Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı Geçen Yıl Milyonlarca Pound Değerinde Kripto Para Birimi Ele Geçirdi


İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA), ciddi ve organize suç (SOC) ve kara para aklama çabalarının bir parçası olarak geçen yıl milyonlarca sterlin değerinde kripto paraya el koydu.

SOC ile mücadeleye adanmış Birleşik Krallık ajansı NCA, yıllık raporunda, 1 Nisan 2021 ile 31 Mart 2022 arasındaki dönemde kripto para varlıklarına 26,9 milyon dolar (Mart fiyatı) el koyduğunu açıkladı.

Önceki mali yılda hiçbir kripto paraya el konulmamıştı, bu da dijital paranın organize suç çeteleri için artan önemini gösteriyordu.

2021-22 rapor döneminde, fiat para biriminden (26 milyon sterlin) veya fiziksel varlıklardan (7 milyon sterlin) daha fazla sanal para birimi ele geçirildi. Bu varlıkların bir kısmı “yine de iade edilmekle yükümlü olabilir”.

Suçun dijital gelirlerinin izlenmesi ve bunlara el konulması, ekonomik suçtan bireylere, kurumlara ve Birleşik Krallık ekonomisine verilen zararı azaltmak amacıyla 2021-22’de NCA’nın temel stratejik önceliklerinden birinin merkezinde yer aldı. Dolandırıcılık ve finansal istismar, siber suçlar ve kara para aklama en büyük tehditlerdir.

Accuracy danışmanlığının ortağı Morgan Heavener, “NCA, bu kripto para birimlerinin mali suçlarda kullanımını denemek ve durdurmak için hızlı hareket etmek zorunda kaldı. Kripto para birimleri etrafındaki düzenleyici gözetim eksikliği, onları dünya çapında fon taşımak isteyen suçlular için çekici kılıyor.”

“Kripto para varlıklarını idare eden finans kurumları ve profesyonel hizmet firmaları, kara para aklama da dahil olmak üzere mali suçları istemeden kolaylaştırmadıklarından emin olmak için en katı durum tespitine sahip olmalarını sağlamalıdır. Bunun yapılmaması, cezai para cezalarına ve hatta cezai takibata yol açabilir.”Source link