaylaştırır. Dahili bulut ihlallerinin çirkinliği burada gerçekleşir. Güvenlik iyi yapılandırılmazsa veya parolalar ve gizli sorular gibi kimlik bilgileri tehlikeye girerse, bir saldırgan buluta kolayca erişebilir.

Ancak, bilgisayar korsanlarının kimlik bilgilerine erişmesi yalnızca bir çalışan aracılığıyla olmaz. Kimlik avı, bir müşteri veya işletme verilerine erişime izin verecek bilgi edinmenin çok yaygın bir yoludur.

Ayrıca, veri paylaşmanın basit doğası bir şirkete kolayca geri tepebilir. Harici birine bir bağlantı ile çok sayıda veri erişimi verilir, bu daha sonra satılmış veya çalınmış olarak bulutun verilerine erişmek için bir saldırgana iletilebilir.

Çözüm

Çok var bilgisayar korsanlarının nedenleri ne yaparlarsa yapsınlar, başlıcaları para, aktivizm veya sadece gülmek için. Bazı bilgisayar korsanları, fidye yazılımı olarak bilinen şirkete veya müşteriye şantaj yapmak için buluttaki verilere erişecektir. Bazıları bunu bir noktaya değinmek veya aynı fikirde olmadıkları bazı iş uygulamalarını aydınlatmak için yapacak. Diğerleri sadece bunu yapabileceklerini kanıtlamak isterler.

Erişimlerini sınırlamak her işletme için en büyük önceliktir, ancak bulutun bu konuda gitmenin yolu olup olmadığı tartışmaya açıktır. Bulut, tipik fiziksel veri depolama ve bireysel sunuculara göre birçok siber güvenlik avantajı sunar, ancak kurşun geçirmez değildir.Source link