Bir ISP Kararlı Korsanlık Davaları. Kullanıcılar Hit Alabilir mi?


Charter Communications’ın sahip olduğu Kablolu internet sağlayıcısını telif hakkıyla korunan şarkıları yasa dışı olarak indiren abonelerin hesaplarını sonlandırmamakla suçlayan büyük plak şirketleri tarafından açılan korsanlık davalarını karara bağlamayı kabul etti.

Sony, Universal, Warner ve çeşitli yan kuruluşları, Mart 2019’da Colorado’daki ABD Bölge Mahkemesinde, ISP’nin daha yüksek internet hızlarına sahip paketler satarak abonelerin korsan müzik yapmasına yardımcı olduğunu iddia eden bir davada Charter’a dava açtı. Ağustos 2021’de aynı mahkemede Charter aleyhine bir dava daha açtılar.

Her iki dava da sonuçlandı. Plak şirketleri ve Charter, 2 Ağustos’ta mahkemeye, “Taraflar, yukarıda belirtilen davayı çözdüklerini Mahkemeye bildirirler” diyen dosyalarda uzlaşmalarını bildirdi. Uzlaşmalar üzerine mahkeme, derdest davaları boşalttı ve taraflardan tahliye belgelerini 28 gün içinde teslim etmelerini istedi.

Charter yan kuruluşu Bright House Networks de bu hafta Florida Orta Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesinde benzer bir dava açtı. Florida’daki plak şirketlerinin davası, TorrentFreak’in 2 Ağustos’ta bildirdiği gibi, planlanan duruşmadan bir gün önce karara bağlandı.

Mahkemelere bildiren belgelerde herhangi bir yerleşim yeri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Colorado davalarından birinde üç haftalık bir jüri duruşmasının Haziran 2023’te başlaması planlandı, ancak artık gerekli değil.

İnternet kullanıcıları için soru, anlaşmaların, telif hakkıyla korunan materyalleri yasa dışı olarak indiren aboneleri sonlandırma konusunda Charter’ın daha agresif olacağı anlamına gelip gelmediğidir. Ars Technica, korsanlıkla suçlanan abonelerin hesap kapatmalarını artırmayı kabul edip etmediğini sorduğunda Charter yorum yapmaktan kaçındı. Ars Technica ayrıca üç büyük plak şirketiyle de temasa geçti ve yerleşimler hakkında herhangi bir bilgi verirlerse bu makaleyi güncelleyecek.

1 milyar dolarlık Cox Kararı, ISS’leri Aboneleri Kesmeye Zorlayabilir

Anlaşmalarda abonelerin feshedilmesine ilişkin özel bir hüküm bulunmasa bile, Charter muhtemelen iddiaları halletmek için plak şirketlerine ödeme yapmak zorundadır. Bu, ülkenin en büyük ikinci ISS’sinin gelecekteki davaları önlemek için korsanlıkla suçlanan aboneleri feshetme olasılığını artırabilir.

Aralık 2019’da bir jüri, ABD’nin Virginia Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açılan bir davada Cox’un büyük plak şirketlerine 1 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Bu karar Electronic Frontier Foundation (EFF), Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, Amerikan Kütüphane Derneği, Kolej ve Araştırma Kütüphaneleri Derneği, Araştırma Kütüphaneleri Derneği ve tüketici savunuculuğu grubu Public Knowledge için alarm zillerini yükseltti.

Bu gruplar Haziran 2021’deki bir mahkemede, kararın bozulmazsa, “ISS’leri daha az gerekçeyle veya şaşırtıcı sorumluluk riskiyle daha fazla aboneyi sonlandırmaya zorlayacağı” konusunda uyardı. ABD Dördüncü Daire Temyiz Mahkemesi, Mart 2022’de sözlü argümanları dinledi ve henüz bir karar vermedi.

Reddedildi

Colorado mahkemesinde, plak şirketlerinin şikayeti, Charter’ın “binlerce abonesi tarafından işlenen büyük telif hakkı ihlaline bilerek katkıda bulunduğunu ve önemli miktarda kar elde ettiğini söyledi. Charter, telif hakkıyla korunan eserlerin internet hizmetlerinde yaygın, yasa dışı olarak indirilmesine yönelik açık yasal yükümlülüğüne ve daha önce Davacılar tarafından benzer davalar açılmasına rağmen, abonelerinin yasa dışı faaliyetlerini ayrıntılı olarak anlatan binlerce bildirim almasına rağmen hiçbir şey yapmamakta ısrar etti. yönetmek.”

Charter, davayı reddetme hareketinde “bir müşterinin internete erişimini yalnızca geçmiş ihlal iddiasına dayanan doğrulanmamış (ve doğrulanamayan) bildirimlere dayanarak sonlandırmadaki başarısızlık, bir İSS’nin ihlali teşvik etmek için gerekli niyeti göstermediğini” savundu. Charter, “yalnızca doğrulanamayan ihlal suçlamaları içeren bildirimlerin alınmasına dayalı olarak müşteri hesaplarını feshetmeme politikasına” sahip olduğunu söyledi.

Charter ayrıca “davacılar, sonlandırmanın hak ihlalinde bulunan içeriğe erişimi kısıtladığını iddia etmez (ve edemez). Bir müşterinin internet bağlantısını sonlandırmanın, müşterinin başka bir İnternet erişimi kaynağı bulmasını engellemediği ve eşler arası ağlar veya programlar aracılığıyla barındırıldığı iddia edilen hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen içeriğin kullanılabilirliğini etkilemediği sağduyudur. Charter, bir abonenin elektrik şirketinden daha fazla eşler arası ağlara erişimi engelleme yeteneğine sahip değil.” Charter’ın davayı reddetme hareketi reddedildi ve şirket nihayetinde mahkemeye çıkmamayı seçti.

Florida’da yargıç, plak şirketlerinin dolaylı sorumluluk iddiasını reddetti, ancak endüstrinin şikayeti ayrıca vekaleten telif hakkı ihlali için tazminat talep etti.

Açıklama: Charter’ın yüzde 12,4’üne sahip olan Advance/Newhouse Partnership, Advance Publications’ın bir parçasıdır. Advance Publications, Ars Technica ve WIRED’in sahibi olan Condé Nast’ın sahibidir.

Bu hikaye başlangıçta ortaya çıktı Ars Teknik.Source link