Apartman dolandırıcılığı artıyor: ev sahipleri tetikte olmaları konusunda uyarıldı


Beklenmedik suçlamalardan depozitoyu iade etmeyi reddetmeye kadar, özel ev sahipleri genellikle kötü bir üne sahiptir. Bununla birlikte, giderek artan bir şekilde dolandırıcıların kurbanı oluyorlar.

COVID-19 salgını, yüz yüze temas olmaksızın birçok kiralama anlaşması üzerinde anlaşmaya varılmasıyla hem kiracılar hem de ev sahipleri üzerinde baskı yarattı. Ve sonuç olarak, oldu dolandırıcılar için daha kolay süreci oynamak için.

Yaygın bir teknik, başvuranların genellikle bir depozito yatırması gerektiği gerçeğini denemek ve kullanmaktır.

Reddit’te bu dolandırıcılık girişimini iki kez deneyimleyen bir poster, “Başvuru sahiplerimiz, başvurularıyla birlikte web sitemize, genellikle güvenlik teminatı olacak veya başvuru reddedilir/iptal edilirse iade edilecek bir depozito yatırıyor” diyor.

“İki sahte başvuru sahibi aslında çevrimiçi olarak (sosyal medya vb.) tespit ettiğimiz ancak sağlanan telefon numaraları ve e-posta adresleri aracılığıyla ulaşamadığımız (her ikisi de sahte görünüyor) gerçek kişilerdir.”

dolandırıcılar görünüşe göre ev sahibinin başvurularını reddedeceğini ve ilk depozitoları bankaya yatırılmadan önce onlara bir çek yazacağını umuyordu – bu depozito daha sonra karşılıksız kalacaktı.

Bu özel durumda, zamanlama dolandırıcılar için işe yaramadı. Ancak, dolandırıcılık genellikle başarılı olur.

Sahte çek dolandırıcılığı nasıl çalışır?

sahte çek dolandırıcılığı

Sahte çek dolandırıcılığı olarak bilinen şeyin en yaygın cazibesi, araba giydirme çıkartmaları, yarışma ödülleri veya satılan ürünler için ‘yanlış’ fazla ödemelerle birlikte bir iş – genellikle gizli alışveriş veya kişisel asistan olarak – teklif etmektir. Mağdurlardan, geçerli bir çek aldıklarına inandıktan sonra bir tür ödeme yapmaları istenir.

“Yasaya göre, bankaların yatırılan fonları hızlı bir şekilde, genellikle iki gün içinde kullanıma sunması gerekiyor. Fonlar hesabınıza geçtiğinde, banka çekin ‘çıkarıldığını’ söyleyebilir, ancak bu iyi bir çek olduğu anlamına gelmez, ” ABD Federal Ticaret Komisyonu’nu (FTC) açıklıyor.

“Sahte çeklerin keşfedilmesi ve çözülmesi haftalar alabilir. O zamana kadar, dolandırıcı gönderdiğiniz parayı almış olur ve siz parayı bankaya geri ödemek zorunda kalırsınız.”

Buna ek olarak, bankalar genellikle karşılıksız çek yatırmak için bir ücret alır ve özellikle ciddi durumlarda mağdurun banka hesabı askıya alınabilir veya kapatılabilir.

Dolandırıcılığın bir çeşitlemesinde, mülk yöneticisi yurt dışından bir kiralama başvurusunu onaylar. Çek geldiğinde, ‘kiracı’ daha sonra banka havalesi yoluyla geri ödeme talep ederek, doğru miktardan fazladır. Bazen çekin bir işverenden veya aile üyesinden geldiği açıklanır – ancak açıklama ne olursa olsun, karşılıksız kalır.

ABD hükümetinin müstakbel ev sahiplerine tavsiyeleri var: kiralık mülkler için fazla ödemeyi kabul etmeyin ve belirtilen miktardan daha fazla bir çek alırsanız, yatırmak yerine iade edin.

Muhtemel bir kiracıya veya alıcıya görünmeden kiralamayın veya satmayın, ülke dışındaysa potansiyel kiracınızdan bir kasiyer çeki kabul etmeyin ve kiralamak için açıklanamayan bir aciliyete kapılmayın. Emlak.

Kira dolandırıcılığı artıyor

Mülk dolandırıcılığı

Ancak başka türde kiracılık dolandırıcılığı da var ve genel olarak, Birleşik Krallık emlak referans ajansı Homeppl, 2021’in üçüncü ve dördüncü çeyreği arasında dolandırıcılığın ikiye katlandığını söylüyor.

En yaygın olanlardan biri, dolandırıcıların daha sonra yasa dışı olarak devrettikleri bir mülkü kiralamak için sahte belgeler kullanma eğiliminin artmasıdır. Homeppl’e göre, İngiltere’deki 50 kiralama başvurusundan biri şu anda hileli, Londra’da 20’de bire yükseliyor.

“Dolandırıcılık amaçlı bir başvuruyu istemeden onaylamanın ev sahipleri için sonuçları korkunçtur – İngiltere’de yasal olarak kiralama hakkı olmayan bir kiracıya kiralamak için 30.000 £ ‘a kadar gelir kaybı ve yasal maliyetler ve 3.000 £ ‘a kadar para cezası – ancak kiracı için , çok az risk var” diyor CEO Alexander Siedes.

“En kötü senaryoda, dolandırıcılar mevduatlarını kaybedecekler, ancak onları daha fazla dolandırıcılık başvurusu yapmaktan alıkoymak için çok az şey var.”

Kiracıların bir kirayı alıp ardından ipotek başvurusunda bulundukları bile bilinmektedir.

Siedes, “Kira dolandırıcılığı yeni ve keskin bir gerçektir” diyor. “Yalnızca daha karmaşık hale gelecek ve bu nedenle, dolandırıcıları ağdan sızmadan önce tespit etmek için gerekli araçlara sahip olduğumuzdan emin olmak için daha fazla para, kaynak ve yaratıcılığa yatırım yapmamız gerekiyor.”


Cybernews’den daha fazlası:

Robotik bir gelecekten korkuyor musunuz? robofobin olabilir

Tehdit bekçisi tarafından ortaya çıkarılan Android casus yazılımı

Elon Musk, Twitter personel adresinde işten çıkarmaları ve uzaylıları tartışıyor

ABD, IoT cihazlarını hedefleyen Rus botnetini bozuyor

Web 5: Jack’in dijital kimlik hakkında her şeyi bilmesi gerekir, ancak sormaktan çok korkar

Abone olmak bizim için haber bülteniSource link