Bulut altyapısı işletmesi yapay zekayı güçlendirdikçe Oracle kazanıyor – Bulut


(ROracle hisseleri, yatırımcıların şirketin yapay zeka uygulamalarından nispeten düşük maliyetli bulut altyapı hizmetlerine olan talebin patlamasını memnuniyetle karşılamasıyla yüzde dokuz arttı.

Bulut altyapısı işletmesi yapay zekayı güçlendirdikçe Oracle kazanıyor


Kazançların sürmesi durumunda şirket, Salı günü piyasa kapanışı itibarıyla 340 milyar ABD doları olan piyasa değerine yaklaşık 30 milyar ABD doları ekleyecek. Hisseler bu yıl şu ana kadar yüzde 18 oranında değer kazandı.

Oracle, bulut bilişimi ve depolamayı şirketlere kiralayarak büyümeyi artırması beklenen ancak Google, Microsoft ve Amazon.com’un rekabetiyle karşı karşıya kalacak olan bulut altyapı birimini güçlendiriyor.

Rakiplerine daha ucuz bir seçenek olarak sunulan Oracle’ın bulut altyapısı, Elon Musk’un xAI’si de dahil olmak üzere risk sermayesi tarafından finanse edilen üretken yapay zeka girişimlerinden iş aldı.

Oracle, bu hafta kendi bulut altyapısını müşterilere genişletmek için ChatGPT üreticisi OpenAI ve Google Cloud ile bağlantı kurduğunu söyledi.

Evercore analisti Kirk Materne bir notta şunları yazdı: “OpenAI’nin artık OCI (Oracle Cloud Infrastructure) kullanacağının duyurulması, yalnızca Oracle’ın bir AI platformu olarak güvenilirliğini artırıyor ve Google ile olan yeni ilişki aynı zamanda şirketin veritabanına yönelik dağıtımını da genişletiyor.”

ChatGPT yapımcısı, ortaklığın, OpenAI’nin Microsoft’un Azure platformunu bazı kullanım durumları için Oracle’ın altyapısında kullanmasına olanak sağladığını ve yeni dil öğrenme modellerinin Microsoft ile oluşturulmuş bir süper bilgisayar üzerinde eğitildiğini söyledi.

Oracle’ın hisseleri, Amazon.com’un 36,35, Microsoft’un 32,60 ve Alphabet’in 21,85 tahminlerinin altında, ileriye dönük kazanç tahminlerinin 19,59 katı işlem gördü.

Bununla birlikte, eski veri tabanı ve kurumsal kaynak planlama yazılımı işi, daha küçük ve orta ölçekli işletmelerin operasyonlarını dijitalleştirmesi nedeniyle daha ucuz seçeneklerle rekabetle karşı karşıya kaldığından, şirketin dördüncü çeyrek sonuçları tahminleri kaçırdı.

Morningstar analisti Julie Sharma, “Devasa dijital dönüşümlerin ortasında aşınan geçiş maliyeti argümanı nedeniyle Oracle yazılımının rakip veri tabanı ve ERP yazılım şirketlerine bol miktarda aktarıldığından şüpheleniyoruz” dedi.Source link