Belçika, Çinli bilgisayar korsanlarının Savunma Bakanlığına saldırdığını söyledi


Beligum Dışişleri Bakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Belçika’nın savunma ve içişleri bakanlıklarının Çin hükümetine ait hack grupları tarafından hedef alındığını duyurdu.

Belçika Hükümeti açıklamasında adı geçen siber casusluk grupları APT27, APT30, APT31 ve Gallium, Softcell ve UNSC 2814 dahil olmak üzere çeşitli adlar altında izlenen dördüncü bir tehdit grubudur.

Belçika’daki Çin Büyükelçiliği, Çin’in bu saldırıları desteklediği iddialarını yalanladı ve Belçika hükümetinden gelen delil eksikliğine dikkat çekti.

Sözcü, “Belçika tarafının, Çinli bilgisayar korsanlarının sözde ‘kötü niyetli siber saldırılar’ hakkında hiçbir kanıt olmadan açıklama yapması son derece ciddiyetsiz ve sorumsuzdur” dedi.

Bu inkara rağmen, Belçika hükümeti Çinli yetkilileri devlet davranış normlarına uymaya ve Çin içindeki kötü niyetli hacker gruplarına karşı harekete geçmeye çağırdı.

Bu, Çin hükümetinin Batı demokrasilerine yönelik bir siber saldırıdan sorumlu tutulduğu ilk sefer değil.

ABD ve müttefikleri (Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık), geçen yılki devasa Microsoft Exchange bilgisayar korsanlığı çılgınlığı için Haziran 2021’de resmi olarak Çin’i suçladı.

Haziran ayında, NSA, CISA ve FBI tarafından yapılan ortak bir duyuru, Çinli devlet bilgisayar korsanlarının telekomünikasyon şirketlerini ve ağ servis sağlayıcılarını tehlikeye attığını suçladı.Source link